Güngörmez Mahallesi Muhtarı Şefik Akdere geçtiğimiz hafta Güngörmez Ormanlarında taş ocakları için 5 hektar ormanın talan edilmesine tepki gösterdi. Güngörmez Mahallesi’nin turizm, mandacılık ve mantarcılık ile bölge ekonomisine önemli bir katma değer sağladığını ifade eden Muhtar Akdere, “Mahallemiz doğası ile Türkiye’nin cennet köşelerinden biridir. Taş elde edilecek diye bu cennetin cehenneme çevrilmesine izin verilmemelidir” dedi.

Istranca Ormanlarında neredeyse her hafta yaşanan orman katliamına bölgedeki yerleşim yerlerinin muhtarları da tepkili.
BİZİM GELİRİMİZ AZALACAK, BİR KAÇ FİRMA ZENGİNLEŞECEK
Geçtiğimiz hafta Güngörmez Mahallesi sınırları içerinde bulunan ormanlık alanda taş ocakları için 5 hektar ormanın katledilmesine Güngörmez Mahallesi Muhtarı Şefik Akdere sert tepki gösterdi. Taş Ocaklarının Güngörmez Mahallesi’nin temel geçim kaynakları olan turizmi, mandacılığı ve mantarcılığı olumsuz etkileyeceğini ifade eden Muhtar Akdere, “Bu son orman kesimleri gösteriyor ki mahallemiz sınırları içinde 2 tane taş ocağı açılacak. Bu ocaklar nedeniyle oldukça büyük ormanlık alanlar zarar görecek. Ocaklardan çıkan toz ormanın üzerine serpilecek, mandacılık ve mantarcılık yapılamaz duruma gelecektir. Her gün yüzlerce kamyon mahallenin içinde geçecek, turizm potansiyeli yüksek olan mahallemiz, burada yaşayan insanlarımız, okula giden çocuklarımız büyük sıkıntı yaşayacaktır. Taş ocakları nedeniyle mahallemizde yaşayan insanların gelirleri azalırken, birkaç firma zenginliğine zenginlik katacaktır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.
DEĞERLİ OLAN TAŞ OCAKLARI DEĞİL, ORMANLARIMIZDIR!
Güngörmez Mahallesinin değerinin taş ocaklarıyla değil, doğal güzelliğiyle ölçülebileceğini ifade eden Muhtar Akdere, “Mahallemiz turizm, mandacılık ve mantarcılık ile bölge ekonomisine önemli bir katma değer sağlıyor. Ekim Kasım ayları arasında mantarcılıktan mahallemiz 1-1.5 milyon lira arası gelir elde etmiştir. Mandacılıktan yılda 5-6 milyona yakın bir gelirimiz var. Turizmden gelen geliri de hesapladığınızda bir yılda 10 milyon liralık potansiyelden söz edebiliriz. Çok açık ki bu potansiyeli ortaya çıkaran mahallemizin doğal güzelliği, ormanlarıdır. Mahallemiz doğası ile Türkiye’nin cennet köşelerinden biridir. Taş elde edilecek diye bu cennetin cehenneme çevrilmesine izin verilmemelidir” dedi.