Vatandaş enflasyon, işsizlik, hayat pahalılığı ve zamlarla boğuşurken siyasilerin gündemi seçim. Saray halk pazarında görüştüğümüz esnafa, emekliye, işçiye, gurbetçiye, ev hanımına ekonomiyi ve seçimden beklentilerini sorduk. Ülkenin gidişatını hiç iyi görmediğini belirten vatandaşlar, “Mutfakta yangın sürüyor, cebimizde para kalmıyor. Pazara geliyoruz, çantamız boş dönüyoruz” ifadelerini kullandı. Hayat pahalılığından ve zamlardan yakınan vatandaş milletin derdinin geçim, siyasilerin ise tek derdinin seçim olduğunu dile getirdi.

Vatandaş enflasyon, işsizlik, hayat pahalılığı ve zamlarla boğuşurken siyasetin gündemi seçim. Saray Halk Pazarı’nda görüştüğümüz pazarcı esnafına, emekliye, işçiye, gurbetçiye ve ev hanımına ekonomiyi ve seçiminden beklentilerini sorduk.
“ZAMLAR BELİMİZİ BÜKÜYOR”
Ülkenin gidişatını iyi görmediğini ve bu seçimde oy kullanmayacağını ifade eden Pazarcı esnafı Ali “ Zamlar çok fazla, belimizi büküyor. Satıyoruz, aldığımızı yerine koyamıyoruz. Geçen hafta 180 TL’ye aldığımızı bu hafta 200 TL’ye alamıyoruz. Gidişat hiç iyi değil” ifadelerini kullandı.
“4-5 KİŞİLİK BİR AİLENİN NASIL GEÇİNDİĞİNİ ÇOK MERAK EDİYORUM”
Ülkenin gidişatını hiç iyi görmediğini söyleyen işçi Ünzüle Hanım, “Valla ülkenin gidişatını hiç iyi görmüyorum. Bu pahalılıkta millet ne yapacak onu da bilmiyorum. 2 kişilik bir aile bile zar zor geçinirken 4-5 kişilik bir ailenin nasıl geçindiğini çok merak ediyorum. Asgari ücrete gelen zam eridi gitti o. Daha gelmeden gitti. Vatandaşlık görevimi yerine getirip oy kullanacağım tabi ki” diye konuştu.
“ÜLKENİN DURUMU BİTİK”
Sebze ve meyve fiyatlarının yükselmesinde aracıların payının olduğunu belirten Pazarcı Esnafı Şafak Esen, “ Fiyatları aracı yükseltiyor. Çiftçi 1 TL’ye yolluyor aracı 4 TL’ye satıyor. Ülkenin durumu bitik.
“YAKINDA VENEZÜELLA’YI GEÇERİZ”
Ülkede uygulanan yanlış tarım politikalarının Türkiye’yi dışa bağımlı hale getirdiğini ifade eden Pazarcı Esnafı Can Seçkin, “Başımızdakiler yanlış politika yapıyor, bu ülkeyi yönetemiyor. Yakında Venezüella’yı geçeriz. Yanlış tarım, yanlış üretim. Çiftçinin ürünü bir sene bedava oluyor, bir sene çok pahalı. Güzel, işten anlayan bir Tarım Bakanı gelmesi lazım. Üreticiye tarıma destek olması lazım. Çiftçiyi bilgilendirmesi lazım. Sulamayı, gübresini ucuza getirmesi lazım. Mazotu ucuzlatması lazım. Pazara gidiyorsun sabah 100 lira mazot parası. Her şey para. Mal ucuz olunca topladığın para mazot parasına yetmiyor. Fiyat yüksek oldu mu vatandaş bir şey alamıyor. Mal elimizde kalıyor, çöpe atıyoruz” dedi.
“BEN SEÇİMDEN SONRASINI GÖRMEK İSTİYORUM ASLINDA”
Ülkede ekonominin günden güne kötüye gittiğini ifade eden Emekli Şahsine Hanım, “Pazarda her şey iki kat fiyatına çıkmış. Yüzde 80’i iki kat fiyatında her şeyin. Ben seçimden sonrasını görmek istiyorum aslında. Çok demokratik düşünmek gerekiyor. Demokratik düşünmek için, demokrasiyi kullanabilmek için biraz zeka gerekiyor. Demiyorum zeka yok diye var. Ama lütfen kötüye kullanılmasın, yandaşlık yapılmasın. Halkın tercihi doğru olur. Her zaman için halka müracaat etmek gerekir. Saray’da Cumhuriyet Halk Partisi 30 yıldır kale olmuştur ve yine kale kalacaktır”dedi.
“MUTFAKTA YANGIN SÜRÜYOR”
Pazarın çok pahalı olduğunu söyleyen vatandaş Ayşe, “Pazar çok pahalı. Çıktık pazara çantamız boş dönüyoruz, alamıyoruz gücümüz yetmiyor. Mutfakta yangın sürüyor. Ülkenin gidişatı berbat. Oy kullanacağım tabi. Sonuçlar ne olur bilmem” ifadelerini kullandı.
“MİLLETİMİZ ARTIK BİR KENDİNE GELSİN”
Pazarcı Esnafı Rıdvan Türe, “İktidardakinin karşısına bir an önce dişli bir rakip çıkması lazım. Dişli bir rakip olmadan baştaki inmez aşağıya. Sebze haline gidiyor seçimden sonra fiyatlar düşecek diyor. Yapan insan şimdi de yapar, seçimi bahane etmesine gerek yok. Madem sen halkını düşünüyorsun, seviyorsun, arkasındasın bugün de elinden geleni yap, yarına bırakma. Dolar da artış oluyor yok seçimden sonra. Milleti alay konusu haline getirmiş. Her şey seçimden sonra. Sen bugün için oradasın, yarın için orada değilsin ki. Millette kanıyor. Bizim milletimiz artık bir kendine gelsin. 15 yıldır ne yapmış? Adamlar diyor yol yapmış. Onu zaten yapmak zorunda. Milletimiz karşında güçlü bir rakip olmadığı için kime vereceğiz, en iyisi bu diyor. Karşısına güçlü bir rakip çıktığı zaman milletimiz de bunu desteklesin. Onlar artık olmaz. Millete o güvenceyi sağlamıyorlar. Birbirileriyle dalaşmayı bıraksınlar, halkın arasına insinler” dedi.
“TÜRKİYE’DE EMEKLİNİN GEÇİNMESİ ÇOK ZOR”
Uzun yıllar Londra’da yaşadığını söyleyen Ahmet Amca, “Türkiye’de emeklinin geçinmesi çok zor, maaşlar çok az. Emeklilerin iyi bir yaşam sürmesi için emekli maaşlarının yükselmesi lazım. Biz Londra’da alıyoruz bunun gibi 3 -4 misli. Vatan hasretiyle geri geldim. Ülke genelinde seçimleri Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz kazanacağız” dedi.