Şehit Uzman Onbaşı Zafer Çan, 27. doğum gününde Büyükyoncalı Şehit Zafer Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla ile anıldı.

KİMLER KATILDI?
Büyükyoncalı Şehit Zafer Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Uzman Onbaşı Zafer Çan’ın doğum günü dolayısıyla bugün saat 14.30’da Müftülük İlçe Binası Konferans Salonu’nda anma programı düzenledi. Anma programına Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Saray Garnizon Komutanı Tnk. Albay Fatih Solmazlar, Şehit Zafer Çan’ın babası Ayhan Çan, annesi Selime Çan, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, Saray İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Emrah Kaya, Saray İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu, Saray Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Fehmi Çüren, Saray İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hasan Küpeli, Nurettin Akkoç, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Asuman Ertaflan, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
MÜFTÜ EROĞLU ŞEHİTLİK MERTEBESİNİ ANLATTI
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan anma programı, Şehit Zafer Çan’ın ve tüm şehitlerimizin ruhuna Kur’an-ı Kerim okunmasıyla devam etti. Kur’an-ı Kerim Tilaveti’nden sonra Saray İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu ‘Şehitlik Mertebesi’ hakkında bir konuşma yaptı. Müftü Eroğlu, “Şehit Allah yolunda canını veren yiğittir” ifadelerini kullandı.
DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI
Müftü Eroğlu’nun konuşmasının ardından ise şehit Zafer Çan’ın hayatının anlatıldığı video katılımcılara izletilirken, şehidin annesi Selime Çan başta olmak üzere katılımcılar duygusal anlar yaşadı. Videonun ardından Şehit Zafer Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Tuğba Kızıldeli ‘Zafer Türküleri’ şiirini Derya Taşçı ise kendi yazdığı kompozisyon olan ‘Şehidime Mektubu’ okudu.
“BİR OĞLUM VARDI VATAN İÇİN ŞEHİT DÜŞTÜ”
Programda son konuşmayı yapan şehit Zafer Çan’ın babası Ayhan Çan şunları söyledi:
“Bir oğlum vardı vatan için millet için gitti şehit düştü. Daha önce Abdurrahman Çakır aynı derede şehit düşmüştü. Oğlum dedi ki baba ben çok üzüldüm çok moralim bozuldu son konuşmam oydu. Ne oldu dedim baba askerim suya düşmüş, Karadeniz’de nasıl dalga varsa burada da öyle dalga var son anda gördüm gidiyorum ama gitti artık askerim diyorum kendi kendime dedi. Son anda yetiştim Türk toprağına çıkaramadım baba dedi Abdurrahman’ı Irak tarafına çıkarabildim dedi. Abdurrahman kendinden geçmişti baba dedi. Oğul dedim dikkat et kendine oralar sıkıntılı bölge. Oğlum dedim dikkat sen kendini de yakarsın bizi de yakarsın dedim. Oğlum şehit olduğu zaman Ramazan’ın 13’üydü. Aynı derede şehit düştü.”
KAYMAKAM TEZCAN ŞEHİT AİLESİNE PLAKET TAKDİM ETTİ
Konuşmaların ardından Saray Kaymakamı Adnan Tezcan şehidin ailesine plaket vermek üzere sahneye geldi. Kaymakam Tezcan, ‘şehit düştü’ tabirinin yanlış olduğunu, ‘şehitlik mertebesine yükseldi’ demenin doğru kullanım olduğunu ifade etti.
“AİLELERİ, KARDEŞLERİ BİZLERE EMANETLER”
Kaymakam Tezcan konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bir şeyi düzeltmek istiyorum düşmek olumsuz bir şeydir. Şehit düştü diyoruz bu yanlış bir şey şehitlik mertebesine yükseldi. Bundan sonra böyle kullanalım. Maalesef ülkemiz zorlu bir coğrafyada ülkemizin etrafı düşman dolu. Türk milleti zaten asker, kahramanlıkları var tarihte. İşte iki gün önce başına bir şey gelmiş Zafer şehidimizin iki gün sonra yine kendi canını feda etmekten çekinmemiş. Çünkü orada bir askeri var onun için atlıyor. Herkes bir gün ölümü tadacak. Bir boş boş ölmek var bir de böyle şehitlik mertebesine yükselmiş Allah’ın sevgisini kazanmış peygamberler mertebesinde neredeyse Allah canını alıyor. Allah, Zafer kardeşimiz gibi hepimize o şuuru nasip etsin. Aileleri, kardeşleri bize emanetler. Bizim ailemiz gibiler her zaman.”