Saray Genç Romanlar Derneği Pazar günü saat 14.00’da renkli bir törenle açıldı. Çayla Mahallesi’ndeki derneğin açılışı davul zurna ve canlı müzikle büyük bir coşku içerisinde gerçekleşti. Saray Genç Romanlar Derneği ile roman vatandaşlar sorunlarını, sıkıntılarını örgütlü olarak ilgili kurumlara daha kolay iletebilecek.

KİMLER KATILDI?
Saray Genç Romanlar Derneği Pazar günü saat 14.00’da renkli bir törenle açıldı. Çayla Mahallesi’ndeki derneğin açılışına Saray Kaymakamı Alp Arslan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Hakan Özgül, MHP Saray İlçe Başkanı Lütfü Mercan, muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
“SORUNLARINIZI ÖRGÜTLÜ OLARAK TAŞIMIŞ OLACAKSINIZ”
Genç Romanlar Derneği açılışında söz alan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban şunları ifade etti:
“ Bugün anlamlı bir günde bir aradayız. Çok sıcak insanlarımız cana yakın dostlarla bir aradayız. Saray Genç Romanlar Derneği’nin açılışı için bir arada olmaktan mutluyuz. Böylesine sorunlarına sahip çıkan, yaşadığı mahallenin, bölgenin sorunlarına sahip çıkan başta Dernek Başkanı Murat Gezer’i ve Yönetim Kurulu Üyelerini yürekten kutluyorum. Zaman zaman kendileri ile görüşmelerimiz oldu. Derneğin açılışına kadar gelen süreçte birlikte çalışmalarımız oldu, katkılarımız oldu.  Bundan sonra da Büyükşehir Belediye Başkanımızın, İktidar Partisi Milletvekillerinin, İlçe Başkanlarının katkıları sürecektir. Çünkü bizim sorunumuz, bütün hepimizin sorunudur. Toplumumuzun, ülkemizin bir parçasısınız, zenginliğisiniz. Sizler de dernek bünyesinde sorunlarınızı sivil toplum kuruluşu olarak iktidara, kaymakamlığa, belediyeye daha eleyerek ileteceksiniz. Yol sorunu, kanal sorunu, içme suyu sorunu, çocukların eğitim sorunlarını bizlere demokrasinin gereği örgütlü olarak taşımış olacaksınız.
“SORUNLARINIZI HEP BİRLİKTE ÇÖZMEYE ÇALIŞACAĞIZ”
Bizim de zaten yerel yönetimde bir sıkıntımız oluyordu, mahallenin sıkıntıları çok herkes mahalleye geliyordu. Biz Belediye Başkanlığınız olarak önce Dernek Başkanlığınız kanalı ile vatandaşların sorunlarını sizlerden almak istiyoruz. Çünkü onların sorunları siz daha iyi tanıyorsunuz. Sorunlarınız çok, ekonomik zorluklar içerisinde yaşam mücadelesi veriyorsunuz. Bizler de toplumsal bir soruna yerel yönetim olarak özellikle Belediye’de istihdam ettiğim işçileri mahallenizden almaya çalışıyorum. Ben kendilerinden de çalışmalarından da memnunum. Kaymakamımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Derneğin bütün çalışmalarında Belediye’nin bütün desteğini yanınızda göreceksiniz. Sizin daha iyi bir yerde, daha iyi koşullarda dernek faaliyetlerinizi sürdürmeniz için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Buranın en acil ve en önemli sorunu vatandaşlarımızın insan onuruna yakışacak konutlarda yaşamalarını sağlamak. Bu sorunu hep birlikte çözmeye çalışacağız .”
“BURANIN YOLLARINI VE KANALİZASYONUNU YAPMAK BENİM GÖREVİM”
Genç Romanlar Derneği açılışında konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Bana ikinci sınıf vatandaş gibi gelmeyeceksiniz. Bana Ayaspaşa Mahallesi’ndeki veya Çukuryurt Mahallesi’ndeki vatandaş nasıl geliyorsa siz de öyle geleceksiniz. Roman kardeşlerimin bana geldikleri zaman hep başı dik olacak, isteklerini başı dik olarak iletecek. Hepimiz buradaki sorunlara çözüm yolu arıyoruz, asla siyaset yok. Tekirdağ’ın 11 ilçesinin dokuzunda olan roman popülasyonun, roman grubunun hepsini kucaklamış bir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak buradayım. Daha öncede burada incelemelerde bulundum, naylon çadırları da gezdim. Herkesin önünde bir sözüm var size buranın yollarını ve kanalizasyonunu yapmak benim görevim. Gereken talimatı da verdim, kanalizasyon projesi de hazırlanıyor. Önce sizi kanalizasyon derdinden kurtaracağız. Kanalizasyon ve altyapıyı bitirdikten sonra ayağınıza çamur bulaşmayacak şekilde yolları da yaparsak en azından yaşam koşullarını yerel yönetim olarak rahatlatmış oluruz. Onun dışındaki taleplerinizi ve isteklerinizi derneğinizle birlikte rapor hazırlayarak ilgili kurumlara iletin. Derneğiniz hayırlı olsun, hepinizi gözlerinizden öpüyorum” diye konuştu.
“TÜM SIKINTILARINIZI EL BİRLİĞİYLE HALLEDECEĞİZ”
Derneğin açılışında son olarak konuşan Saray Kaymakamı Alp Arslan, “ Derneğiniz hayırlı olsun. Bu genç arkadaşların başlatmış olduğu, öncülük etmiş olduğu bu dernek mahallemiz için, ilçemiz için hayırlı uğurlu olsun. Kendileri bizleri de ziyaret ederek kuruluş aşamasındaki ihtiyaçlarını belirttiler. Biz de elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştık. Bundan sonra da ihtiyaçlarınızı, sıkıntılarınızı dile getirdiğiniz zaman elimizden geldiği kadar devletimizin bütün kurumları sizlere, hepinize açık. İstediğiniz zaman gelip derdinizi sıkıntınızı anlatabilirsiniz. Diğer tüm sıkıntılarınızı kurumlarla birlikte el birliğiyle halledeceğiz.” ifadelerini kullandı.
“GENÇLERİMİZİN VE ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİNE ÖNEM VERECEĞİZ”
Saray Kaymakamı Alp Arslan ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın burası resmi bir toplantı değil. Sizin de düşüncelerini alalım diyerek söz verdiği Ak Parti İlçe Başkanı Hakan Özgül, “ Güzel söylemlerde, güzel vaatlerde bulunuldu. Bunların takipçisi olacağız hiç şüpheniz olmasın. Ancak eğitim çok önemli. Sizden özellikle istediğimiz gençlerimizin ve çocuklarımızın eğitimine önem vereceğiz. Eğitim için çocuklarınızın evlatlarınızın önünü kesmeyin, destekleyin. Biz de üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.
“MAHALLENİN SORUNLARININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Lütfü Mercan da mahallenin sorunlarının ve Büyükşehir Belediyesi’nin ve Saray Belediyesi’nin verdiği sözlerin takipçisi olacaklarını belirtti.
KURDELE KESİLDİ
Tören yapılan konuşmaların ardından kurdela kesimi ile son buldu.