23.7 C
Saray

Öztrak: İşçi sabretsin, yandaş dolarları istiflesin

En Çok Okunanlar

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK tarafından açıklanan temmuz ayına ilişkin iş gücü ve istihdam verilerine ilişkin konuştu. Öztrak, “Sakarya’daki Tank-Palet Fabrikası’nı bedelsiz verdikleri, Katar ordusunun da büyük ortağı olduğu, BMC firmasına 98 milyon 750 bin liralık vergi istisnası vermişler. Sen esnafın vergi ve prim borçlarını faiziyle ertele, salgında perişan olmuş esnafın vergi ve pirim borçlarını silme. Ama şimdi çık, yandaşlarının milyarlarca liralık vergisini tek bir kalemde sil. İşçi, çiftçi, besici, esnaf, emekli, memur, iş adamı sabretsin yandaş da dolarları, avroları bir güzel istiflesin” dedi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK tarafından açıklanan temmuz ayına ilişkin iş gücü ve istihdam verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Öztrak, TÜİK verilerine göre çalışma çağındaki nüfusun yarısının iş gücü piyasasının dışında kaldığına dikkat çekerek “Böyle bir durumla daha önceki krizlerde hiç karşılaşmadık” dedi.

Öztrak, CHP MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, işsiz sayısının geçen yılın temmuz ayına göre 2 milyon 304 bin artarak, 10 milyon 416 bin kişiye ulaştığını ifade ederek “Bir de istihdamda göründüğü halde iş başında olmayan 2 milyon 574 bin yurttaşımız var. Bunları da dâhil edersek yaklaşık 13 milyon yurttaşımızın işi, gücü yok” dedi. 
Öztrak, şunları söyledi:
“Temmuz’da 31 milyon 135 bin yurttaşımız, işgücünün dışında kalmış. Buna karşın işgücüne katılan nüfusumuz da 31 milyon 491 bin kişi. Yani çalışma çağındaki nüfusumuzun yarısı, iş gücü piyasasının dışında kalmış. Böyle bir durumla daha önceki krizlerde hiç karşılaşmadık.
TÜİK ’in makyajlı rakamlarına göre dahi, son bir yılda işini kaybeden yurttaşlarımızın sayısı, 1 milyon 254 bini buluyor. Ucube rejim iş başı yaptığından bu yana ise 2 milyon yurttaşımızın işini kaybettiği anlaşılıyor. Ve daha da vahimi son 21 ayın 19’unda, istihdamda kayıp var. Böylesine yapışkan, sürekli bir istihdam kaybıyla, daha önce hiç karşılaşmadık. Bir ekonominin en önemli başarı göstergesi, çalışmak isteyen yurttaşlarına iş ve istihdam sunabilmesidir. Bu ucube rejim, bıraktık millete iş ve istihdam sunmayı, milletin olan işini elinden aldı.
Temmuz’da gerçek işsizlik oranı, geçen yılın aynı ayına göre 6,3 puan artarak yüzde 29,1’e çıktı. Gerçek işsiz sayısı da aynı dönemde, 2 milyon 304 bin artarak, 10 milyon 416 bin kişiye ulaştı. Bir de istihdamda göründüğü halde iş başında olmayan 2 milyon 574 bin yurttaşımız var. Bunları da dâhil edersek yaklaşık 13 milyon yurttaşımızın işi, gücü yok.”
“İŞÇİ SABRETSİN YANDAŞ DOLARLARI İSTİFLESİN”
Bu zalim yönetim Covid-19 salgınını bile yandaşları için fırsata çevirdi. Nasıl mı? Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesini kullanarak. Afet, salgın gibi olağanüstü hallerde, idareye istediğiyle gizli, kapaklı masaya oturma imkânı veren ‘İstisnai ihale’ yöntemini genel usul haline getirerek.
Geçtiğimiz Ağustos’ta, bu ihale yöntemiyle gerçekleştirilen “en yüksek” bedelli iş, kapalı kapılar ardında yandaş bir gruba gitti. İhaleyi verdikleri grup havuz medyasının amiral gemisi ATV’nin de sahibi. Verdikleri ihale ne? “Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu İnşaatı ile Elektromekanik Sistemlerin Temini İşi Projesi.
Yani salgınla alakalı bir hastane yapımı, aşı veya donanım temini işi değil. İstense açık ihale yöntemleriyle yapılabilecek bir iş. Peki, ihale bedeli ne kadar? 9,8 milyar lira. Yani yaklaşık 10 milyar lira.  Ama iş burada kalsa iyi…Bakın! Elimde 9 Ekim 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış bir tebliğ var. Bu Tebliğ’de, vergi, resim, harçtan istisna tutulan firmaların listesi açıklanmış. Bu tebliğ ile söz konusu yandaş müteahhide neredeyse Ağustos’ta verilen işin tutarı kadar vergi istisnası tanınmış. Yani iş yandaşa, devlet eliyle bedavaya getirilmiş. Tam olarak ne kadar? 9 milyar 449 milyon 995 bin 833 lira. Yaklaşık 9,5 milyar lira. Bu listede vergi istisnası tanınan başka tanıdık isimler de var. Sakarya’daki Tank-Palet Fabrikası’nı bedelsiz verdikleri, Katar ordusunun da büyük ortağı olduğu, BMC firmasına 98 milyon 750 bin liralık vergi istisnası vermişler. Sen esnafın vergi ve prim borçlarını faiziyle ertele, salgında perişan olmuş esnafın vergi ve pirim borçlarını silme. Ama şimdi çık, yandaşlarının milyarlarca liralık vergisini tek bir kalemde sil. İşçi, çiftçi, besici, esnaf, emekli, memur, iş adamı sabretsin yandaş da dolarları, avroları bir güzel istiflesin. Bu mudur adalet? Bu mudur hak, hukuk? Bu mudur vicdan?”

 

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler