19 Ekim Muhtarlar Günü, Saray Muhtarlar Derneği’nin öncülüğünde Atatürk Alanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Muhtarlar Günü çerçevesinde saat 12.00’da Askeri Gazino’da düzenlediği yemekte muhtarları ağırladı.

KİMLER KATILDI?
Türkiye genelinde kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü, Saray Muhtarlar Derneği’nin öncülüğünde törenle kutlandı. Atatürk Alanı’nda yapılan törene Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Dilaver Perçin, Muhtarlar Derneği Başkanı Mümin Değirmenci ve Mahalle Muhtarları, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Hakan Özgül ve Yönetimi, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç ve Yönetimi, İYİ Parti İlçe Yönetimi, MHP İlçe Yönetimi, Saray Belediye Başkan Aday Adayı Ali Gürsu Ergene, Saray Belediye Başkanı Aday Adayı Abdül Taşyasan, Saray Belediye Başkan Aday Adayı Ergun Er, Saray İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Terzioğlu, Saray İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Emrah Kaya, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, Belediye Meclis Üyesi Önder Çelik, Kaymakamlık daire amirleri katıldı.
ATA’YA ÇELENK SUNULDU
Saray Muhtarlar Derneği adına Dernek Başkanı Mümin Değirmenci, Yeni Mahalle Muhtarı Mustafa Gündüz ve Safaalan Muhtarı Mehmet Özmen’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma Saray Muhtarlar Derneği Başkanı Çukuryurt Muhtarı Mümin Değirmenci tarafından yapıldı.
“MUHTARLAR DEMOKRASİNİN YAPI TAŞIDIR”
Protokol üyelerini selamlayarak konuşmasına başlayan Saray Muhtarlar Derneği Başkanı Mümin Değirmenci şunları ifade etti:
“ Tarihimizde ilk kez muhtarlık seçimi 1833 yılında Kastamonu- Taşköprü ‘de yapılmıştır. Muhtarlar demokrasinin yapı taşıdır. Bu anlamda burada görev yapan muhtarlar olarak,  19 Ekimi bizlerin günü olarak tayin eden devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum. Bizler, mahalle muhtarları olarak, ilçemizin bütün kurum ve kuruluşları ile birlikte tam dayanışma ve koordineli olarak görevimizi sürdürüyoruz. Bu anlamlı günün bizler için ortak sorunlarımız paylaşılıp, ortak çözüm yolları bulma açısından büyük önem taşımaktadır. Muhtarlar, vatandaşlarımızın oylarıyla seçilen köy ve mahallelerimizin en önemli temsilcileri olmuşlar ve olmaya devam edecektir.
“MUHTAR HALKLA DEVLET ARASINDA KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRMEKTEDİR”
Vatandaşlarımızın dertlerine, tasalarına, sevinçlerine ve mutluluklarına ortak olan, beklentilerini ve ihtiyaçlarını devletimize iletme noktasında etkin rol oynayan muhtarlarımız, devletle milletin bütünleşmesinin temel harcını oluşturmaktadır. Muhtarlık müessesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Muhtar, bulunduğu yerlerde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Yönetim anlayışımızda, vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklar olduğu bilinci çok önemli yer tutmaktadır. Bu vesileyle bizlere övünç günü olarak armağan edilen 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü yürekten kutluyor, bizlere bu görevde her türlü desteğini esirgemeyen Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, Başsavcımıza, jandarma, emniyet ve tüm daire amirlerine teşekkür ediyorum.”
HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKİLDİLER
Muhtarlar Günü kutlama törenin ardından muhtarlar, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban ve protokol üyeleriyle Atatürk Alanı’nda hatıra fotoğrafı çektirdi.
KAYMAKAM TEZCAN MUHTARLARI AĞIRLADI
19 Ekim Muhtarlar Günü kapsamında Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, mahalle muhtarlarını yemekte ağırladı. Saray Askeri Gazino’da saat 12.00’de düzenlenen yemeğe Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Garnizon Komutanı Vekili, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Hakan Özgül, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, İyi Parti Saray İlçe Başkanı Rahim Buluş, Saray İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Terzioğlu, Saray İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Emrah Akkaya, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, Kaymakamlık Daire Amirleri ve mahalle muhtarları katıldı.
DEĞİRMENCİ KAYMAKAM TEZCAN’A TEŞEKKÜR ETTİ
Yemekte ilk konuşmayı yapan Saray Muhtarlar Derneği Başkanı Mümin Değirmenci, mahalle muhtarları adına kendilerini yemekte ağırlayan Saray Kaymakamı Adnan Tezcan’a teşekkür etti. Değirmenci’nin ardından kısa bir konuşma yapan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Öncelikle muhtarlarımızın gününü kutluyorum. Kendilerine mutluluk içinde başarılı çalışmalar diliyorum” dedi.
“İLDE VALİ NEYSE, MAHALLEDE MUHTAR ODUR”
Muhtarlar yemeğinde son konuşmayı yapan Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, muhtarların önemli bir görevi yerine getirdiklerini belirterek,”Muhtarlarımız köy ve mahallelerde devletimizin temsilcileridir. Bir ilde Vali, bir ilçede kaymakam neyse mahallede de muhtar odur. Önümüzdeki süreçte muhtarlarımızla birlikte çok güzel çalışmalara, hizmetlere imza atacağız. Hepinizin gününü kutluyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.