Simsiyah akmasına neredeyse alıştığımız Ergene Nehri’nin kolu Çorlu Deresi fabrika atıkları nedeniyle şimdi de kırmızı akmaya başladı. Derenin Çerkezköy Veliköy Mahallesi kesiminden geçen bölümü kırmızı ve pembe tonlarında akıyor. Pek çok fabrikanın bulunduğu bölgede dereye kimyasal boya atığı  salındığı iddia ediliyor.

“NUMUNE ALDIK, ARAŞTIRACAĞIZ”
Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, bölgeye gelerek incelemelerde bulunurken, Jandarma komutanlığı ekipleri de dere suyundan ve kenarda renkli tortulardan numune aldı. Abban, “Daha sonra tahkikata başlayacağız ve atığın nereden bırakıldığını da bu kapsamda belirleyeceğiz” dedi.
NE OLMUŞTU?
Ergene Nehri plansız sanayileşme nedeniyle 1990 yılların başından itibaren hızlı bir şekilde kirlenmeye başlamıştı. 2000 binli yıllarla birlikte Ergene Nehri, sanayinin kanalizasyonuna dönüşürken, dönemin Ak Partili Bakanları Haliç’i temizlediklerini, Ergene’nin çocuk oyuncağı olduğunu, 2015’te Ergene’de balık tutacaklarını hatta yüzeceklerini açıklamışlardı. Bu açıklamaların üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen, Ergene Nehri temizlenmek bir kenara dursun eskisinden daha da kirli akıyor.