Saray Kent Konseyi Kadın Meclisi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla ilçemizde yaşayan emekli öğretmenleri Saray Kent Konseyi Kültür Evi’nde ağırladı. Yoğun ilginin olduğu buluşmada Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi de öğretmenlerin gününü kutlayarak, öğretmenlere sağlık desteği verdi.

ÖĞRETMENLER BULUŞMASINA YOĞUN İLGİ
Saray Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin organizasyonuyla ilçemizde yaşayan emekli öğretmenler Saray Kent Konseyi Kültür Evi’nde buluştu. 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle düzenlenen buluşmaya Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, Saray Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Samiye Beydoğan, Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi Kurumsal İletişim Sorumluları Nagihan Aktaş, Metin Demirtaş ve emekli öğretmenler katıldı.
“KALKINMANIN TEMEL ŞARTI EĞİTİM VE ÖĞRETİMDİR”
Etkinlikte ilk olarak söz alan Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen şunları ifade etti:
“Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi eğitim ve öğretim kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir. Eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo ekonomik alanında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen uluslar, başka ulusların kölesi olmaya mahkumdur. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir.
“ÖĞRETMEN ÇOCUKLARI VE GENÇLERİ YAŞAMA HAZIRLAYAN KİMSEDİR”
Öğretmen insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşama hazırlayan kimsedir. Öğretmenler günün amacı öğretmenin toplumdaki yeri ve rolü önemi ve değeri nedir sorunlarını belirlemek ve öğretmeni olması gerekli yüce onuruna oturtmaktır. Öğretmenlerin kendi aralarında bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmektir. Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerin kutsal bilincine varmalarını sağlamaktır. İşte, Öğretmenler Günü bu fedakâr öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür. Öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek için bu günü fırsat bilmeli ve duygularla onların ellerini öpmeliyiz. Okulu bitirip hayata atıldığımız zaman, bizi bu günlere hazırlayan öğretmenlerimizi hatırlamak, ziyaret etmek ya da bir telefon, kart veya mektupla hatırlarını sormak onlar için en büyük ve en değerli armağan olacaktır.”
“ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ KARARTANLARA KARŞI SESSİZ KALMAYACAĞIZ”
Öğretmenliğin emekliliği olmadığını, ülkenin öğretmenlerden görev beklediğini belirten Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “ Enerjimizi, aydınlığımızı topluma ve halka birbirimizle dayanışma içerisinde bulunarak ülkeye vermek zorundayız. Bu sorumluluk bilincinde olan öğretmenlerimiz burada. Saray’ın aydınlık bir yanı varsa, Saray Cumhuriyet’in devrimlerinden nasibini almış bir döngü olarak Türkiye’nin en çağdaş ilçelerinden biri olarak görülüyor. Bu aydınlık bizim Cumhuriyet’in okullarından, öğretmenlerimizden aldığımız aydınlıktır. Ne ülkemizin bu aydınlığını karartacağız, ne de çocuklarımızın geleceğini karartanlara karşı sessiz kalmayacağız. Dilerim Öğretmenler Gününüzü gelecekte demokrasinin, özgürlüğün çağdaşlığın çok daha güçlü olduğu bir Türkiye’de kutlarız. Hepinize saygılar sunar, tekrar Öğretmenler Gününüzü kutlarım” dedi.
“ÖĞRETMENLER, MEYVE VEREN KOCAMAN BİR AĞAÇTIR”
Etkinlikte son olarak konuşma yapan Saray Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Samiye Beydoğan şöyle konuştu:
“ Değerli öğretmenlerimiz hepiniz hoşgeldiniz. Toplumları geleceğe hazırlayan, eğitim ve öğretim sürecinin temel nüvesi olan öğretmenler, toplumların mihenk taşıdır. Çünkü öğretmenler su verir, güneş kaynağı olur, toprağında beslediği bir fidan koca bir ağaca ve sonra kocaman bir ormana dönüşür. Meyve veren kocaman bir ağaç. Üretken, ilerici, yapıcı, aydınlık bir toplumun oluşmasında emeği sonsuz olan öğretmenlerimizi her daim anmak, hatırlamak bizim için bir görevdir. Bugün öğretmenler gününde siz değerli öğretmenlerimizle bir araya gelmek bizim için bir mutluluktur. Saray Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak siz değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarız. Bundan sonra da ilçemize, ülkemize yetiştirdikleri nesillerle emeği sonsuz olan öğretmenlerimizi sadece yılın bir gününde değil her zaman aramızda görmek, fikir alışverişlerimizi sürdürmek, birlikte üretmek için bu alanda sizlerle daha sık buluşmayı dileriz. Bugün davetimizi kabul edip buraya geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ederiz.”
KÖKSALAN’A MİNİK ÖĞRENCİLERDEN SÜRPRİZ KUTLAMA
Etkinliğe sonradan katılan Saray Belediyespor Altyapı öğrencileri,  Saray Belediyespor Kulübü Başkan Yardımcısı Emekli Öğretmen Levent Köksalan’a çiçek takdim ederek, öğretmenler gününü kutladılar.
OPTİMED’TEN ÖĞRETMENLERE SAĞLIK DESTEĞİ
Etkinlik sonunda Optimed Hastanesi Kurumsal İletişim Sorumluları, öğretmenlerin her zaman yanlarında olduklarını belirterek, emekli öğretmenlere sağlık desteği verdi.
ÖĞRETMEN EVİ İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR
Etkinliğe katılan emekli öğretmenler de bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, etkinlikte emeğe geçenlere teşekkür ettiler. Etkinlik sonunda emekli öğretmenler kaderine terk edilmiş Saray Öğretmen Evi’nin tamamlanması için imza kampanyası başlattı.