Termik ve Nükleer Santral, Çimento Limanı ve Enerji hatları projeleri ile başı beladan kurtulamayan İğneada Longoz Ormanları şimdide baraj tehdidi altında. Tarım ve Orman Bakanlığın sitesinde yayınlan haritalara göre İğneada Longoz Ormanlarına hayat veren Efendi Deresi’ne baraj yapılmasının planlandığı açıklayan Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) projenin bölgenin ekolojik yapısında büyük bir değişime neden olacağını, büyük bir ormanlık alanın baraj suları altında kalacağını ve Longoz Ormanların karbon yutak havzası özelliğinde de kayıplar oluşacağını açıkladı.

Avrupa’nın en büyük longoz ormanı olarak bilinen İğneada Longoz Ormanları şimdi de baraj tehdidi ile karşı karşıya.
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı, Dünya’nın üçüncü büyük, Avrupa’nın ise en büyük subasar (longoz) ormanına baraj projesi planlanmasına yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.
TURİZM YATIRIMI YAPILAMIYOR AMA..
DAYKO Vakfı’nın açıklaması şu şekilde:
“Longoz Ormanlarının ne için RAMSAR (Uluslararası Sulak Alan Sözleşmesi)  statüsü kazandırılmadığı anlaşıldı. Termik ve Nükleer santral, Çimento Limanı ve Enerji hatları projeleri ile başı beladan kurtulamayan Longoz Ormanların ev sahipliğini yapan İğneada’ya bir de baraj projesi eklendi. Dünya’nın üçüncü büyük subasar ormanları olarak bilinen Longoz Ormanlarını içinde barındıran İğneada tüm Karadeniz’in en uzun sahil şeridi ile doğa ve turizm cenneti olarak görülüyor. Karadeniz’in Hawaii’si olarak ta tanımlan İğneada’nın bu muhteşemliğini görmek için akın akın ziyaretçi ve turların düzenlediği Longoz Ormanlarına her hangi bir doğa ve turizm yatırımları yapılamazken, Termik Santral, Nükleer Santral, Çimento Limanı projelerin üstüne birde baraj projesi eklenerek bir enerji alanı dönüşüm projeleri ile gündeme gelmesi Longoz Ormanlarının efsanesin bittiğidir.

“LONGOZ ORMANLARININ EKOLOJİK YAPISI BOZULACAK”
Tarım ve Orman Bakanlığın sitesinde yayınlan Geodata haritalarında Longoz Ormanlarının Erikli Gölü ile Efendi Deresinin birleştiği yerde ‘Efendi Deresi Barajı’ adıyla baraj projesinin yer aldığı görünmektedir. Böylece büyük bir ormanlık alanın baraj suları altında kalacağı anlaşılmaktadır. Şayet bu projenin hayata geçmesi halinde bölgenin ekolojik yapısında büyük bir değişim yaşanacaktır. Bu değişimle Longoz ormanların karbon yutak havzası özelliğinde de kayıplar oluşacaktır.  Türkiye’de avlanan balığın %20 bu bölge ve civarında avlanmaktadır. Baraj projesi gerçekleşmesi halinde Istrancalardan akan derelerin taşıdığı küçük canlıların denize ulaşması engelleneceğinden balık popülasyonunda ve balıkçılıkta önemli kayıplar yaşanabilir.”