Eğitim alanında yaptığı yatırımlarla geleceğe ışık tutan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 11 İlçeye 11 Okul Projesi kapsamında inşa ettiği okulların 10.’su olan Marmaraereğlisi Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Atatürk İlkokulu’nun devir teslim ve açılış törenini gerçekleştirdi.

KATILIM YOĞUN OLDU
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 11 ilçeye 11 okul projesi kapsamında Marmara Ereğlisi’nde yaptırılan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Atatürk İlkokulu yapılan törenle Tekirdağ Valiliği’ne teslim edildi. Düzenlenen törene Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekilleri Faik Öztrak ve Candan Yüceer, Vali Mehmet Ceylan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Marmaraereğlisi Kaymakamı Sıtkı Zehin, Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fuat Asım Arvas, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya ve Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Gürcün, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Gürcün konuşma yaptı. Gürcün konuşmasında, “İlimiz önemli ölçüde göç almakta ve nüfusumuz sürekli olarak artıyor. Dolayısıyla okul ve derslikler yetersiz geliyor. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, bu soruna bir nebze de olsa çözüm olabilmek için ’11 İlçeye 11 Okul’ projemizi başlattık. Bu kapsamda bugün devir teslim törenini gerçekleştirdiğimiz okul, 10’uncu okuldur. Bir tek Saray ilçemizdeki okulun inşaat çalışmaları devam ediyor. Onu da en kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz. Bugün devir teslim törenini yapmakta olduğumuz Atatürk İlkokulumuz, geçen yıl bu tarihlerde yer teslimi yapılarak inşaat çalışmaları başlatılmıştı. Okulumuz, bodrum, zemin ve 3 kattan meydana geliyor. 3350 metre kapalı alanı bulunan okulumuz, 3 milyon 355 bin lira bedelle tamamlanmıştır. Buradaki önemli konu, alanı 5795 metrekare olan arsa, İlçe Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Uyan ve meclisinin desteği ile Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilerek buraya yapıldı. Kendisine teşekkür ediyorum. Okulumuz, 21 derslikli olup öğretmenler odası, 2 müdür yardımcısı odası, 1 müdür odası, 2 idari büro, 1 fizik laboratuvarı, 1 kimya laboratuvarı, 1 işlik dersliği, kütüphane ve resim dersliğinden oluşmaktadır. Bugün bu okulla birlikte genel bir değerlendirme yaparsak, 40 derslikli Saray Endüstri Meslek Lisesi ile birlikte toplam olarak 254 derslik, 2 tane de kapalı spor salonu tamamlamış oluyoruz. Bu yatırımların eğitime hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
“EĞİTİM OLMAZSA OLMAZIMIZ
Törende bir konuşma yapan Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, “Bugün gerçekten çok mutluyuz. İlçemizde çok güzel bir açılış gerçekleştiriyoruz. Eğitim olmazsa olmazımız. 20 yıldır bu görevdeyim. 20 yıl önce göreve geldiğimde burada iki tane ilköğretim bir tane de lise vardı. Yaptığımız araştırmalar sonucunda ilçemizde ivedilikle eğitimde bir açık olduğu sonucuna vardık. Bu sene eğitimde bir devrim yaşıyoruz. Marmara Ereğlisi Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Atatürk İlkokulu bir senede yapıldı. Bu okul ile birlikte ilçemizdeki okul sorunu çözülmüş oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. 2018 yılının geçmiş yıllardan çok daha iyi geçmesi ve ülkemize barış getirmesi dileğiyle tüm vatandaşların yeni yılını kutluyorum. Bugün devri yapılacak okulun ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
“GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATARAK TEKİRDAĞ’A HİZMET İÇİN ÇABALIYORUZ”
Konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Marmaraereğlisi ve Şarköy ilçelerimizin ortak bir özelliği var. Yaz ve kış nüfusları arasındaki farklılıkları. O yüzden hizmetlerimizde bu ilçelere ağırlık vermek durumunda kalıyoruz. Marmaraereğli’mizin kıymetli Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Kendisi tam bir Marmaraereğlisi aşığı. Onu ve meclisini seçen Marmaraereğlisi vatandaşlarını yürekten kutluyorum. Bu hizmetlerimizin temelini atarken yüzde 30 mutluluk duyuyoruz, açarken yüzde 100 oluyor bu mutluluğumuz. Önümüzdeki aylarda otogarımızın da açılışını gerçekleştireceğiz. Bütün sosyal demokrat belediye başkanlarımızla birlikte gecemizi gündüzümüze katarak Tekirdağ’a hizmet götürmek için çaba gösteriyoruz. 11 İlçeye 11 Okul projesi, bizim gurur projemiz. 4 ay sonra Saray’daki okulumuzu da açtıktan sonra projemizi tamamlamış olacağız. Ama maalesef çok hızlı göç alan bir şehiriz. Yeni yıl ile birlikte nüfus rakamları açıklandığında, Tekirdağ’ımız nüfus olarak 1 milyonu aşan Büyükşehirler arasına girecek. Tekirdağ, her sene 30 bin, 32 bin civarında nüfusu artan bir kent. Tekirdağ’ın her yıl 5 bin derslik ihtiyacı oluyor. Bununla birlikte bu yatırımımızın ne kadar isabetli bir karar olduğunu gördük. Bu hizmetlerimizin yanı sıra 100’e yakın okulun doğalgaz dönüşümünü, su deposu yenilemelerini, boya ve badana ihtiyaçlarını, mantolama sistemleri, teknik yardım gibi ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Bunu yaparken de büyük bir keyif ve mutluluk duyuyoruz. Yüzlerce caminin bakım onarımını da yaptık. Bunları sosyal demokrat belediyeciliğin gereği olarak yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bütün yatırımlarımız da bize destek olan herkese teşekkür ederken, bu yatırımların hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
“FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR ÖĞRENCİLER YETİŞECEK”
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ise konuşmasında, “Büyükşehir Belediyemizin ana görev alanları içinde okul yapmak gibi bir görev yok. Bu görev aslında merkezi hükümete ait. Fakat buradaki acil bir ihtiyacı Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz yerine getiriyor. Türkiye’de nüfusu en hızlı artan dördüncü il Tekirdağ. Nüfus artışında 4’üncü, vergi sıralamasında ilk 10’dayız. Buna rağmen Milli Eğitim ve okul yatırımları konusunda 47. sıradayız. Bu duruma ciddi bir şekilde el atılması gerekmektedir. Bu denge kalıcı bir denge değil. Sürekli olarak belediyeler eğitime katkı sağlarlarsa, kendilerinin yapması gereken görevleri yapmakta zorlanırlar. Okulun arsası Marmaraereğlisi belediyemizden. Marmaraereğlisi Belediye Başkanımız İbrahim Uyan’a ve ekibine bu bağıştan dolayı çok teşekkür ediyorum. Okulumuz Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapıldı. Bu okulu bize kazandırdığı için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ve yönetimine çok teşekkür ediyorum. Bu okulda adına layık öğrenciler yetişmesini diliyorum. Fikri hür, vicdanı hür öğrenciler yetişecek diye düşünüyorum. Bu okulun Marmara Ereğlisi’ne hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
“SOSYAL DEMOKRAT ANLAYIŞLA HİZMETLERİMİZİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Öztrak’ın ardından konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “11 İlçeye 11 Okul projesi, Büyükşehir Belediyemizin gerçekleştirdiği en önemli projelerin başında geliyor. Bu projede emeği geçen çok insan var. Ama bu projemizin bir tane mimarı var, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a, tüm Marmaraereğlisi vatandaşları adına teşekkürü bir borç biliyorum. İlçe Belediye Başkanımız İbrahim Uyan’a da teşekkür ediyorum. Tekirdağ, Büyükşehir olmasıyla beraber, hızlı bir şekilde altyapı, üstyapı çalışmalarına girdi. Bunu yaparken de hiçbir ilçemizi birbirinden ayırmadı. Gözettiğimiz bazı şeyler vardı. Bunların başında, her ilçeye ihtiyacına göre yatırımlar yapıldı. Örneğin; Hayrabolu ilçemizin okula değil, spor salonuna ihtiyacı vardı. Oraya kapalı spor salonu yapıldı. Çorlu’muza hem spor salonu, hem spor lisesi yaptık. Bu projeleri Tekirdağlıların hizmetine sunmaktan büyük keyif alıyoruz, mutluluk duyuyoruz. Sosyal demokrat bir anlayışla bu hizmetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Yatırımımızın herkese hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere gönülden teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
“ÇOCUKLARIMIZI ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL’İN İLKE VE İNKILAPLARI DOĞRULTUSUNDA YETİŞTİRMEK BİZİM EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZ”
Son olarak konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, “Bir sene önce okulumuzun temelini birlikte atmıştık. Açılışını da yapmak bize nasip oldu. Kısa bir süre içinde okulumuzu tamamlayarak bize teslim ediyorlar. Artık bundan sonra görev bize düşüyor. Burada yetişecek olan çocuklarımızı okulumuzun adına yakışır, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılapları doğrultusunda gerçekten önemli bir eğitim yuvası haline dönüştürmek bizim en önemli görevimiz. Ben bu okulu bize kazandıran başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere Büyükşehrimizin çok değerli meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Okullarımızın 10.’sunu teslim alıyoruz. Kısa süre sonra Saray’daki okulumuzu da teslim alarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz verdiği sözü tamamlamış olacak. Biz geleceğimiz olan çocuklarımızın geleceği için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ben tekrar okulumuzun hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” sözlerini söyledi.
DEVİR TESLİM PROTOKOLÜ İMZALANDI
Konuşmaların ardından devir teslim protokolünün imzalanması ve kurdele kesimi tören son buldu.