Sağlıksız ve iş güvenliği olmayan işçilik denince akıllara gelen ilk meslek hamallık geliyor. Saray’ın hamalları da tüm çalışma şartlarının zorluğu bir tarafa yetkililerden yardım eli uzatılmasını bekliyor. Kendilerine bekleme yeri isteyen Saray’ın hamalları, yaptıkları işi dernek çatısında sürdürmek ve haklarını savunabilmek için ‘büyük kişi’ diye tanımladıkları kesimlerden yardımcı olmalarını istiyor.

Ramazan FİŞEK – Saray Gazetesi

SARAY HAMALLARI2HAMALLAR SIKINTILARINI ANLATTI
Bir şehir düşünün ki hiç hamallık yapanı olmasın. Bir şehir gelişiyorsa, yeni binalar inşa ediliyorsa, şehre taşınanlar var ise, marketlere ve alışveriş merkezlerine kısacası gelen her türlü ağır yük taşınıyorsa; orada hamallık yapanlar var demektir. Sigortaları, sağlık güvenceleri yok. İstisnasız, hepsi ya ilkokul mezunu ya da okuma yazma bile bilmiyor. Dünyanın en zor ve en eski mesleği olan hamallık Saray’da da mevcut. Saray’ın Hamalları sorunlarını gazetemize anlattı.
“25 – 30 YILDIR SARAY’DA HAMALLAR BURADA İŞ BEKLİYOR”
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Saray Otobüs Terminalinde ekmek parası kazanabilmek için bekleyen hamallar “Saray’da doğduk, Saray’ın evladıyız ve burada yaşıyoruz. 25 – 30 yıldır Saray’da hamallar burada iş bekliyor. Ekmeğimizi bu işten çıkartıyoruz. Aslında en büyük sorunumuz da bu. Bizim bekleyebileceğimiz, toplu halde durabileceğimiz, bir adresimizin yerimizin olmayışıdır.” dediler.
“SIĞINACAK BİR YERİMİZ OLSUN İSTİYORUZ”
Saray’ın Hamalları konuşmalarını “Bakıyoruz, ayakkabı boyacılarının bir yeri var. Olsun tabi ki; ama bize de bir yer gösterilsin. Bizim de küçük bir kulübe kadar da olsa yerimiz olsun, yerimiz belli olsun. Kar yağıyor, yağmur yağıyor burada bekliyoruz. İş için giydiğimiz eşyalarımızı poşet içinde demirlere asıyoruz. Çöpçüler yanlışlıkla çöpe attığı oluyor. Her zaman kahvehaneye girip çay içemiyoruz. Zaten kazandığımız üç kuruş para. Çay olmuş 1TL. Evimize ekmek götürmek için yoruluyoruz. Çoluğumuz çocuğumuz var. Bir yerimiz olsa çayımızı çorbamızı da orada kaynatırız. Kışın yağmurda karda sığınacak bir yerimiz olsun istiyoruz.” diyerek sürdürdüler.
Herkes ekmeğini kazansın
“HER HAMAL EVİNE EKMEK GÖTÜREBİLSİN”
Saray’ın Hamalları “Çoğumuz ya okuma yazma hiç bilmiyordur ya da ilkokuldan bırakmıştır. Biz, bize yol yordam bilen kişilerden yardım istiyoruz. Bir dernek olsun birliktelik olsun. Saraylı hamallar bir arada olsun ve her hamal evine ekmek götürebilsin. Belli bir ücret tarifesi olsun. Bir hamal günde üç kez işe gidiyorsa bir diğeri ise hiç işe gidemiyorsa yazık oluyor. Herkesin işe ihtiyacı var. Herkes ekmeğini kazansın. Bunun için de bize bu işi bilen ilçemizin büyük insanları bir yardım eli uzatsın biz de derneğimizi kuralım. Dirlik ve düzen içinde işlerimiz yürüsün. Bizim ekmeğimiz için işe ihtiyacımız varsa birilerinin de işçiye ihtiyacı var.” dedi.
“BİZE YARDIMCI OLMALARINI İSTİYORUZ”
Saraylı hamallar son olarak “Biz herhangi bir parti üyesi, sosyal kuruluş üyesi değiliz. Kaymakamdan, Milletvekillerimizden, Belediye Başkanımızdan, Büyükşehir Belediye Başkanımızdan, siyasi parti temsilcilerimizde elini vicdanlarına koyarak bu mağduriyetimizi görmelerini istiyoruz. Bir yardım eli uzatıp bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Hamallar olarak bir yerimiz, bir derneğimiz, bir düzenimiz olsun istiyoruz.” dediler.