REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

Meclis komisyon raporlarını onayladı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Meclis komisyon raporlarını onayladı
662
13 Eylül 2019 - 15:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


Saray Belediye Meclisi Eylül ayı 2.oturumu dün saat 16.30 ile 18.30 saatleri arasında Saray Kent Konseyi Kültür Evi’nde yapıldı. Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş başkanlığında toplanan Meclis, ilk oturumda İmar Komisyonu’na gönderilen maddeleri karara bağladı.
MECLİS ÇUKURYURT’TAKİ ARSA SATIŞINI RET ETTİ
Saray Belediye Meclisi Eylül ayı 2.oturumu dün saat 16.30 ile 18.30 saatleri arasında Saray Kent Konseyi Kültür Evi’nde Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş başkanlığında yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Meclis, İmar Komisyonu raporlarını görüştü. İmar Komisyonu raporunun ilk maddesi Halit Çetinel’in Büyükyoncalı Aziziye Mahallesi 1655 ada 9 no’lu parselde bulunan Belediye hissesini satın alma talebi oldu. 18. Madde uygulaması artık parsel uygulamasından dolayı belediye hissesinin satışı oy birliğiyle uygun görüldü. Büyükyoncalı Mahallesi’nden 11 adet 1/1000 ölçekli İmar Planı teklifi dilekçesi hakkında Meclis, oy birliğiyle eksikliklerin giderildikten sonra konunun tekrar İmar Komisyonu’nda görüşülmesini uygun buldu. Mülkiyeti Belediyeye ait Çukuryurt Mahallesi, 77 parsel nolu arsa vasıflı taşınmazın satışı oy birliğiyle ret edildi.
DÜZENLEME ORTAKLIK PAYI ORANI YÜZDE 35’TEN YÜZDE 45’E ÇIKARILDI
Büyükyoncalı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planının, Mevzi İlave İmar Planında konut alanı başlıklı 2. Maddesine göre “Düzenleme Ortaklık Payı(DOP) %35’e kadar alınacaktır. 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planında Düzenleme Ortaklık Payı alınmayan parsellerden 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı aşamasında, bu parsellerden de %35 Düzenleme Ortaklık Payı alınacaktır.”
10.07.2019 tarih ve 30287 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 7181 sayılı kanunla Düzenleme Ortaklık Payı(DOP) %45 olarak belirlendiğinden söz konusu plan hükmündeki %35 DOP oranının %45 olarak plan notu değişikliğinin yapılması İmar Komisyonu tarafından önerildi. İmar Komisyonu’nun yüzde 35 olan DOP oranın yüzde 45’e çıkarılması önerisi oy birliğiyle kabul edildi.
MİNİMUM PARSEL BÜYÜKLÜĞÜ 400 METREKARE OLACAK
Büyükyoncalı’da öncelikle yapılaşmaya açılacak alanlarda ve 2. Etapta yapılaşmaya açılacak alanlarda minimum parsel büyüklüğünün 400metrekare olarak plan notu değişikliği yapılması İmar Komisyonu tarafından önerildi. İmar Komisyonu’nun Büyükyoncalı’da öncelikle yapılaşmaya açılacak alanlarda ve 2. Etapta yapılaşmaya açılacak alanlarda minimum parsel büyüklüğünün 400 metrekare olarak değiştirilmesi önerisi oy birliğiyle kabul edildi.
PARSELASYON ÜCRETLERİ İNCELEMESİ DEVAM EDECEK
İlk oturumda Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen parselasyon ücretlerinin revize edilmesi hakkında incelemenin devamı oy birliğiyle kabul edildi.
“BÜYÜKŞEHİR’DEN 100 BİN DOLAR ALDIĞIMIZ DOĞRUDUR”
Toplantı sonunda Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden jeotermal kaynak suyu için alınan 100 bin dolar destek hakkında açıklamada bulundu. Başkan Erkiş şunları ifade etti:
“Büyükşehir Belediyesi’nden 100 bin dolar aldığımız doğrudur. 1 milyon 200 bin dolar +KDV şeklinde ve finansman giderleri ile birlikte 1 milyon 572 bin dolar bir ödememiz var. Bunun 395 bin doları henüz ödenmemiş. Göreve geldiğimizden bu yana her ay 50 bin dolar ödedik. Buraya kadar geldik. Geçen 9 Ağustos’ta ödeyemedik. 9 Eylül’de ödeyemedik. 9 Ağustos’taki ödemeye dair bir hezeyan halindeydik. Her an sıkıntı olabilirdi MTA ilgili. MTA bize yaklaşık 50 kilo metrelik bir alanda tüm kuyuların hakkını veriyor. MTA ile ilişkilerin bitmesi Hattuşa ile Doğan Jeotermal ile bizim yaptığımız anlaşmaları geçersiz hale getiriyor. Çünkü sen masadan düşmüş oluyorsun. Böylesi bir sıkıntı ile karşı karşıyaydık. Büyükşehir Meclisi’nde toplantıda Saray ekibi gayet iyi kendisini savundu. Ve çok kısa bir süre içinde bir sonraki komisyona bırakılmasına karar vermeden, ara kararla 9 Eylül’de ikincisi gelmiş olan aciliyet teşkil eden ödemelere Büyükşehir’den 100 bin dolar şeklinde alınacak. Karşılığında oran neyse bugüne kadar 500 bin doları biz ödemişiz varsayalım ki 1 milyon 500 bin dolarlık kısmın da 1 milyon dolarını Büyükşehir ödemiş olacak. 3 te 2’si onların 3’te 1’i bizim olacak. O kadar kıymetli ki bizim için. Büyükşehir’in desteğini alacağız. Büyük yatırımlar için biz bunu üstesinden gelemeyiz diyemeyeceğiz. Bir litrelik saniyede debi ile çıkan jeotermalde 100 yatak kapasiteli bir otelin işletilebileceğini biliyoruz. Dolayısıyla varsayalım 27 litrenin 3’te 2’si 18 litre ki bu 27 deniliyor ama 33 litreye çıkıyormuş. Onun teknik şartını bilmiyorum ama 33 ‘e çıkıyormuş jeotermal mühendisleri söylüyorlar. Üst limitten düşünürsek 11 litre bizim yani 1100 yataklı bir otele hizmet edebilecek kadar bizim dahilimizde, 2200 yataklı bir otele hizmet edecek kadar Büyükşehir’in dahilinde sadece bir kuyu.”

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.