Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde belediye başkan aday adayı olduğunu açıkladı. Dün saat 17.30’da CHP İlçe Başkanlığı önünde yapılan açıklamaya partililerin yanı sıra vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi. Kanalizasyon, su ve doğal gaz gibi zor ve yorucu altyapı çalışmalarından dimdik ayakta çıktığını belirten Başkan Nazmi Çoban, Saray Belediyesi’ne kazandırdığı jeotermal su kaynağı ile birlikte Saray’a yeni termal tesisler yapılacağını ve jeotermal suyun tarımda özellikle de seracılıkta kullanılacağını söyledi. Parti içine birlik ve beraberlik mesajları da veren Başkan Çoban, “Türkiye Cumhuriyeti zorlu bir süreçten de geçiyor.  Bugün yaşadığımız ekonomik çöküşten çıkışın tek adresi CHP’dir. Ülkemizin geleceği için sen ben olaylarını bitirmeliyiz. Cumhuriyet’ten yana olan tüm güçlerle bir araya geleceğiz, büyük olacağız, güçlü olacağız ve kazanacağız” dedi.
Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban 3. Dönem için Belediye Başkanlığı Aday Adaylığını geniş katılımlı törenle açıkladı.
YOĞUN KATILIM YAŞANDI
Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, 3. dönem için Belediye Başkanlığı A. Adaylığını açıkladı. Dün saat 17.30’da CHP Saray İlçe Lokali önünde yoğun katılımla gerçekleştirilen A. Adaylığı tanıtım toplantısına Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç ve İlçe Yönetimi, CHP Saray İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Aslan, Tekulaş Müdürü Ali Osman Yaşar, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Arif Naci Öngören, Dilaver Perçin, Saray Belediye Meclis Üyeleri, Saray Belediye Başkan Aday Adayı Abdül Taşyasan, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, mahalle muhtarları, STK temsilcileri,partililer ve vatandaşlar katıldı.
“AYRIŞARAK DEĞİL, BİRLEŞEREK KAZANACAĞIZ”
Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ın 3. dönem için A. Adaylığını açıkladığı tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, şunları ifade etti:
“ Biz 95 yıllık partiyiz. Kuruluşu ve kurtuluşun partisiyiz. Kökümüzde Kuvayı-ı Milliye var, Atatürk var. Minnettarım partimi kuran, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’e. Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanları bugüne kadar sosyal demokrasinin de niteliklerini kavrayarak hep marka olmuş isimler olarak çıkmışlardır. Hepsi görevlerini eksiksiz olarak yapmaktadır. Güçlü, planlı, üretken verimli yerel yönetimler için çaba harcamaktadırlar, çaba harcayacaktırlar da. Dürüst, saydam ve hesap veren yerel yönetimler için çalışmaktadırlar, çalışacaklardır da. Yerel hizmetlerin her kademesinde sosyal adalet, fırsat eşitliği için çalışmaktadırlar, çalışacaklardır da. Laik, demokratik cumhuriyet devrimlerinin tüm kazanımlarını coşkuyla yaşayabilmek için gençlere, kadınlara, yaşlılara, engellilere insana değer veren politikalar için çalışmışlardır, çalışacaklardır da.Ülkemizin içinde bulunduğu zor süreçte, umutsuzluğa kapılmadan özgür ve bağımsız bir ülkede daha adil bir yönetim anlayışıyla, emeğin orantılı bölüşümüyle gelişmiş sanayisiyle, mutlu çiftçisiyle daha aydınlık gelecek için birlikte mücadele etme anlayışına sahip olmaktan başka şansımız kalmamıştır. Gün, birlik ve beraberlik zamanıdır. Bu nedenle ayrışarak değil, birleşerek kazanacağız.”
“PARTİMİZİN ADAYI ARKASINDA YÜRÜMENİN NAMUS VE ŞEREF SÖZÜNÜ VERİYORUM”
3. dönem için Belediye Başkan Aday Adaylığını coşkulu bir şekilde açıklayan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban şunları ifade etti:
“2009 yılında göreve geldiğimizden bu yana Cumhuriyet Halk Partisi’nin bize verdiği yerel yönetimlerde görevi bir sorumluluk bilinci içerisinde yerine getirmeye çalıştık. Ben CHP’den önümüzdeki 2019-2024 yılları arasındaki sürecek olan görevime aday adayıyım partimden. Partimden aday adayı olmuş Belediye başkanı arkadaşlarıma, kardeşlerime, meclis üyelerime yürekten teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’nin sorumluluğunu taşıdıkları için. Birlikte el ele kol kola yürümeye de aday adayı olarak huzurunuzda söz veriyorum. Genel merkezin tavrı ön seçim, kamuoyu araştırması, anket ne olursa olsun ben özellikle belirlenecek yöntemden sonra aday olacak partimizin adayı arkasında yürümenin namus ve şeref sözünü veriyorum. Yaşamım boyunca siyasette ön seçimi savundum. Ön seçim üyelerin en demokratik haklarını taşıdıkları bir yöntemdir.
ÇALIŞMALARINI ANLATTI
2009 yılında göreve geldikten sonra Saray’ın bir röntgenini çektik. Top sahamız futbol  oynamaya müsait değildi. İller Bankası’ndan kredilendirdik. Şu anda Trakya’nın en iyi sahalarından biri Saray’ın sahası. Depolama alanına belediyemize kazandırdık, araç filomuzu güçlendirdik. Suyumuz Güneşkaya’dan temin ediliyor kaynak suyu. 2009’da göreve geldiğimizde çoğu mahallelerde su akmıyordu. Kavacık’tan kaynak suyunu getirmek bize nasip oldu. Yoksa Saray kerbelayı yaşıyordu, katlara su çıkmıyordu. Ayvacık’ta içme su barajı Devlet Su İşleri tarafından projelendirilmiş 80’li yıllardan bu yana bu süreçte bizim dahil edilmediğimizi gördük. Projenin amacı Çerkezköy, Kapaklı ve Büyükyoncalı’nın içme suyunu karşılamaya yönelikti. Büyük mücadeleler sonucunda bu projeye Saray’ı dahil ettik.
“SARAY’IN ALTINDA 1 METRE BİLE ASBESTLİ BORU KALMADI”
90 kilometre kanalizasyon Saray’ı taşımıyordu. Kanalizasyon şebekesini ve içme suyu şebekemizi İller Bankası’ndan kredilendirdik. İleri biyolojik atık su arıtma tesislerine Belediye Başkanlığımızca protokol yaptık. Daha sonra Büyükşehir ile birlikte TESKİ’ye geçti. İleri biyolojik arıtma tesisimizde Saray’ın kanalizasyonu pırıl pırıl arıtılmış olarak Ergene Nehri’ne akıyor. Saray’ın bu 3 tane yatırıma kanalizasyon, içme suyu mezara girer gibi bu sorumluluğa girdik. Oy verirler mi vermezler mi kaygısını bir kenara ittik. Saray’ın olmazsa olmazı altyapısı yenilenmek zorundaydı. İçme suyu şebekesinde Dünya Sağlık Örgütü’nün yasakladığı asbestli borulardı. Asbestli borulardan su içiyorduk. Biz başlattık, Büyükşehir Başkanımız ve TESKİ ile beraber başardık Şu anda Saray’ın altında kanserojen içeren asbestli borulardan 1 metre bile kalmadı.
DOĞAL GAZI GETİREMEZ DEDİLER GETİRDİK!
Doğal gaz konusunda Saray 10 yıl EPDK’nın yani GAZDAŞ’ın yatırım programında yoktu. Ankara’da karargah kurdum. Genel Müdürlüğe gittim, EPDK’nın üst düzey yöneticileriyle kurduğum temaslar, Belediye Meclisimizin bana bütün çalışmalarda verdiği yetkiyle danışman tuttuk ve başardık. Doğal gaz Saray’a gelmez dediler, gazı getirdik. Bu temiz enerjiye Saray’ın aydınlık yüzlü insanları çok fazlasıyla layıktı.1800 metre kalan mesafe tamamlandıktan sonra Büyükyoncalı’da doğal gaz çalışmaları devam edecek. Üst yapı çalışmalarımız da yoğun bir şekilde devam ediyor belediye ekiplerimizle ve ihale ettiğimiz müteahhidimizle. Büyükşehir’de kendi sorumluluk alanında olduğu alanlarda üst yapımızı 2 ay içerisinde %90’lara tamamlamanın sözünü veriyoruz. Şunu herkes bilsin herkes de anlatsın partililerin görevi de yapılan çalışmaları anlatmaktır. Tabana aksettirmektir. Kazmadan doğal gazı, içme suyunu ve kanalizasyonu döşeyebilir misin? Ama biz, kısa sürede bu mezardan adeta çıktık. Saray’ı toparlıyoruz, üst yapı çalışmalarımız tamamlanıyor. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz.
TRAKYA’DA ÖRNEK OLACAK KÜLTÜR MERKEZİNİN TEMELİ ATILDI
Saray’ımızın çok ihtiyaç duyduğu benim eğitimci olarak hayalini kurduğu kültür merkezini Büyükşehir’imizin çabasıyla yerimizi teslim ettik ve kültür merkezimiz çok  donanımlı Trakya’da örnek olacak kültür merkezinin temeli atıldı. Köylerimizde düğün yapacak alanlar yok. Göçerler Köyü’ne düğün salonu yaptırdık. Yakında Safaalan ve Beyazköy için projelendirme çalışmalarımız tamamlandı. Büyükşehir tarafından 11 ilçeye 11 okul kapsamında 40 derslikli bir okul Saray’a kazandırıldı. Büyükşehir Başkanımıza eğitime verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bunlar geri dönüşümü olmayan yatırımlar.
SARAY BELEDİYESİ 2 YIL ÜST ÜSTE EN İYİ FESTİVAL BAŞARI ÖDÜLÜ ALDI
Göreve geldiğimizde Yaz Okullarını açtık. Okullarda okuyan çocuklarımıza voleybol, futbol, basketbol, keman, gitar, bağlama, sanat kurslarını açtık.  Çocuklarımızın okullarda aldıkları eğitimlerin yanında sanatsal ve sportif yönden geleceğe kendilerini hazırlamaları için Belediye olarak bütün desteklerimizi sunduk. Örnek bir proje olan TÜYAP kitap fuarına her sene en az 25 otobüsle katılım sağladık. Çanakkale, Edirne ve Ankara’ya kültür gezileri düzenledik. Büyükşehir’imizin iş birliğinde Saray merkez, Küçükyoncalı ve Büyükyoncalı’da 23 branşta TEMEK Meslek edindirme kursları açtık. Ulusal ve uluslararası düzeyde festivallerimizi yapıyoruz. Bu festivallerimizde Saray’ın uluslararası düzeyde tanıtımına büyük katkı sağlıyoruz. Dünyanın çok farklı ülkelerinden kültürler Saray’da buluşuyor. Saray konukseverliği ile uluslararası düzeyde 2 yıl üst üste En İyi Festival Başarı ödülünü almıştır. Bu ödülü Saray’ın aydınlık yüzü çağdaş insanları almıştır.
“DEVASA TESİSLERİ DEVAM ETTİRMEK İÇİN BİR KERE DAHA ADAYIM”
Şanslıyız, Saray’da Allah’ın bir hikmeti jeotermal su bulundu. Bunun aranmasından tut Ankara’daki ihale sürecine kadar sonuna kadar Saray’ın haklarına sahip çıktık. 7 tane firma ihaleye girdi, kendileri ile görüştüm. Gelecekte Saray’ımızın kaderini değiştirecek sağlık ve termal turizmde bölgemiz çok ileri noktalara taşınacak. Bunu Saray’a kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Devasa tesisleri devam ettirmek için bir kere daha partimden aday adayıyım. Ama bir kere daha adayım. Bundan sonra aday olmayacağım. Mücadeleden gelmiş kardeşlerimizin, gençlerimizin önünü açmada ben de bir ağabey olarak yanlarında olacağım. Bunun sözünü burada veriyorum.
TERMAL KAYNAK SARAY’A HAYAT VERECEK
Trakya’da tek ve en büyük termal tesislerin temeli atıldı. Çok daha fazla tesisler Saray ve bölgemize gelecektir. Belediye olarak da tarımsal anlamda jeotermal suyun organik tarım ve seracılık konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bu bölge İstanbul’un ve bölgenin besin küvezi olacaktır. Termal kaynak, Saray’a hayat veren bir su olacaktır ve birçok alanda istihdam yaratacaktır.
LAVANTA ÜRETİMİ BAŞLAYACAK
Çiftçilerimize örnek olması amacıyla Belediyemizin 100 dönüm arazisinde lavanta yetiştiriciliğine başladık. Proje ihaleye çıktı, karar aldık meclisimizle. Önümüzdeki günlerde lavanta üreticileri ihaleye girecek ve üretime başlayacak.
İMAR PLANLARINI BAŞARDIK
86 yılında yapılan Saray’ın imar planları çok mağduriyetlere neden oluyordu. 2012 yılında imar planlarımızla ilgili İller Bankası’na revizyon için verdik. Onları da başarıyoruz. Planlar geldi meclisimizden geçti. Büyükşehir’de 5 binlik planlarımız onaylanacak. 1000’lik planlarımız da bizim meclisimizde onaylanacak.
KARANLIKTAN ÇIKIŞIN TEK ADRESİ CUMHURİYET HALK PARTİSİ
Yorucu ve yorgun bir süreçten geliyoruz ama dimdik diriyiz. Çünkü ülkemizin, Cumhuriyet’imizin bize ihtiyacı var. Ülkemiz tarihin en zorlu sürecinden geçiyor. Ekonomik ve siyasal olarak Cumhuriyet’in kazanımları her yönüyle saldırı altında. Türkiye’de bugün emekçilerde zaman zaman bir yılgınlık görüyoruz. Ama bu yılgınlıktan bu ekonomik çöküşten, bu karanlıktan çıkışın tek adresi Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Mustafa Kemal, bize Cumhuriyet’in yolunu da gösteriyor, aydınlığını da. Cumhuriyet’i kuranlar, Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirenler onlar bir bedel ödediler. Şimdi bu bedel ödeme sırası, Cumhuriyet’e sahip çıkma sırası bizlerde. Çocuklarımıza gelecekte çağdaş bir Türkiye bırakabilmek için biz önümüzdeki süreci çok iyi değerlendirmek zorundayız. Yan yana gelmek zorundayız. Cumhuriyet’ten yana olan tüm güçler bir araya gelmeli. Sen ben olayları bitmeli, biz olmalı biz. Biz olursak, büyük oluruz güçlü oluruz ve kazanırız. Bu duygularla aday adayı tanıtım toplantısına göstermiş olduğunuz ilgiden, yıllarca bana olan Nazmi abinize Belediye Başkanınıza verdiğiniz desteklere yürekten teşekkür ediyorum. Ve kazanacağız, biz kazanacağız.”