26.7 C
Saray

Saray’da Lavanta Günü

En Çok Okunanlar

Tekirdağ Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Saray Belediyesi işbirliğiyle  “Saray Lavanta Günü Fotosafari Etkinliği” düzenlendi. Güngörmez yolu üzerinde bulunan Ümit Süthan’a ait lavanta bahçesinde gerçekleştirilen etkinliğe, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Kaymakam Vekili Asalet Karabulut , Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş ve çok sayıda vatandaş katıldı. 8 Temmuz Perşembe günü saat 16.00’da düzenlenen etkinlikte dans gösterisi ve müzik dinletisi yapıldı.

Saray’da Vali Aziz Yıldırım’ın katılımı ile  “Saray Lavanta Günü Fotosafari Etkinliği” düzenlendi.

Saray Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği etkinlikte kurulan stantlarda, Tekirdağ’ın yöresel ürünlerinin tanıtımları yapılarak ziyaretçilerinin beğenisine sunuldu.

Günübirlik gerçekleşen etkinlikte, Küçükyoncalı Mahallesi yöresel kilim dokuma el emeği ürünleri, yörenin folklorik özelliklerini taşıyan dans gösterileri ve Saray’lı klarnet ustalarının yapmış oldukları gösterilerle Lavanta Kokulu etkinlik gerçekleştirildi.

Üreticilerle ve vatandaşlarla lavanta bitkisi hakkında sohbet edip bilgi alan Tekirdağ Valisi  Aziz Yıldırım şu açıklamalarda bulundu:

“Değerli arkadaşlar Tekirdağ’ımızda artık lavanta kokulu tarlalarımız var. Itri ve Aromatik bitkilerin günümüz dünyamızda çok önem taşıdığını biliyoruz. Türkiye’mizde de bu anlamda  birçok yerde lavanta tarlaları var; ekilip biçiliyor hasadı da bu günlerde yapılıyor. Daha önce bildiğiniz gibi Süleymanpaşa ilçemizde bir temsili hasat programı yapmıştık. Bugün de burada Saray ilçemizde yapıyoruz aynısını. Ben bu anlamda bizim ithal edeceğimiz ıtri ve aromatik bitkilerin özlerinin, yağlarının onlara verilen dövizin yurt dışına gitmesini engelleyen üreticilerimizi tebrik ediyorum. Hepsine teşekkür ediyorum. Artık Türkiye de de bunlar bol miktarda üretiliyor aslında bakarsanız bu işlerle uğraşmak isteyen çiftçilerimizin ve köylülerimizin de ek bir gelir elde etmesine çok rahatlıkla sebebiyet veriyor.

Bu tür bitkiler hepiniz bildiği gibi öyle çok fazla su ve bakım isteyen bitkiler değil. Bir defa ektiğinizde yirmi, yirmi beş yıl süreyle devamlı her yıl ürün alabiliyorsunuz. Önemli olan bunlarla ilgilenebilmek ve bunların bu şekilde para ettiğini bilebilmektir. Ben burada sizlerin huzurun bir defa daha  gerek üreticilerimize gerek müteşebbislerimize gerekse bu programları yapan arkadaşlarımıza hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Aynı zaman da bu bir turizm faaliyetidir. İç turizm ya da dışarıdan gelenler için de önemli bir faaliyettir. Bu anlamda kültür turizm müdürümüze ilçe kaymakamımıza ilçe belediye başkanımıza ve tarım müdürlerimize hepinizin huzurunda tekrar teşekkür ediyorum.”

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler