26.7 C
Saray

Neredeyse iki gençten biri işsiz

En Çok Okunanlar

Türkiye’de işsizlik artık sosyal sorun haline gelecek düzeye ulaştı. Bu durum özellikle gençlerde korkutucu boyutlara ulaştı, neredeyse iki gençten biri işsiz

Türkiye’de işsizlik artık sosyal sorun haline gelecek düzeye ulaştı. Bu özellikle gençlerde korkutucu boyutlara ulaştı. Üniversite açmayı bir “skor” sorunu haline getirerek niteliği ve planlamayı bir kenara atan AKP iktidarı zaten yeterince okumuş işsiz ortaya çıkarmışken üzerine binen ekonomik kriz, pandemi sorunu içinden çıkılmaz hale getirdi.

DİSK / Genel İş sendikasının  gençlerle ilgili hazırladığı rapor konuyla ilgili çarpıcı verilere sahip. TÜİK, OECD, İŞKUR ve ÇSGB verilerinden yararlanarak hazırlanan raporun öne çıkan sonuçları şu şekilde:
Türkiye’de Genç İstihdamı Azalış Eğiliminde; Genç Kadınların İstihdama Katılımı, Genç Erkeklerin Yarısı Kadar!
Türkiye’de genç istihdamı, OECD üye ülke ortalamasının altındadır. OECD’de yüzde 39,6 olan genç istihdam oranı, Türkiye’de 2020 yılı 1.çeyrekte yüzde 30,9 iken, 2021 yılı 1. çeyreğinde yüzde 30,6’ya gerilemiştir. İstihdam içerisinde yer alan gençlerin yüzde 77’si de ücretli ve yevmiyeli olarak çalışmaktadır. Genç kadın istihdamı ise cinsiyete dayalı ayrımcı politikalar nedeniyle oldukça düşüktür. 2021 yılı 1. çeyreğinde genç erkek istihdamı yüzde 41, iken, genç kadın istihdamı sadece yüzde 19,6 düzeyindedir.
Gençlerde İşsizlik Oranı, Resmi Verilerin İki Katı! Geniş Tanımlı Genç İşsizlik Oranı Yüzde 42,7!
Covid-19 krizi ile birlikte de gençlere yönelik koruyucu istihdam politikalarının uygulanmaması, gençlerin insana yakışır işlere erişimini daha da güçleştirdi ve genç işsizliğinin artmasına neden oldu. Toplam genç işsizliği resmi verilere göre son bir yılda yüzde 8,8 artarak yüzde 25,3’e yükselirken, geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 42,7’i buldu.
Geniş Tanımlı Genç Kadın İşsizlik Oranı Yüzde 52,4!
En fazla işsizlik arışı genç kadın işsizliğinde görüldü. Son bir yılda genç kadın işsiz sayısı yüzde 15,6 artarak yüzde 31,7’e yükselirken, geniş tanımlı genç kadın işsizliği yüzde 52,4’ü buldu. Bu veri, her genç iki kadından birinin işsiz olduğunu göstermektedir. Dar tanımlı genç erkek işsizlik oranıysa yüzde 22 iken, geniş tanımlı genç işsizlik oranı yüzde 36,9 oldu
Üniversite Mezunu Her 10 Gençten 4’ü İşsiz
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kalifikasyon noktasında kendini ispatlayan genç iş bulur” ifadesinin aksine eğitimli gençlerin birçoğu işsiz. Eğitim durumuna göre genç işsizlik oranlarını karşılaştırdığımızda; üniversite mezunu her 10 gençten 4’ünün işsiz olduğu görülmektedir. Yükseköğretim mezunu gençlerde işsizlik oranı yüzde 35,1, okuma yazma bilmeyen gençlerle yüzde 42,9, en düşük işsizlik oranı ise yüzde 19,6 ile ortaokul veya dengi meslek ortaokul mezunu gençlerdedir.
Gençler Umutsuz; 2020 Yılında 1 Milyon 73 Bin Genç Hem İş Bulma Ümidini Yitirdi Hem De İş Aramayı Bıraktı
2020 yılında 1 milyon 73 bin genç hem iş bulma ümidini yitirdi hem de iş aramayı bıraktı. 2019 yılında iş bulma ümidi olmayan gençlerin sayısı 159 bin iken, 2020 yılında bu sayı yüzde 100 oranında artarak 318 bine yükseldi. İş aramayıp çalışmaya hazır olan gençlerin sayısı ise 368 binden 755 bine oldu.

 

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler