REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

Muharrem İnce bir Karaoğlan olur mu?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Muharrem İnce bir Karaoğlan olur mu?
200
02 Nisan 2021 - 10:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ayrılıklar olur. Sonunda ölüm yok ya Muharrem İnce’de bu ayrılığın şart olduğunu düşünerek CHP ‘den ayrılmıştır. Olsun ne var bunda, bu kadar büyütülmesinin sebebi nedir anlaşılır gibi değil. İki kez genel başkanlığa aday oldu, günah keçisi oldu. Kılıçdaroğlu; “Gel buraya Muharrem” seni Cumhurbaşkanı adayı yaptık hitap şekline hiç kimse bir şey demedi. “Adam kazandı” dediği için kıyameti kopardılar. Ya ne deseydi. Sizler ne demesini beklerdiniz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Saray ilçesinde %57.40 oy alan Muharrem İnce dün olduğu gibi bugün yapılacak olası bir seçimde yine başarılı olur veya olmaz bu tartışıla dursun. Başarı beklenilecekse yenilik şart. Muharrem İnce’yi eleştirenler kendi bölgelerinde ki siyasetin nasıl işlediğine önce bakmalarını isterim. Muharrem İnce Memleket Hareketi başlatmış. Yeni parti kuracakmış. Bu kadar korkulmasına hiç gerek yok. Herkes kendi payına düşeni alır.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener’e ve Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu’na Cumhurbaşkanlığına adayı olabilsinler diye CHP’liler olarak seçim kurullarına gidip imza verenlerin bugün bu istifa olayını büyütmeleri gereksizdir. Bence iyi oldu iyi ki istifa etti. Bizim göremediğimiz bir takım yanlışları gördüğü için böyle bir hareketi başlatmış olabileceğini düşünenlerin sayısı az değil. İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel parti yönetimini suçlayarak istifa ettiklerini tüm Türkiye biliyor. Hemen ardından bu üç milletvekilinin Muharrem İnce’nin kuracağı partiye geçecekleri söylendi ve böyle bir şey gerçekleşmedi. Yenilik Partisi lideri Öztürk Yılmaz’ı da unutmamak gerekir. 2015 yılında yapılan erken seçimde CHP Ardahan milletvekili seçilen Yılmaz; ardından CHP Genel Başkan yardımcılığı yaptı. 20 Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladı. Ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan açıklamaları nedeniyle iki kez disiplin kuruluna sevk edildi ve 20 Kasım 2018 tarihinde CHP’den ihraç edildi. Bir milletvekilinin partisinden ayrılması kadar doğal bir şey yoktur. Siyaset ne ucuz ne de çok pahalı bir şey. Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nu belediye başkanlığına aday göstermediklerinde Kesimoğlu; bağımsız olarak girdiği seçimi kazandı. Yaklaşık iki yıl sonra tekrar CHP’ye döndüğünde yüzler güldü, herkes sevindi. Gidenler içinde üzülmemek veya kızmamak ya da küfretmemek gerekir.

Hiç duydunuz mu? CHP’nin 37’inci Olağan Kurultay öncesinde İlhan Cihaner tarafından Gelecek İçin Biz isimli bir platform kurulmuştu. Bu şu demek oluyor parti içi muhalefet yani parti içinde adamcılığa, kayırmacılığa dur demek ve demokrasi çerçevesi içinde bir genel başkanlık seçimi yapılması için. Şöyle ki; Gelecek İçin Biz platformu kurultay öncesi okunan bildiride ne denmişti. “Halkın çaresi, güveni, umudu olan siyasetin CHP içerisinden yükseleceği belirtilerek Cumhuriyeti kuran partimizin devrimci geleneği, Cumhuriyeti yeniden inşa edecek ve rejimi demokratikleştirecek güçtedir! Ülkemizin birikimine güveniyoruz. Biliyoruz ki milyonlar özgürlüğü, eşitliği, laikliği, barışı ve demokrasiyi ayağa kaldırmaya hazır. Şimdi sıra bizde. Geçmişi biz kurduk, geleceği de biz inşa edelim” çağrısı yapılmıştı. Peki, bu platformun başını kimler çekiyordu. İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner’di. Bu bildiride yanlış bir şey gören varsa bir adım beri gelsin. CHP’li olarak parti içinde fikir ve görüş ayrılığına düştüğünüzde ne oluyor yavaş yavaş dışlanmaya ve itilmeye başlanıyorsunuz. Bu duruma da yalan diyen varsa iki adım geri gitsin.

Benimde canım çok milletvekili olmak istiyor ama bizi milletvekili seçerler mi ki? Biz daha partimize bir delege bile seçilemezken bizimki de olacak iş değil. İstanbul Milletvekili Cihangir İslam bir yıl önce Saadet Partisinden istifa etmişti. Geçtiğimiz günlerde CHP’ye katıldı. Öncesine baktığımızda 2018 yılı seçimlerinde CHP’nin İstanbul 3. Bölge Milletvekili listesinden seçilmiş hemen ardından Temmuz 2018 yılında Saadet Partisine geçmişti. Mart 2020’de partisinden istifa eden Cihangir İslam yaptığı açıklamada “Ülkede yaşanan sorunların çözümüne dair partisiyle arasında ki metot ve görüş farklılıkları nedeniyle bu kararı aldığını” belirtmişti. Buradan soralım Cihangir İslam’ın birkaç ay sonra aynı sözlerle CHP’den istifa edip bağımsız veya herhangi bir partiye geçtiğinde ne diyebiliriz ki veya bir şeyler deme hakkına sahip miyiz?

Sonuçta bu kişiler bir şekilde milletvekili seçiliyor ve vekilliği süresi içinde bu ülkeye ne kadar yararlı olduğu ise tartışmaya açıktır. Cihangir İslam CHP’ye gelmiş. Muharrem İnce Parti kuracakmış. Vatandaş açlık sınırı altında cebelleşirken, ekonomi bozguna uğramış, kadın cinayetleri hız kesmeden devam ederken, lebaleb yapılan kongrelerin ardından bütün uyarılara rağmen virüs patlaması yaşanacakmış kimin umurunda. Bekleyelim görelim.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.