Sosyal sorumluluk projeleri ile örnek bir davranış sergileyen Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi, geçtiğimiz cumartesi günü sosyal yardımlaşma ve dayanışma projeleri kapsamında “Gönül Köprüsü” projesini yeniden hayata geçirmek adına Çerkezköy Golden Palas Hotel’de yemek daveti düzenledi.

YOĞUN KATILIM YAŞANDI
Saray’ın ilk özel okulu olan Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi, geçtiğimiz cumartesi günü okulun sosyal yardımlaşma ve dayanışma projeleri kapsamında “Gönül Köprüsü” projesini yeniden hayata geçirmek adına Çerkezköy Golden Palas Hotel’ de yemek daveti düzenledi. Geçtiğimiz yıl Adıyaman’ın Sincik ilçesine bağlı Hasanlı ve Kaskanlı İlkokullarına giderek öğrenciler tarafından hazırlanan yardımları ulaştıran, 23 Nisan kutlamalarına katılan okul sosyal yardımlaşma ve dayanışma kulübü bu yıl da aynı proje için yönünü Erzurum’a bağlı Karayazı ilçesinin Çakmaközü İlkokuluna çevirdi. 35 öğrenciye hediye paketleri hazırlayarak birinci dönemin sonuna kadar yardımları ulaştırmayı hedefleyen sosyal yardımlaşma ve dayanışma kulübü, düzenlediği yemek organizasyonundan toplanan yardımlar ile öğrenci kumbaralarından toplanan yardımları birleştirerek bu projeyi gerçekleştirmeyi hedeflediklerini duyurdu. Projeye düzenlenen etkinliğe öğrenci ve velilerin yanı sıra siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve pek çok gönüllü de katıldı.
Katılımın oldukça yüksek olduğu gözlenen bu anlamlı yemek organizasyonunun tören sunumunu okulun edebiyat öğretmenleri Aysel Duran ve Merve Kahraman gerçekleştirdi.  Tören bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.
“35 MİNİK ÖĞRENCİNİN YÜREĞİNE DOKUNMAYI HAYAL EDİYORUZ”
Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi İngilizce öğretmeni Canan Köylüoğlu tarafından gerçekleştirildi. Köylüoğlu konuşmasında; ”Okul olarak Saray’da hizmet vermeye başladığımız günden bu yana kurumumuzun eğitim felsefesi olan iyi insanlar yetiştirmek adına birçok faaliyet gerçekleştirdik. İlk yılımızda (Bir tl bir gülenyüz) kumbara projesi kapsamında toplanan yardımlarla oluşturulan 52 yardım (gıda) paketini Saray ilçesi mahallelerinde ihtiyaç sahibi ailelere öğrenci ve öğretmenler olarak hep birlikte ulaştırdık. Yine kumbaralarda toplanan yardımlar ile Saray ilçesi Atatürk Meydanı’nda aşure dağıtımı gerçekleştirdik. 2.yılımızda Saray ilçesi Mavi Masa’dan edindiğimiz bilgi doğrultusunda yine kumbaramızda toplanan yardımlar ve okul yönetimimizin katkılarıyla bir ilçe sakinimize işitme cihazı temin ettik. Gönül Köprüsü projesi kapsamında Adıyaman’ın Sincik ilçesine bağlı olan Hasanlı ve Kaskanlı köylerindeki okullarda okuyan 35 minik öğrenciye, öğrencilerimiz tarafından hazırlanan hediyeleri ulaştırıp 23 Nisan kutlamalarında yanlarında olarak coşku ve heyecanlarına ortak olduk. Anneler Günü ve Kermes etkinliklerimizde toplanan yardımlar ile Mayıs ayı içerisinde 5 adet akülü engelli aracını Saray’da yaşayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. 1. ve 2. yılımızda ilçemiz Mavi Masa ile ortak kıyafet yardımı projeleri gerçekleştirdik. Bizler ÖSAL ailesi olarak iyilik yapmanın, iyi insanlar olmanın önemini biliyor ve bu doğrultuda her yıl öğrencilerimizden, velilerimizden gelen fikir ve önerileri değerlendirerek ÖSAL sosyal yardımlaşma ve dayanışma kulübü topluma hizmet projeleri kapsamında bu faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda 3. yılımızı yaşadığımız bu yıl da gerçekleştirdiğimiz bu yemek organizasyonu sayesinde toplanan yardımlar ve 1. dönem kumbaralarımızda toplananlar ile yine “Gönül Köprüsü” projesi kapsamında Erzurum’un Karayazı ilçesinin Çakmaközü İlkokuluna 35 minik öğrenciye hediyeler götürerek yüreklerine dokunmayı hayal ediyoruz. Ayrıca yine bahar aylarında gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz ‘Kermes’ ve 2. dönem ‘Kumbara’  yardımları ile en az 5 akülü aracı ilçemizde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefliyoruz. ” diyerek projenin anlam ve önemine dikkat çekti.
KORO DUYGUSAL ANLAR YAŞATTI
Kurumun sosyal yardımlaşma kulübü çalışmalarının okulun İngilizce öğretmeni Veysel Üzrek tarafından düzenlenen video sunumunun gerçekleştirilmesinin ardından Okul Aile Birliği adına kürsüye Neslihan Altıparmak davet edildi. Neslihan Altıparmak konuşmasında yardımlaşmanın önemine değinerek bu anlamlı projede desteğini eksik etmeyen tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti. Alkan Durmaz tarafından hazırlanan ÖSAL okul korosunun seslendirdiği türkülerle duygu dolu anlar yaşandı. Törenin koro ile son bulmasının ardından yemekli eğlence safhasına geçildi.
GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER
Mekanda sahne alan orkestra şarkılarıyla katılımcılara coskulu anlar yaşattı. Eğlence ile devam eden programın sonunda tüm öğrenciler hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı ve 10. Yıl Marşı’nı seslendirdi.
“İYİ İNSANLAR YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”
Konuya ilişkin düşüncelerine başvurduğumuz okulun eğitim danışmanı Alkan Durmaz, “Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi olarak temel prensibimiz öğrencilerimizin eğitim felsefemiz ışığında yetişmelerini sağlamaktır. Bizler bu projeleri öğrencilerimiz ile birlikte hayata geçtiriyoruz. Projelerimizin fikir safhasından itibaren her aşamada gerek kulüp, gerek gönüllü tüm öğrencilerimiz çalışmalarda yer alıyorlar. Yardımları birlikte dağıtıyoruz. Onlarda bu sayede kendileri veya ailelerinin yaptığı yardımların nereye ve ne şekilde ulaştığına tanıklık etmiş oluyorlar. Kıyafetleri birlikte topluyor, birlikte paketliyoruz. Gıda yardımlarını birlikte topluyor, kapı kapı birlikte dağıtıyoruz. Projelerin her aşamasında öğrencilerimiz ve velilerimiz ile ortak hareket ediyoruz. Bizi güçlü yapan en önemli unsur da bu ortak davranış biçimidir. Derdimiz sadece örnek çalışmalar gerçekleştirerek toplumda ki yardımlaşma duygusunun ve insana duyulan sevginin, insana verilen değerin artması adına dikkat çekebilmek ve toplumsal duyarlılığın artması konusuna katkı sağlayabilmektir. Bu çalışmalar ile oluşturduğumuz bu ruh ile duyarlı, toplumu seven, yardımlaşmayı seven, insana değer veren bireyler yetiştirebilmek ve bu sayede toplumumuzun yarınlarının doğru inşa edilmesini sağlayabilmektir. Bu anlamlı projenin gerçekleşmesinde katkısı olan tüm veli ve öğrencilere kurumuz adına teşekkürlerimizi iletiyorum. Ayrıca projemize okul dışından katılım sergileyerek desteklerini eksik etmeyen siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve dernekler ile tüm gönüllü bağışçılara, Golden Palas Hotel yöneticileri ve çalışanlarına en içten duygularla teşekkürlerimizi sunarız. En kısa sürede hedeflerimizi gerçekleştireceğimize inanıyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.