REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

Saray ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde buluştu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Saray ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde buluştu
570
16 Temmuz 2019 - 11:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Kaymakamlığı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma programı düzenlendi. Atatürk Alanı’nda düzenlenen programda Saraylılara seslenen Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, “Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i ve onun gibi nice kahramanları bağrından çıkarmıştır” dedi.

15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin bastırılmasının ardından resmi bayram ilan edilen Demokrasi ve Milli Birlik günü, tüm Türkiye’de olduğu gibi Saray’da da kutlandı.
KİMLER KATILDI?
Atatürk Alanında düzenlenen törene Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Garnizon Komutanı Albay Fatih Solmazlar, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Samet Derviş, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, Genç Parti Saray İlçe Başkanı Vedat Ünlü, MHP Saray İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, İyi Parti Saray İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Saray İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Emrah Kaya, Saray İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Günhan, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Fuat Ünal, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, Saray İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu, Saray İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Fehmi Çüren, Saray Muharip Gaziler Derneği Temsilcisi Abdurrahim Yorulmaz, STK temsilcileri, mahalle muhtarları, okul müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Yüzlerce Saraylı ve protokol üyeleri Vize, Hürriyet ve Cumhuriyet Caddesi boyunca mehter takımı eşliğinde demokrasi yürüyüşü gerçekleştirdi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KONUŞMASI İZLENDİ
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından şehitler için Kuran’ı Kerim okunduğu programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı konuşma dev ekrandan canlı olarak izlendi.

“BİRLİĞİMİZ BERABERLİĞİMİZ DAİM OLSUN”
Programda günün anlam önemine dair konuşmayı yapan Saray Kaymakamı Adnan Tezcan şunları ifade etti:
“Kahraman Türk Milleti’nin Saray’lı fertleri, değerli Saray’lı hemşerilerim, çok saygıdeğer şehit ailelerimiz, gazilerimiz ve aileleri, kıymetli çalışma arkadaşlarım, geleceğimizin teminatı kıymetli gençlerimiz, değerli basın mensupları; hepinizi en samimi duygularla selamlıyorum.  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz hepimize kutlu olsun, birliğimiz beraberliğimiz daim olsun.
Binlerce yıldır yaşadığımız bu coğrafyada nice savaşlar, nice afetler, nice yıkımlar yaşadık ve her defasında vatanımıza sahip çıktık. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in yaktığı bağımsızlık ateşinin özgürlük mücadelemizin son halkası olduğunu düşündük. Aradan geçen 100 yıl boyunca barış içinde yaşadığımız ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi hiç beklemediğimiz bir yerden hain bir saldırıya maruz kaldık.
Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i ve onun gibi nice kahramanları bağrından çıkarmıştır.
“ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ CESARETLERİYLE DESTAN YAZDI”
Bugün tüm Türkiye’de, 81 ilimizde, tüm ilçelerimizde meydanlarda coşkuyla, gururla söylenen özgürlük türkülerinin asıl bestekârı milletimizin bizatihi ta kendisidir. 15 Temmuz gecesi sokaklarda Türk-Kürt yoktu, Laz-Çerkez yoktu, o gece meydanlarda zengin-fakir yoktu. 15 Temmuz’da tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Harbimizde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, Türk milleti vardı. 15 Temmuz gecesi, Ülkemizi, Milletimizi, Demokrasimizi, Cumhuriyetimizi, Aydınlık Geleceğimizi yok etmek isteyen Vatan Hainleri harekete geçmiş, Milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakâr millete doğrultan FETÖ hainleri kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak, milletimiz bu hain darbe girişimini sokakları ve meydanları doldurarak ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattılar. Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Artık her yıl, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde kendilerini gönülden yâd ederek hatıralarını gelecek nesle aktaracağız.
“DARBE GİRİŞİMİ MİLLETİMİZE VE DEMOKRASİMİZE YAPILMIŞTIR”
Bu darbe girişimine karşı Milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koydu. Milletimiz, o gece tıpkı 720 yıl önce Söğüt’te, 566 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi Anadolu topraklarını İstikbali olarak gördüğünü tüm Dünya’ya gösterdi. Milletimiz bu ülkeyi bölmek isteyen hainlere karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse 15 Temmuz’da da bu FETÖ hainlerine aynı cevabı verdi. Türkiye’yi parçalayacaklarını, Devleti teslim alabileceklerini sanarak 15 Temmuz gecesi harekete geçen vatan haini FETÖ’cüler, ertesi gün öğlen olmadan Türk Milleti tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu darbe girişimi Milletimize, Meclisimize, Demokrasimize, Cumhuriyetimize, aydınlık yarınlarımıza ve Şanlı Ordumuza yapılmıştır.
“TÜRKİYE’MİZ ARTIK 15 TEMMUZ ÖNCESİNDEN DAHA GÜÇLÜDÜR”
Bu silahlı hain darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla Türkiye yeni bir döneme girmiştir. Bu güzel Türkiye’miz artık 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür. Şairin dediği gibi;
Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır.
Külümüzden yükselen duman bizden yanadır.
Son durak İlahi ferman bizden yanadır.
Dünya düşman olsa da İman bizden yanadır.
Bu topraklar hep değerli olmuştur tarih boyunca, bu yüzden buralara geldiğimiz günden beri, bin yıldır değişik şekillerde hep olmuş saldırılar, savaşlar, işgaller, oyunlar. 15 Temmuz darbe girişimi ise en hain saldırılardan biriydi. Çünkü hem içten- hem dıştan destekli, hem de devletin-milletin silahı ile hain darbeciler vahşi saldırıları ile bu Aziz Milleti korkutacaklarını zannettiler. Kahraman milletimiz göğsünü siper etti tanka-tüfeğe karşı. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi ‘o rüku olmasa dünyada eğilmez başlar’.
Peygamber övgüsüne mazhar olmuş bir milletiz biz. Allah’ın izni ve yardımı ile ezanların, selaların eşliğinde aziz milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına uyarak büyük bir destan yazdı. Tarihimizin şanlı sayfalarında olduğu gibi, tıpkı Çanakkale Destanı gibi, bu sefer ki destanın adı ‘15 Temmuz Destanı’.
“SARAY HALKIMIZA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”
Özgürlüğüne, bayrağına, vatanına, ezanına canlarını feda ederek sahip çıkan ‘ferdi olmaktan gurur duyduğum aziz Türk milletimin’ tüm fertlerine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu münasebetle tekrar aziz milletimizi ve onun bir parçası olan sizleri, şehit ailelerimizi, gazilerimizi ve ailelerini saygıyla selamlıyorum.  Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin, ailelerini onlara Cennet’te komşu eylesin. Gazilerimize şifalar versin. Şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla anıyor, onları hiç unutmayacağımızı bir kez daha belirtmek istiyorum.
Vatanına, istiklâline ve istikbaline, canı pahasına sahip çıkan milletimize, bu mücadeleye destek olan tüm vatandaşlarımıza ve Saray İlçemizde de 15 Temmuz Milli Birlik nöbetlerine katılarak vatanına ve millet iradesine sahip çıkan ve bugünde bir arada olan tüm Saray halkımıza şükranlarımı sunuyorum.”

SELA SESLERİ İLE SONA ERDİ
Öğrencilerin şiir ve 15 Temmuz konulu kompozisyonları okuduğu, kahramanlık türkülerinin seslendirildiği, kum sanatı ve sinevizyon gösterilerinin izlendiği program gece saatler 00:13’ü gösterdiğinde minarelerden yükselen sela sesleri ile sona erdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.