REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

Muhtarlardan Kırsal Mahalle başvurusu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Muhtarlardan Kırsal Mahalle başvurusu
1.385
25 Şubat 2021 - 13:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray’ın 25 Mahalle Muhtarı, Kırsal Mahalleye dönüşmek için Saray Belediye Başkanlığına başvuruda bulundu. 25 Mahalle Muhtarı adına başvuru dilekçelerini Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’e teslim eden Saray Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Özmen, “Kırsal Mahalle ile birlikte vergi, su bedeli ve bazı harçlardan muaf olunacak veya indirim uygulanacak. Bunlar önemli adımlar ama yeterli değil. Muhtarlar olarak en önemli talebimiz Köy Tüzel Kişiliklerinin geri verilmesidir” dedi

Büyükşehir Kanununda yapılan düzenleme ile Kırsal Mahalleye geçiş hakkının ortaya çıkmasıyla birlikte Saray’ın Muhtarları hareket geçti.
“KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİNİN DE GERİ VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”
Saray İlçe Merkezi’ndeki 4 mahalle hariç, 25 Mahalle Muhtarı bir araya gelerek Kırsal Mahalleye dönüşme talebini içeren dilekçelerini hazırladı. Çarşamba günü Saray Muhtarlar Derneğinde dilekçeleri toplayan Saray Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Özmen, 25 dilekçe ile birlikte soluğu Saray Belediyesinde aldı. Başvuru dilekçelerini Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’e teslim eden Özmen, “Kırsal Mahalle ile birlikte vergi, su bedeli ve bazı harçlardan muaf olunacak veya indirim uygulanacak. Bunlar önemli adımlar ama yeterli değil. Muhtarlar olarak en önemli talebimiz Köy Tüzel Kişiliklerinin geri verilmesidir” dedi.
ERKİŞ: SONUNA KADAR DESTEKLİYORUZ
Dilekçeleri teslim alan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş ise, “Saray Belediyesi olarak ‘Kırsal Mahalle’ projesini 25 mahallemiz nezdinde köyden mahalleye dönüşen muhtarlık birimlerinin tümünde sonuna kadar destekliyoruz. Saray Muhtarlar Derneği Başkanı Sayın Mehmet Özmen’le muhtarlarımızın bu yöndeki yazılı taleplerini ve bu taleplerle örtüşen fikirlerimizi değerlendirdik. Tarım nosyonunu en modern ve en verimli yöntemlerle icra edecek olan kırsal mahallelerimizin bir an önce hayat bulması umut ediyoruz” dedi.

İŞTE MUHTARLARIN TALEBİ

Saray Belediye Başkanlığına sunulan başvuru dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:
“16 Ekim 2020 tarihli ve 31276 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 7254 sayılı torba yasa ile 5216 sayılı Büyükşehir kanununun 10. Maddesine ‘Ek madde 3’ eklenerek köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen yerleşim yerlerine kırsal mahalle statüsüne geçiş hakkı düzenlemesi yapılmıştır.
Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunup sosyoekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı Belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine Büyükşehir Belediye Meclisinin 90 gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler ‘Kırsal Mahalle’ kabul edilir. Bu belirlemenin mahalle düzeyinde yapılması esastır. Ancak tamamı kırsal mahalle olarak tespit edilmeyen diğer mahallelerde de on bin metrekareden az olmamak kaydı ile ‘Kırsal Mahalle alan’  belirlenir. ‘Kırsal Mahalle’ veya ‘Kırsa yerleşik alan’ vasfı bu fıkrada belirtilen usulle kaldırılabilir. Hükümleri yer almaktadır.
Saray’ın 25 mahalle muhtarı olarak mahallemize; yukarıda açıklaması yapılan kanun hükmü doğrultusunda ‘Kırsal Mahalle’ statüsü verilmesini istiyoruz.
Talebimizin Belediye Meclisi gündemine alınması ve görüşülmesi hususunda, gereğini bilgilerinize arz ederiz.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.