REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

“Saray’ı ikiye bölebilir miyiz?” diye soracaklar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Saray’ı ikiye bölebilir miyiz?” diye soracaklar
2.289
11 Eylül 2018 - 8:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


Saray’da 40 kilometrelik bir hat boyunca ilerleyerek Saray’ı adeta ikiye bölecek “Türk Akımı Kara Kısmı-II Doğal Gaz Boru Hattı” projesiyle ilgili Kıyıköy ve Saray’da bölge halkının görüşü alınacak.


TOPLANTILAR 18 EYLÜL’DE KIYIKÖY’DE, 19 EYLÜL’DE SARAY’DA YAPILACAK

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nin (BOTAŞ) Kırklareli, Vize, Kofçaz, Pınarhisar ilçeleri ile Tekirdağ Saray ilçesinde yapmayı planladığı “Türk Akımı Kara Kısmı-II Doğal Gaz Boru Hattı” projesi hakkında Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9’uncu maddesine göre halkla bir araya gelecek. Buna göre, ÇED toplantıları 18 Eylül 2018 tarihinde saat 09.30’da Kıyıköy Belediyesi Çok Amaçlı Sosyal Tesisi Kırklareli’nde, 19 Eylül 2018 tarihinde saat 11.00’da Saray İlçe Müftülüğü Hizmet Binası Konferans Salonu Saray Tekirdağ adresinde yapılacak.
BORU HATTININ 40 KİLOMETRESİ SARAY’DAN GEÇECEK
Saray’da 40 kilometrelik hat boyunca ilerleyecek Türk Akımı Kara Kısmı-II Doğal Gaz Boru Hattı, tarım ve orman alanlarını etkileyecek. Kastro(Çamlıkoy) yol ayrıma yakın bir noktadan Saray’a ulaşacak boru hattı Bahçeköy, Güngörmez ve Kavacık mahallelerinden Vize’ye bağlı Çakıllı Beldesine ulaşacak. Çakılı Saray arasındaki çevre yolunun yan tarafından tekrar Saray’a ulaşacak boru hattı, Saray Merkez, Edirköy, Çukuryurt, Kurtdere, Sinanlı ve Osmanlı Mahalleri üzerinden İğneler ve Misinli’ye ulaşacak. Saray’ı adeta ikiye bölecek Türk Akımı Projesinde Güngörmez, Bahçeköy ve Kavacık Ormanlarında 13 kilometrelik bir alan etkilenecek. 13 kilometrelik alanda 26 metre genişliğinde yapılacak çalışmalar nedeniyle binlerce ağaç kesilecek.
TOPRAK SIYRILACAK
Dosyada boruların yerleştirilmesi amacıyla hattın geçeceği güzergâh üzerinde bulunan “bitkisel toprağın sıyrılarak alınacağı ve inşaat işlemlerinin tamamlanmasından sonra tekrar hat üzerine serilmek amacıyla depolanacağı” belirtildi. “Bitkisel toprağın alınmasından sonra boruları yerleştirmek amacıyla 2.5- 4 m arasında derinlikte ve ortalama 1.7 metre genişliğinde doğal gaz boru hattı yerleştirme kanalları kazılacaktır” denilen dosyada “Sert kaya birimlere rastlandığı yerlerde gevşetme patlatmaları yapılabilecektir. Kanalların kazılmasından sonra ortalama 20 cm yataklama yapıldıktan sonra borular yerleştirilip üzerleri tekrar hafriyat malzemesi ile kapatılacak, üzerine ayrı depolanmış olan bitkisel toprak serilecektir” ifadelerine yer verildi. Dosyada boru hattının bazı kesimlerde su kaynakları ve karayolları ile kesiştiği ifade edildi. Ayrıca dosyada fauna listelerinin oluşturulması çalışmalarına devam edildiğinin ifade edilmesi dikkat çekti. Doğal gaz hattı Pabuç Deresi, Kazan Deresi, Vize Dere ve Kuru Dere ile kesişiyor. Hattın ilk 27 kilometresinde orman ve tarım alanları yoğunlukta. Hat güzergâhındaki araziler de BOTAŞ tarafından kamulaştırılacak.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.