Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Saray’da gerçekleştirdiği yatırım ve projeler ile ilgili Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte düzenlediği bilgilendirme toplantısında konuşan TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa dikkat çeken açıklamalarda bulundu. TESKİ’nin 4.5 yılda 57 milyon TL’si Saray’a olmak üzere Tekirdağ’a 730 milyon TL’lik yatırım yaptığını ifade eden Başa, “Sadece Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine bağlı TESKİ’nin 4.5 senede il genelinde yaptığı yatırım miktarı merkezi hükümetin, eğitim, sağlık, emniyet gibi, tüm alanlarda yaptığı yatırımlardan daha fazladır” dedi.

“4.5 SENEDE 730 MİLYON TL YATIRIM YAPTIK”
TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa’nın bugün saat 10.00’da Saray Belediyesi Ek Hizmet Binası Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı açıklamalar şu şekilde:
“TESKİ bugün 578 bin abone hizmet eden bir teşkilat. Büyükşehir Belediyesi kurulduktan sonra özelikle kırsal alanlarda çok kötü bir miras devraldık. TESKİ olarak bu mirası iyileştirmek için ciddi bir altyapı hamlesine giriştik. Bugüne kadar 61 büyük projeyi tamamlamış durumdayız. 11 ilçemizde bitirdiğimiz işlerin toplamı 456 milyon liradır. Devam eden il genelinde 20 adet işimiz var. Bunların maliyeti de 214 milyondur. Toplamda 85 projeye ulaşıyoruz. Projelerimizin ekonomik değeri 670 milyondur. Bunun içerisinde daha önceki dönemlerde belediyelerimizin DSİ ile yaptığı sözleşme gereği bize devrolan ve parası TESKİ tarafından ödenen atık su arıtma tesisleri yok. Bunu da eklediğimizde ortaya 730 milyonluk yatırım bütçesi çıkıyor. Sadece Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine bağlı TESKİ’nin 4.5 senede il genelinde yaptığı yatırım miktarı merkezi hükümetin eğitim, sağlık, emniyet gibi, tüm alanlarda yaptığı yatırımlardan daha fazladır.
“ALTYAPI DÖŞEMEDE REKOR KIRDIK”
Bugün itibarıyla TESKİ 2 bin 329 kilometre şebeke döşemiştir. Bunun 995 kilometresi su, 1213 kilometresi kanalizasyon ve 121 kilometresi yağmur suyu hattıdır. Hedefimiz seçime kadar bu metrajı 2 bin 500 kilometreye ulaştırmaktır. Bu yeni kurulan su ve kanalizasyon idareleri arasında bir rekordur.
“SARAY KAYNAK SUYU İÇEN TEK İLÇE”
Yaptığımız alt yapıların doğal olarak bir sonucu olması gerekiyor. Gelinen nokta itibarıyla Halk Sağlığı’ndan alınan verilere göre Tekirdağ bütün ilçeleriyle birlikte sağlıklı suya kavuşmuştur. Saray burada daha da iyi durumda. Çünkü Saray Tekirdağ 11 ilçesi arasında tamamıyla kaynak suyu kullanan tek ilçe. TESKİ kurulmadan önce şebekeye verilen suyun yarısı yer altına, bir kısmı da kaçak kullanıma gidiyordu. Saray’a yeni içme suyu hattı öncesi saniyede 120-130 metreküp su verirken, bugün bu 70-80 metreküpe düşmüştür. Yaptığımız çalışmalar sonucu kayıp kaçağı yüzde 35’e indirdik. Türkiye ortalaması şuanda yüzde 43. Bunu daha iyi noktalara getireceğiz.
“TEKİRDAĞ’DAN VİDANJÖRÜ KALDIRACAĞIZ”
Kanalizasyonda içme suyuna göre daha kötü durumdaydık. Hemen hemen bütün ilçelerimizde kanalizasyon altyapısı çökmüş durumdaydı. Olanlarda da kolektör yoktu, derelere deşarj oluyordu, doğru düzgün arıtma tesisi yoktu. Bugün geldiğimiz nokta itibarıyla, 1200 kilometre kanalizasyon döşeyince, il genelinde kanalizasyona ulaşma oranı yüzde 91’e ulaştı. İnşallah biz bunu yüzde 95’e çıkaracağız. Sayın Başkanımızın bize ‘ne yapın edin Tekirdağ’dan vidanjörü kaldırın’ yönünde talimatı var. Biz bu hedef doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz.
“ŞEBEKEYE VERİELN SUYUN TAMAMINA YAKININI ARITIYORUZ”
En büyük başarımız arıtılmış su miktarındadır. TESKİ kurulduğunda topu topu il genelinde arıtılmış su miktarı Çorlu’nun Yenice Mahallesi kadardı. Yani 5,6 bin metreküp su arıtılabiliyordu. TESKİ bugün 193 bin metreküp su arıtmaktadır. İlk günle karşılaştırdığımızda 38 katlık bir artış var. Bugün şebekeye verilen suyun neredeyse tamamını arıtacak bir seviyeye ulaşmış bulunuyoruz.
“KAÇAK KULLANIMI MİNUMUMA İNDİRDİK”
TESKİ kurulduğunda nüfusun önemli bir oranı abone değildi. Yani birçok yerde kaçak su kullanılıyordu. 376 bin abonemiz vardı, abone sayımızın nüfusa oranı yüzde 41 idi. Bugün kaçak kullanımı en aza indirmiş durumdayız. Bugün nüfusumuzun yarıdan fazlasını yüzde 53’ünü abone yapmış durumdayız. Bu oran Tekirdağ halkının medeniyet seviyesini gösteriyor.
“GELİRİMİZ 300 MİLYONU GEÇMİŞTİR”
TESKİ kurulduğunda bütçesi 200 milyon iken, bugünkü bütçesi 505 milyona yükselmiştir. Yüzde 152’iye ulaşan bir artış var. 57 milyonluk bir gelirle yola çıkan TESKİ’nin, 2017 sonu itibarıyla gelir gerçekleşmemiz 301 milyona ulaşmış durumdadır. Bu artış kayıp kaçaklarla mücadele ve gelirlerimize sahip çıkarak ortaya çıkmıştır. TESKİ yatırımcı bir kuruluştur. Tekirdağ Büyükşehir, TESKİ ne yapıyor diyenlere yanıtımız, TESKİ’nin yeni kurulan Su ve Kanalizasyon Daireleri arasında bütçe büyüklüğü olarak ilk 3’te, yatırım bütçesi olarak da ilk 4’de olmasıdır.
“SU ÜCRETİ KONUTLAR İÇİN 3 LİRA 68 KURUŞTUR”
Su parası konusunda sürekli olarak spekülasyonlar var. En son yaptığımız genel kurulda TESKİ’nin yatırımları belirli bir seviyeye ulaştığı için yüzde 8 indirim yaptık. Şuanda Tekirdağ’da 1 metreküp suyun 7 lira olduğu ifade ediliyor. Bunu dile getiren siyasi partiler gerçeği söylemiyorlar. Şuanda Tekirdağ’da su ve atık su ücreti konutlar için 3 lira 68 kuruştur. Tekirdağ Büyükşehirler arasında su ücretleri açısından 16’ıncı sıradadır. En pahallı suyu Tekirdağ kullanıyor iddiası bir şehir efsanedir. Devletin çıkardığı yasaya göre katık atık bedeli su parasıyla birlikte toplanıyor. Yani evinize gelen fatura sadece su faturası değil. Faturadaki su ve atık su bedelleri TESKİ’ye, Katı Atık Bedeli ilçe belediyesine, ÇTV ve KDV bakanlıklara aittir.
“ELEKTRİĞE İKİ DEFA ZAM YAPILDI, BİZ SUYA İNDİRİM YAPTIK”
Enerji maliyetleri TESKİ’yi oldukça zorluyor. Su fiyatları yüksek diye açıklama yapan arkadaşlar elektriğe ne kadar zam geldi bir onu da açıklasınlar. TESKİ yılda 100 milyon kilovat elektrik tüketen bir teşkilat.  Bizim en büyük giderimiz elektrik, çünkü 400’ün üzerinde elektrik tüketen binamız, işletmemiz var. Biz 5’inci elektrik ihalesini iptal etmek durumunda kaldık. Çünkü firmalar kriz ve elektriğe zam beklentisinde oldukları için ihalelerimize girmiyorlar. Biz de yerel piyasadan elektrik almak zorunda kalıyoruz. Bunun zararı ve elektriğe gelen zamlar giderlerimizi iki katına çıkarmıştır. 2018’in başında 2.5 milyon TL elektrik parası öderken bu ay 4.8 milyon TL ödedik. Elektrik giderimiz iki katına çıkmışken biz suya zam yapmadık, üstüne üstlük indirime de gittik. Elektrik giderlerimizi aşağıya çekmek için çalışmalar yapıyoruz. Trakya’nın ilk güneş enerji sistemini kurduk, yeni GES ve RES’ler kurmayı hedefliyoruz. Bunun yanında 105 ayrı noktaya jeneratör kurduk. Bu sayıyı daha da artırmak için çalışıyoruz.
“SARAY’A 57 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPTIK”
Saray’da bugüne kadar tamamladığımız 17 proje için 38 milyon para harcadık. Devam eden 6 adet işimiz için 9 milyon 946 bin lira, arıtma tesisinin parası da TESKİ tarafından ödeniyor, onu da kattığımız zaman 57 milyonluk bir yatırım ortaya çıkıyor. Yeni ihale ettiğimiz işlerimizde var, Saray İlçesi Muhtelif Mahalle İçme Suyu Kanalizasyon ve Güngörmez Mahallesi biyolojik atık su arıtma tesisi gibi. 3 milyon 640 bin liralık bu ihale kapsamında Beyazköy, Küçükyoncalı, Safaalan, Büyükyoncalı ve Çukuryurt mahallerimizde toplamda 10 bin 555 metre altyapı çalışması yapacağız. Güngörmez Mahallesi’nde hayata geçireceğimiz biyolojik atık su arıtma tesisi ile Güngörmez’in atık suyu ve kanalizasyonu Ayvacık Göleti’ne akmayacak. Ben de buradan sormak istiyorum, Ayvacık Göleti yapıldı nerede bunun arıtması, kolektör hattı nerede? Biz atık sudan bu bölgeyi kurtaracağız, DSİ’de üzerine düşeni bir an önce yapmalıdır.”