Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi 2018- 2019 Eğitim Öğretim yılı 16. Dönem mezunlarını 12 Haziran Çarşamba günü düzenlediği törenle yeni yaşamlarına uğurladı. Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen törende mezun olan öğrenciler sevinci ve hüznü bir arada yaşadı.
KİMLER KATILDI?
Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi, 2018-2019 Eğitim öğretim yılı 16.dönem mezunlarını verdi. Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi’nin bahçesinde gerçekleşen mezuniyet törenine Saray İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nurettin Akkoç, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, CHP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali Gürsu Ergene, CHP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Levent Köksalan, Çakıllı Belediye Başkanı Mehmet Bayram, Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Murat Uğur, CHP Saray İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Aslan, okul müdürleri, öğretmenler ve veliler katıldı.
“VATANIMIZA VE MİLLETİMİZE FAYDALI İŞLER YAPMAK İÇİN GİTMEMİZ GEREK”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan mezuniyet töreninde kürsüye ilk olarak mezunlar adına konuşmasını yapmak üzere Sude Duman geldi. Sude Duman konuşmasında şunları ifade etti:
“Başlangıçlar güzeldir,  bitişler zor. Tanışmalar heyecanlı ve umutlu, ayrılıklar acı. Sizden bir şey kalır geride. Kırılan kalbinizden bir parça mı yoksa sevdiklerinizle paylaştığınız anlar mı? Beni, ve sanıyorum ki tüm arkadaşlarımı şu günlerde hüzünlendiren bir dönemdeyiz. Hayatımızın bir sayfasını acı tatlı anılarla kapatırken diğer sayfasını yeni beklentilerle ve umutlarla açıyoruz. Bugün gittiğimiz bu okul dışarıdan sadece bir bina olarak gözükebilir sizler için. Oysaki biz giderken son defa baktığımızda 4 yıl yaşadığımız her şey gözümüzün önünden geçecek ve okul bizim için her daim dönmek isteyeceğimiz baba evi olarak kalacak. Ama artık biliyoruz ki gitmemiz gerek. Ülkemiz için Atatürk ilke ve inkılaplarının bize açtığı yolda vatanımıza ve milletimize faydalı işler yapmak için gitmemiz gerek.
TEŞEKKÜR ETTİ
Bu 4 senelik Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi hayatımızda bize kızsa da yine de kıyamayan geceleri bizi düşünmekten gözüne uyku girmeyen tatil günlerinde bile bizleri asla bırakmayan bizi bizden daha çok Müdürümüze, bizden izin kâğıtlarını asla esirgemeyen Müdür yardımcımıza, bizlerin her zaman yanında olan, adete abla şefkati gösteren biricik memurumuz Vildan Ablamıza, matematik derslerini sevdiren Hülya ve Recep hocamıza, bizleri Coğrafyanın piri haline getiren Şemkin hocamıza, liderlik vasfı aşılayan Serdar hocamıza, samimiyetiyle her daim yanımızda olan Akif hocamıza, muhteşem sorularıyla beyin yakan Yaser hocamıza, elma armut portakalla birim yazmayı öğreten Nahide hocamıza, her duruma uygun lafları olan Figen hocamıza, Edebiyat derslerinde güzel şiirleriyle bizleri kendine hayran bırakan Alparslan ve Bülent hocamıza, sesiyle okulumuza renk katan Derya hocamıza, sorduğu sorularla kilitlenmemizi sağlayan Zeynep hocamıza, muhteşem enerjisiyle bizleri eğlendiren Beytullah hocamıza, sporun önemini her şekilde dile getiren Murat ve Selda hocamıza, sözelcilerin göz bebeği olan Neslihan hocamıza, okulumuzu eğlenceli hale getiren maskotumuz Mırnav Kılıçman’a ve bu okuldan gitse de bizleri asla yalnız bırakmayan bizlere notların önemli olmadığını asıl önemli olanın iyi bir insan olunması gerektiğini her zaman söyleyen Hakan hocamıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
“BİZ GİDİYORUZ YOK YAZMAYIN”
Saygı değer Büyüklerim bilinmesini istediğimiz çok önemli bir şey var. Bilmelisiniz ki fikrimizin rehberi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Tüm arkadaşlarım adına söz veriyorum ki daima onun açtığı yolda gösterdiği hedefe yılmadan yürüyeceğiz. MEAAL 2019 mezunları olarak İsmail hocamızdan bir isteğimiz var. Hocam biz gidiyoruz yok yazmayın.”
“BÜTÜN TOPLUMLARIN VE ULUSLARIN UMUTLARI VE GÜVENCELERİ GENÇ NESİLLERDİR”
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Celal Kılıçman şunları ifade etti:
“Çok kıymetli velilerimiz emanet olarak aldığımız değerli evlatlarınızı bir ebeveyn olarak; idarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve personelimizle hizmet ederek onları kendine güvenen, ne istediğini bilen, hedefleri için cesaretle hareket eden, bilgili, görgülü, yaşamayı ve yaşatmayı seven, görev bilincine sahip, sevgi dolu bireyler olarak sizlere büyük bir mutluluk ve heyecan içerisinde tekrar takdim ediyoruz.
Değerli meslektaşlarım bir anne ve baba şefkati ile kucaklayıp, erdem ve bilgi ile donattığınız evlatlarımızı bugün buradan uğurluyoruz. Onlara gösterdiğiniz kılavuzluk ve ilgi için ne kadar teşekkür etsem azdır.
Sevgili evlatlarım, okula ilk başladığımız günden bugüne değin eğitildiniz, bilgi ve erdemle donatıldınız, bugün bir mezuniyeti yaşıyorsunuz. Biliniz ki her mezuniyet bir başka basamağın başlangıcıdır. Okul günleriniz, okul anılarına dönüşecektir. Sizlerin gelecekteki başarınız ile bizleri, okulumuzu ve ailelerinizi en iyi şekilde temsil edeceğinize olan inancım tamdır.
Sevgili gençler, bütün toplumların ve ulusların umutları ve güvenceleri genç nesillerdir. Elbette bizim de geleceğimiz ve güvencimiz sizlersiniz. Bu gerçeği Ulu Önder Atatürk, “Bütün umudum gençliktedir diyerek ülkeyi ve bütün değerlerini gençlere emanet etmiştir. İnanıyorum ki sizler de umutlarımızı ve güvenimizi boşa çıkarmayacak ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracaksınız. Buna bütün kalbimle inanıyor ve tekrar söylüyorum. Sizlerden dürüst, adil ve değerlerine bağlı iyi bir insan olmanızı istiyorum.
Sevgili evlatlarım, bugüne gelecek olursak bugünün kıymetini bilin. Bugün sizin o bir an önce çıkarmak için can attığınız, giymesek dediğiniz okul üniformasıyla son günlerinizden biri. Ne aynı sıralar, ne aynı sınıflar, ne aynı koridorlar paylaşılmayacak bundan sonra. Bugün bitse de gidelim dediğiniz okul günlerin sonlarından biri. Ergenlikten gençliğe adım attığınız yılların bitişi haykırıyor bugün size. O yüzden tadını çıkarın bugünün. Sarılın arkadaşlarınıza ister doya doya gülüp eğlenin, ister hıçkıra hıçkıra ağlayın. Hem mutluluğunuzu paylaşın, hem üzüntünüzü. Unutun bugün sınavı, bırakın gözünüzde büyütmeyi. Hayat o kadar çok sınavlarla dolu ki. Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi, herkesin hayatında bir parça. Buradaki herkes geçici. Bir tek sizler hayatınızın sonuna kadar birer Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi mezunu olarak kalacaksınız.”
BU GURUR HEPİMİZİN,  SARAY’IMIZIN GURURUDUR
Konuşmasının son bölümünde Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi’nin elde ettiği başarıları paylaşan Müdür Kılıçman, “2014 yılında öğrencilerimizi aldığımız taban puana göre il genelinde 5. Sırada olan okulumuz 2018 yılında onları mezun ederken ağırlığı %40 olan TYT yani Temel Yeterlilik Testi’nde Matematik testinde 14.43 ortalama ile il dördüncüsü, Fen Bilimleri Testinde 6,99 ortalama ile il dördüncüsü, Türkçe testinde 27,59 ortalama ile il üçüncüsü, Sosyal Bilimler Testinde ise 11,48 ortalama ile il birincisi olmuştur. Ağırlığı %60 olan AYT yani Alan Yeterlilik Testinde ise Matematik testinde 12,78 ortalama ile il üçüncüsü, Fizik Testinde 3,13 ortalama ile il üçüncüsü, Kimya testinde 6,48 ortalama ile il üçüncüsü, biyoloji testinde ise 7,96 ortalama ile il birincisi olmuştur. Edebiyat testinde 17,80 ortalama il birincisi Tarih -1 testinde 3,82 ortalama ile il dördüncüsü, Coğrafya 1 testinde 4,10 ortalama il ikincisi, Tarih-2 testinde 3,72 ortalama ile il birincisi, Coğrafya 2 testinde 6,36 ortalama ile il birincisi, Felsefe Grubu testinde 6,78 ortalama il birincisi ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde 5,00 ortalama ile il birincisi olmuştur. Bizlere bu gururu yaşatan bütün öğretmen ve öğrencilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu gurur hepimizin, Saray’ımızın gururudur.”
DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi okul birincisi Günay Akbaş, birinciliğin nişanesi olarak okul kütüğüne ismini çaktı. 2018-2019 eğitim öğretim yılında Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi’ni derece ile bitiren öğrencilere diplomaları ve plaketleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi’ni yaptıran Arıcı Tekstil adına Metin Döner, ilk üçe giren öğrencilere telefon hediye etti.
KEPLER ATILDI
Öğrenciler törenin son bölümünde “Arkadaş” şarkısı eşliğinde keplerini havaya fırlattı. Kepleri havaya atarak mezuniyetin kutlanmasının ardından program pilav ve ayran ikramı ile son buldu.