Saray’ın çeşitli bölgelerinde bulunan kullanım amacını yitirmiş metruk haldeki binalar vatandaşları korkutuyor. Genellikle gece saatlerinde alkol içilen ve kimsesizlerin kaldığı mekan haline dönüşen binalar, çevresinde bulunan ev sahiplerini ve mahallelileri tedirgin ediyor. Bu binaların yıkımı ve korku yaratan bu durumun ortadan kalkması için çalışmalar yürütülse de bürokratik engellere takılıyor.

Ramazan FİŞEK – Saray Gazetesi

SARAY GELİŞİYOR AMA…
Saray ilçe olarak gelişim göstermeye devam ediyor. Fakat yeni imar ve şehir planlaması konusunda hala önemli bir aşama kaydedilmiş durumda değil. Şehirleşme adına gerek yeni arsalar üzerinde yükselecek binalar gerekse eski binaların yıkılarak yerine yenilerinin yapılması kat sayısının azlığı ve iskan alma konusunda yaşanan bürokratik pürüzlere takılıyor.
metruk-bina-tehlikesi-suruyor2İMAR VE ŞEHİR PLANLAMA KONUSUNDA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
Altyapı çalışmaları sonrasında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Saray Belediyesi tarafından üst yapı çalışmaları da başlatıldı. Saray ilçe sınırlarında bulunan termal su ve bölgeye gelecek yatırımcılar ile birlikte ilçenin değerinin her anlamda artması bekleniyor. Fakat kafalarda oluşan soru ise şehir planlama ve imar konusunda inşaat sektöründe önemli adımların ne zaman atılacağı? Çünkü imar konusunda kat sayısının düşük olması müteahhit ve inşaat firmalarını iş konusunda çekimser kılıyor.
BİNA SAHİPLERİ VE MÜTEAHHİTLER ÇEKİMSER
Yaşanan imar ve şehir planlama konusundaki bekleyiş, metruk durumdaki kullanılmaz durumdaki binaları da etkiliyor. Metruk durumdaki bina sahipleri, bugün yaptıracakları binanın kat ve daire sayısı ile kısa zaman içerisinde değişmesi beklenen imar ve şehir planlama ile kat artışı yaşanması sonucunda yapılacak yeni binanın kat ve daire sayısında fark oluşacağını belirtiyor. Bina kullanışı ve kâr payında azımsanmayacak değişim sebebiyle beklediklerini söyleyen konut ve arsa sahipleri, müteahhit ve inşaat firmalarının da beklentileri ve çıkarları bu yönde olduğu için beklemede olduklarını ifade ettiler.
metruk-bina-tehlikesi-suruyor3BÜROKRATİK ENGELLER
Saray Belediyesi’nin vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine metruk binalar için girişimleri var. Fakat özel mülke ait olan binaları Saray Belediyesi’nin hangi gerekçe ile olursa olsun gerekli bürokratik ve hukuksal adımları atmadan yıkma hakkı bulunmuyor. Saray Belediyesi yetkili birimleri gelen şikayet üzerine, kullanılmaz halde bulunan binanın sahiplerine ulaşmak zorunda. Tapu Müdürlüğü ile yazışmalar, askı süreci, duyurular ve binanın hak sahiplerine ulaşılması uzun bir zaman alıyor. Kısacası kullanılmaz halde bulunan ve gece saatlerinde alkol kullananların mekanı haline gelmiş olan atıl durumdaki binaların yıkılması bürokratik engellere takılıyor.
TOPLUM SAĞLIĞINI VE HUZURUNU TEHDİT EDİYOR
Metruk durumdaki binalar, mahalle sakinlerini korkutuyor. Özellikle gece saatlerinde alkol kullanan gençlerin ve kimsesiz hayvanların mekanı olan metruk haldeki binalar, vatandaşları tedirgin ediyor. Son zamanlarda madde bağımlılığının da arttığı düşünülürse, toplum sağlığını ve güvenliğini tehdit eden kullanılmayan binaların Saraylı vatandaşlar için tehlike boyutu gözler önüne sermiş olur.
VATANDAŞLAR ENDİŞELİ
Konu hakkında bilgi aldığımız vatandaşlar, aileleri için endişelendiklerini dile getirerek “Zaman geliyor gece saatlerinde işte oluyoruz. Evde eşimiz var, çocuğumuz var. Kullanılmayan binanın içinden müzik sesi geliyor, bağırma sesi oluyor. Korkuyoruz, endişeleniyoruz. Polise ihbar etsek ne olacak? Hapse mi atacaklar? Bir an bir kere olan bir şey değil ki.” ifadelerini kullandılar. Saray’ın küçük bir yer olduğunu ve herkesin birbirini tanıdığını da ifade eden vatandaşlar “Belki de benim çocuğum o binada belki de mahallemizin bir çocuğu. Kendimiz kadar çocuklarımızın sağlığından da korku ve endişe duyuyoruz.” dediler.