Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) Sağlık Bakanlığı tarafından 1000 m2’lik Kanser Araştırma Merkezi’ne kadro verilmediği için lösemili çocukların mağdur edildiğini açıkladı.

KADROLARIMIZI VERİN KANSER BELASINI YOK EDELİM
“LÖSEV tarafından 1000 m2’lik alana yapılan kanser araştırma merkezi Sağlık Bakanlığı’nın engeline takıldı” başlığıyla yapılan açıklamada, “1000 m2’lik Kanser Araştırma Merkezi yaptık. Yeni kanser ilaçlarını veya kanserin aşısını biz bulalım diye hayaller kurduk. Özellikle moleküler kanser genetiği ile ilgili bütün cihazların en yenisini, en iyisini aldık. Ama çalıştıramıyoruz. Çünkü Genetik Uzmanı doktor çalıştıramıyoruz. Çünkü doktor çalıştırma iznimiz (kadro) verilmiyor. Yani Kanser Araştırma Merkezimiz çalışamıyor. Şimdi Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz; verin genetik uzmanı doktor kadrolarımızı, kanseri önleyecek aşıları, tedavi edecek antikorları biz bulalım, kanser belasını yok edelim” ifadelerine yer verildi.
LÖSEV SÜRECİ MADDE MADDE ANLATTI
FETO ve ÇETO kumpası yeter artık” denilen açıklamada, lösemili çocukların yaşadığı mağduriyet maddeler halinde şu şekilde sıralandı:
“1- 2013 Yılı Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerinde 400 yataklı yeni hastaneye aynı ilde taşınmanın önünde hiçbir engel yok iken yönetmelik değiştirerek önce 100 sonra 75 yatak sınırı getirdiler.
2- LÖSEV’e, gerçekte olmayan hastane ruhsatını yasa dışı şekilde parayla satmaya çalıştılar. Olay bakanlığa ve basına yansıdı.
3- Vekaleten kurban ibadetini tekeline almak için 2009 yılında LÖSEV’e büyük bir kumpas uyguladılar ve LÖSEV Başkanına 364.000 yıl hapis cezası istediler.
4- LÖSEV ve lösemili çocukların adını kullanarak tüm illerde kapı kapı dolaşıp para topladılar. Yakalanıp serbest bırakıldılar. #VicdansızlaraKanmayın
5- 2014 yılında ‘LÖSEV’in açacağı hastaneye ihtiyaç yoktur. Bakanlığımız gereken hastaneyi en kapsamlı şekilde yapacak güç ve donanıma sahiptir’ diyerek, #BirTuğladaSenKoyarmısın temalı kamu spotunun (reklam filmi) durdurulması için RTÜK’e yazı yazdılar ve yayından kaldırttılar.
6- Bir kısım özel hastaneler için yönetmelikleri sürekli değiştirirken, LÖSEV’in kamu yararına çalışan hastanesinin önünü kesecek maddeler eklediler.
7- LÖSEV’e ‘radyoterapi cihazına ihtiyaç yoktur’ denilerek 3 yıldır çalışma ve hasta tedavi etme ruhsatı verilmezken, son 3 yıl içerisinde 3 özel hastaneye radyoterapi cihazı ruhsatı verdiler.
8- ‘LÖSANTE bizim onkologlarımızı alacak, devlet hastaneleri doktorsuz kalacak’ diye algı operasyonu yaptılar, LÖSEV’in tam hastane ruhsatını engellediler, sonra da LÖSANTE’nin tecrübeli doktor ve hemşirelerini aldılar.
9- LÖSEV’in tamamen ücretsiz olarak 1 milyon vericili kemik iliği bankası (KİDBANK) kurma projesini engellediler.”