Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop’un Meclis Başkanlığı’na seçilmesinin ardından 17/25 Aralık operasyonlarına ilişkin açıklamaları tekrar gündeme geldi. Şentop’un A Haber canlı yayınında 17/25 Aralık sürecine ilişkin yaptığı konuşmayı Twitter hesabından paylaşan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Fetö’nün siyasi ayağı Meclis Başkanı oldu” dedi. 

Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmasından sonra Meclis Başkanlığına seçilen AKP’li Mustafa Şentop’un A Haber canlı yayınında 17/25 Aralık sürecine ilişkin yaptığı konuşmalar yeniden gündeme geldi.
ŞENTOP: HOCA EFENDİNİN YAZILARINI OKUYARAK YETİŞTİK
FETÖ ele başı Fethullah Gülen’e “hoca efendi” diyerek hitap eden Mustafa Şentop; “17/25 Aralık operasyonlarını cemaate de yapıldığını belirtirken biz cemaate yabancı değiliz. 70’lerden beri hoca efendinin kasetlerini dinleyip yazılarını okuyarak yetişmiş insanlarız biz” ifadelerini kullanmıştı.
“CEMAATİN BÜYÜK BİR KISMI ZATEN AK PARTİLİ”
“Bu meseleyi sadece Ak Parti-cemaat meselesi olarak görmek yanlış ve yanıltıcı” diyen Şentop, sözlerine şöyle devam diyor:
“Siyasete ve Ak Parti’ye operasyon yürüten çevreler, aslında cemaate karşı da operasyon yürütüyorlar. Biz cemaate yabancı bilmediğimiz bir yapı değil. Oradaki şahsi dostluklarımız arkadaşlarımız var. 70’lerden beri Hocaefendi’nin kasetlerini dinleyip yazılarını okuyarak yetişmiş insanlarız biz. Hoca efendiniz fikirlerini, düşüncelerini reflekslerini, hangi konuda ne düşündüğünü bilecek durumdayız. Cemaat Ak Parti’den yalıtılmış bir yapı değil. Cemaat’in büyük bir kısmı zaten Ak Partili. Ak Parti teşkilatlarında görev kişilerdir.”
BEKAROĞLU: FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI TBMM BAŞKANI OLDU
Şentop’un Meclis Başkanı olmasına CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Berberoğlu tepki gösterdi. Twitter Meclis Başkanı Şentop’u mention’layan Ağbaba, mesajında “MHP’nin desteğiyle Meclis Başkanı seçilen @MustafaSentop’tan inciler. Biz Cemaat’e yabancı değiliz. Gülen’in kasetlerini dinleyerek, yazılarını okuyarak yetiştik!Bu operasyon Cemaate de yapılmıştır. Cemaatteki insanlar teşkilatlarımızda görev alıyor.” ifadelerine yer verdi. Bir diğer CHP Milletvekili Mehmet Berberoğlu ise Şentop’un meclis Başkanı seçilmesi sonrası attığı tweette “FETÖ’nün siyasi ayağı TBMM Başkanı oldu. Şentop’u TBMM Başkanlığına atayan CB Erdoğan bu talimatı nereden almış olabilir?” ifadelerini kullandı.