Saray halkı ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci Yıldönümünü her yıl olduğu gibi coşkuyla kutlarken, programda sahnelenen temsili kurtuluş gösterisi izleyenlerin tüylerini adeta diken diken etti.

BAŞKAN ALBAYRAK ÇELENK TÖRENİNE KATILDI
Saray halkı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ardından, ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci Yıldönümü her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla kutladı. İlçenin düşman işgalinden kurtuluşu olan 1 Kasım Çarşamba günü Atatürk Alanı’nda başlayan programda ilk olarak Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk koyulurken, akabinde saygı duruşunda bulunuldu ve ardından da hep bir ağızdan İstiklal Marşı okundu. Atatürk Alanı’nda gerçekleşen çelenk törenine Saray Kaymakamı Alp Arslan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Dilaver Perçin, Arif Naci Öngören, Garnizon Komutanı V. Topçu Binbaşı Sedat Doğan, Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kürşat Çetinkaya, Ak Parti İlçe Başkanı Hakan Özgül, CHP İlçe Başkanı Demir Ali Demirel, MHP İlçe Başkanı Lütfü Mercan, İlçe Emniyet Müdürü Celal Bahadır Murat, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, STK temsilcileri, Gaziler, Daire Amir ve Müdürleri, Okul Müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Kutlama programı Atatürk Alanı’nda gerçekleştirilen Çelenk törenin ardından Saray İlçe Stadyumu’nda devam etti.
KURTULUŞ GÖSTERİSİ TÜYLERİ DİKEN DİKEN ETTİ
Günün anlam ve önemine yönelik şiirlerle başlayan törende, Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri sahneledikleri temsili kurtuluş gösterisinde Hürriyet Kızı’nı kurtarırken, sahneledikleri performansla adeta tüyleri diken diken ettiler. Gösterinin devamında, Hürriyet Kızı’ndan alınan Türk Bayrağı grup başkanı tarafından İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildi ve izleyenlerden büyük alkış aldı. Gösteri esnasında temsili birlik komutanı da günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yaptı.
Hürriyet Kızı’nın okuduğu şiirle devam eden programda, yine Hürriyet Kızı tarafından protokole çiçek takdim edildi. Programın devamında, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi.
“BU CENNET MEMLEKETİ BİZLERE BIRAKAN ATALARIMIZA ŞÜKRAN VE MİNNET BORÇLUYUZ”
Başkan Çoban konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün kurtuluşumuzun 95’inci yılını kutlamanın heyecanı ve sevinci içerisindeyiz. Milli mücadele döneminde büyük sıkıntılar çeken Saray halkı zulmü, baskıyı, sürgünü ve ölümü yaşadı. Saray halkı milli mücadele döneminde çok büyük acılar çekti. Trakya’nın bağlantısını kesmeyi düşünen düşman birliklerine karşı bu topraklarda yüzlerce şehit verildi. Köylerimiz boşaltıldı, direnenler Gümülcine’de, Atina’da ve Milos Adası’nda ağır hapis cezalarına çarptırıldılar. Bugün Saraylılar olarak, bu cennet memleketi bizlere bırakan atalarımıza şükran ve minnet borçluyuz.
“CUMHURİYETİ YAŞATMAK VE GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAK TARİHSEL SORUMLULUĞUMUZDUR”
Sevgili Saraylılar, binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özveriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti bizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen tarihsel görev ve sorumluluğumuzdur. Sevgi, saygı, hoşgörü, kardeşlik ve barış ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Çünkü barışın ve bir arada yaşama kültürünü değerini, en çok savaşı ve yıkımı yaşamış toplumlar bilmelidirler.
Bu bağlamda, ‘Savaş, yurt savunması söz konusu değilse bir cinayettir’ söylemiyle gönülleri fethetmiş; ‘Yurtta barış dünyada barış’ anlayışıyla yüksek insanlık yolunu göstermiş, ulusal bütünlüğümüzün temelini atarak Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına, şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
“BARIŞTAN, DOĞRULUKTAN YANA OLMAK ÜLKEMİZDE YAŞAYAN HERKESİN ÖNCELİKLİ GÖREVİ OLMALIDIR”
Atatürk, sadece bizim için değil, sömürü altında ezilmiş uluslar için, hatta cephelerde vuruştuğu düşmanlarınca da eşsiz bir kahraman, büyük bir devlet adamı olarak bilinmektedir. Bu gerçeğin altında yatan neden Gazi Mustafa Kemal’in sadece ülkemizin Kurtuluş’unu sağlamış olması değildir. Köhnemiş, geri kalmış, feodal bir devletin küllerinden başlattığı Kuruluş süreci en az Kurtuluş Savaşı kadar önemlidir. Barış içerisinde, dünya devletleri ve halklarıyla kardeşlik duygularını güçlendiren ve geliştiren bir ülke konumunda olmak, ancak Atatürk’ün Cumhuriyet felsefesiyle mümkündür. Böyle bir düşünceyi anlamak, çağdaşlık yolunu seçmek, bilimden, barıştan, doğruluktan yana olmak ülkemizde yaşayan herkesin öncelikli görevi olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm ulusumuzun ve Saray’ımızın çağdaş, laik ve sosyal hukuk devletinde barış, sevgi, özgüven içinde sonsuza dek yaşamasını diliyor, Kurtuluş günümüzü kutluyorum.”
HALK OYUNLARI BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Başkan Çoban’ın konuşmasının ardından İhsan Uzun Ortaokulu ve Atatürk Ortaokulu öğrencileri tarafından oluşan Saray Belediyesi Halk Oyunları ekibi,  Kırklareli yöresine ait halk oyunlarını sundular.
KUTLAMA MESAJLARI OKUNDU
Program Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ak Parti Tekirdağ Milletvekilleri Ayşe Doğan, Metin Akgün, Mustafa Yel, CHP Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, Faik Öztrak ve Emre Köprülü’nün kutlama mesajlarının okunması ile son buldu.