17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi’nin 17. Yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Tekirdağ Valiliği, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Deniz Polisi, İl Sağlık Müdürlüğü, UMKO, Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Kızılay ve Türk Hava Kurumu tarafından düzenlenen program Süleymanpaşa ilçesi sahil dolgu alanında gerçekleşti. Ramazan FİŞEK – Saray Gazetesi

SAYGI DURUŞU VE İSTİKLAL MARŞI İLE BAŞLADI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener, Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan’ın konuşmaları ile devam etti.

MARMARA DEPREMİ ANILDI 2“ŞARKÖY DEPREMİ RİSKİ İLE DE KARŞI KARŞIYADIR”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener konuşmasında, “Bugün yaklaşık 17 milyon insanın etkilendiği, resmi kayıtlara göre 17 bin 480 resmi olmayan kayıtlara göre ise 50 bin vatandaşımızın hayatını kaybettiği son yüzyılın en büyük depremlerinden birisi olan 17 Ağustos depreminin 17. Yıldönümü dolayısıyla toplanmış bulunuyoruz. Kuzey Anadolu fay hattı ilimizden yaklaşık 15-20 kilometre uzaklıkta Marmara Denizi içerisinden ilerleyerek Şarköy-Gaziköy fay hattı ile devam etmektedir. Bu nedenle ilimiz hem Marmara Denizi değil aynı zamanda karadan geçen Şarköy depremi riski ile de karşı karşıyadır. Şarköy, Ereğli, Saray, Süleymanpaşa, Muratlı ve Çorlu ilçelerimizde başlatılan çalışmaların bir kısmı tamamlanmış bir kısmı da yıl içinde tamamlanacaktır. Amacımız şehrimizin planlamalarını bu çalışmalar ışığında sağlıklı bir şekilde tamamlayarak riskli alanlarda yapılaşmayı önlemektir.” dedi.

“YEREL YÖNETİMLERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Konuşma yapması için kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Olayın yaşandığı o acı günden bugüne 17 yıl geçti. Türkiye’nin yüzde 92’sinin deprem kuşağında olduğunu ve Tekirdağ’ın da bu bölgeler arasında yer aldığı daha da önemlisi mevcut binaların yüzde 60’tan fazlasının 1999 depremi öncesinde yapılmış olması göz önünde bulundurulursa, burada yerel yönetimlerin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu konuda yerel yönetimlere büyük görevler düşüyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı kurulduktan sonra ilk kurulan Daire Başkanlıklarımızdan biri de Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi oldu. O günden bugüne çok ciddi çalışmalar yapılmış, İstanbul Teknik Üniversitesi ile imzalanan protokol sonrası İl Afet Acil Eylem Planı ve Kentsel Dönüşüm Master Planı gibi önemli projelere de imza atılmıştır. Ben konuşmama son vermeden önce 1999 Marmara Depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.