10.7 C
Saray

Sen de mi İl Milli Eğitim?

En Çok Okunanlar

Gerek devlet gerekse de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yatırımlarından gerekli payı alamamaktan muzdarip olan Saray, bir üvey evlat muamelesi de Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gördü. “Tekirdağ Geleceğini Tasarlıyor” projesi kapsamında Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı ve Süleymanpaşa ilçelerindeki 10 okula 25 adet “Tasarım Beceri Atölyesi”  kuran Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul yapımında olduğu gibi Saray’ı yine unuttu

2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Tekirdağ Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Tekirdağ Geleceğini Tasarlıyor’ projesinde, eğitimdeki başarısı ile öne çıkan Saray yok sayıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında daha önce sözleşmesi imzalanan Tekirdağ Geleceğini Tasarlıyor projesinin ilk aşaması olan ve 10 okulda bulunan atölyelerin kurulumu tamamlandı. Bu nedenle Çorlu Havuzlar Ortaokulu’nda temsili bir açılış töreni yapıldı. Açılış törenine Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Atölyelerin açılış kurdelelerini kesmeden önce bir açıklama yapan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, şunları söyledi:
“Bu projenin öğrencilerimizi geliştireceğini düşünüyoruz. Kalkınma Ajansımızın bütün yönetimine, Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza teşekkür ediyorum. Güzel bir çalışma ortaya çıktı. Edirne ve Kırklareli’nde de buna benzer çalışmalar var. Bu atölyelerin tamamı öğrencilerimizin hizmetinde ancak bu atölyeler sadece Trakya Kalkınma Ajansı’nın gayret ve finansman katkılarıyla kurduğumuz kadarıyla kalmamalıdır. Devam etmeli imkânımızın ulaşamadığı diğer okullarda da okul aile birlikleri, okul yönetimleri, yerel yönetimlerle birlikte bu tür atölyelerin sayısı artırılmalıdır. Hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.
PROJE NELERİ İÇERİYOR?
Proje kapsamında Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı ve Süleymanpaşa ilçelerinde toplamda yaklaşık olarak 5000 öğrencisi bulunan 10 adet okula; öğrencilere üretim kültürünü aşılamak, düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, yaratıcı, girişimci, eleştirel düşünebilen ve problem çözebilen bireyler yetiştirerek ekonomik ve sosyal gelişmeyi desteklemek amacı ile 25 adet “Tasarım Beceri Atölyesi”  kuruldu. Bunların 6 tanesi Yazılım Tasarım Atölyesi, 5 tanesi FeTeMM (Fen, Teknoloji, Matematik, Mühendislik) Atölyesi, 3 tanesi Ahşap ve Metal Atölyesi, 2 tanesi Müzik Atölyesi, 1 tanesi Drama- Eleştirel Düşünce Atölyesi, 2 tanesi Müzik-Drama- Eleştirel Düşünce Atölyesi, 1 tanesi Görsel Sanatlar Atölyesi, 2 tanesi Salon Sporları Atölyesi, 1 tanesi Açık Hava Sporları Atölyesi, 2 tanesi de Tabiat ve Hayvan Bakım Atölyesi olarak kullanılacak. Sınıfların alt yapı/tadilat çalışmaları ajans desteği ile tamamlandı ve yapılacak uygulamalar için gerekli olan ekipman donanımı sağlandı.
Bu aşamadan sonra proje kapsamında Tekirdağ İl MEM öğretmenleri ve Tekirdağ NKÜ’nün akademisyenleri işbirliği ile atölyelerin kurulduğu okullarda görev yapan 46 öğretmene Kodlama, Steam (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik), Baskı ve Grafik Tasarım, Akıl ve Zeka Oyunları, 3D Tasarım, Drama, Masal Anlatıcılığı, Müzik ve Dans, Geleneksel Türk El Sanatları, Spor, Oryantiring (harita yardımı ile yön bulma sporu), Ahşap ve Metal İşleri, Fidan Dikimi, Organik Tarım ve Hayvan Bakımı, Peyzaj Eğitimi konularında eğitici eğitimleri verilecek. Ardından atölyeyi kullanacak olan ilgili branş öğretmenleri her okul için kurs egzersiz programı hazırlayarak bu program kapsamında öğrenciler atölyelerde çeşitli uygulamalar yapacak. Hedef grupta bulunan öğrencilerin gelişimini ölçebilmek adına 500 öğrenciye ön test uygulaması gerçekleştirilmiş olup proje sonunda son testler gerçekleştirilecek.
Öğrencilerin bir sonraki eğitim kurumuna doğru yönlendirilebilmesi amacı ile her okulun 2 kurum/işletme/işyerine işbaşı gözlem ziyaretinde bulunması planlanıyor. Atölyelere toplamda 200 veli davet edilerek çocukları ile kaliteli zaman geçirmelerini teşvik etmek maksadı ile bir takım etkinlikler düzenlenecek. Proje sonuçlarının yaygınlaştırılabilmesi adına bir sergi tertip edilerek proje süresince atölyelerde yapılan etkinliklerde ortaya çıkan ürünler sergilenecek.
Toplam bütçesi 2.085.000 TL olan projenin %85’i Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak ve proje 03 Mart 2022’de sona erecek.
PROJEDE SARAY NEDEN YOK?
Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı ve Süleymanpaşa ilçelerinde 10 okulun dahil edildiği projeye, eğitimdeki başarısı ile adından söz ettiren Saray’ın dahil edilmemesi tepki çekti. Saray’a okul yapımında da işleri ağırdan alan Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün binlerce öğrenciyi yok sayan bu tutumu Saray’ın her alanda üvey evlat muamelesi gördüğünü ortaya koydu.
   

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler