REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

Sözdinler: “Termik santral yanlış bir karardı”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sözdinler: “Termik santral yanlış bir karardı”
456
16 Ocak 2019 - 8:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü münasebetiyle düzenlediği programda basın mensupları ile bir araya geldi. Programda önemli açıklamalar yapan Sözdinler, Pınarça’ya yapılması düşünülen ancak seçim öncesi iptal edildiği açıklanan Termik Santral ile ilgili gelen soru üzerine yaptığı konuşmada; “Bölgemizde zaten yeterince sanayi kuruluşu mevcut. Bu sanayi kuruluşları, alınan tüm önlemlere rağmen havayı kirletmeye devam ediyorlar. Biz Bölge Müdürlüğü olarak sanayi kuruluşlarımızın gerekli önlemleri almaları için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Zaten yeterince hava kirliliğine maruz kalan bölgemizde bir de termik santral yapılması yanlış bir karardı. Bu yanlış karardan dönülmesini olumlu karşılıyorum” dedi.

ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarını ağırladı.
‘’ÇOSB SEÇKİN BİR ÜRETİM ÜSSÜDÜR’’
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Sözdinler, ‘’ÇOSB milyarlarca dolarlık üretim ve ihracat yapan, Türkiye’nin en başarılı şirketlerinin bulunduğu seçkin bir üretim üssüdür. Bölgemiz, bünyesindeki 41’i uluslararası yatırımcı olmak üzere 252 fabrikada yaklaşık 77.000 çalışanıyla üretime katkı sunmaktadır. Bu istihdam sayıları her geçen gün artmaktadır. ÇOSB, yakın tarihe kadar tekstil alanında daha çok bilinmesine rağmen; kimya, plastik, lastik, kauçuk, elektrik-elektronik, gıda ve özellikle son yıllarda ilaç sektöründe ciddi sayıda işletmenin yer aldığı karma bir organize sanayi bölgesi haline gelmiştir.’’ dedi.
“GENİŞ LOJİSTİK İMKANLARA SAHİBİZ’’
Coğrafi konum olarak ÇOSB’nin büyük bir avantaja sahip olduğunu vurgulayan Sözdinler, ‘’ÇOSB, sanayicisinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, eğitimli ve tecrübeli personeli, tüm hizmetlerin tek durak ofis mantığı ile karşılandığı modern ofisleri, insana ve doğaya saygıyı ilke edinmiş profesyonel yönetim kadrosu ile hizmet ediyor. Trakya’nın en iyi altyapısına sahip itfaiye teşkilatımız, geniş araç parkımız ile alt yapı ve üst yapı hizmetlerimiz ile kurulum ve gelişme aşamasındaki pek çok organize sanayi bölgesine örnek oluyoruz. Avrupa ülkelerine yakınlığımız ihracatta firmalarımıza ekstra imkanlar sunmaktadır. Geniş bir kara, hava, deniz, demiryolu ulaşım ve lojistik imkanlarına sahibiz. İstanbul’a yakınlığımız ve geniş ulaşım olanaklarımızla İstanbul sanayisinin gelişme hinterlandı içindeyiz’’ ifadelerini kullandı.
’BARAJ KURMA PROJEMİZ VAR’’
Bölgeye bir baraj kurma planlarının olduğunu belirten Sözdinler, ‘’Bunların yanı sıra ÇOSB olarak yaptığımız işlemlerimizde en çok önem verdiğimiz insan hayatının ve çevrenin korunması prensibini bundan sonra da birincil önceliğimiz olarak tutmaya devam edeceğiz. Yer altı su rezervlerinin korunması amacıyla baraj kurma projemiz var. DSİ’den projesi çıktı. Bedeli ÇOSB tarafından karşılanacak. Kamulaştırması tamamladıktan sonra barajın temelini atacağız. ÇOSB’deki firmaların su ihtiyacını bu barajdan karşılayacağız.’’
HASTANE ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR’’
ÇOSB’nin sadece sanayicilere değil bulunduğu ilçemize de faydalı yatırımları olduğunu kaydeden Sözdinler, ‘’Ülkemiz açısından önemli bir örnek olacak şekilde zihinsel engellilerin istihdamına yönelik Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri Merkezi-ZEKİ projemizin hazırlıklarını sürdürmekteyiz. Halen mimari projelerinin hazırlıklarını tamamlama aşamasında olduğumuz bu projemizin uygulamasına en yakın zamanda geçmeyi planlıyoruz. Bölgemizde bir Enstitü veya ÇOSB Meslek Yüksek Okulu’nu kurmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız ve hazırlıklarımız var. Bunların yanı sıra, tüm sanayicilerimizin verilerini güvenle depolayabileceği bir Datacenter projemiz var. Bunların yanı sıra sosyal sorumluluk uygulamalarımız var. Kapaklı ilçemizde 500 kişilik spor salonu var inşaatı bitmek üzere. Çerkezköy ilçemizde 32 derslikli ortaokul inşaatımızın da çalışmaları devam ediyor. Yine Kapaklı’da 100 yataklı hastane ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor.’’ Diye konuştu.
‘’DİĞER OSB’LERE ÖRNEK TEŞKİL ETMESİNİ ARZULUYORUZ’’
ÇOSB’nin diğer OSB’lere de örnek oluşturabileceğini söyleyen Sözdinler, şu ifadeleri kullandı; ‘’Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz bünyesinde Endüstri 4.0 teknolojisi alanında bir laboratuvar kurma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2018-2022 dönemini kapsayacak şekilde hazırladığımız stratejik planımız kapsamında önümüzdeki yılları da içerecek şekilde çalışmalarımız için ön hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bölgemizin dijitalleşmesi anlamında kurum bünyesinde bütün birimlerimizin katılarak olgunlaştırdığı Dijital Dönüşüm Atölyesi gibi uygulamalar geliştiriyoruz. Uygulamalarımızın tüm OSB’lere örneklik teşkil etmesini arzu ediyoruz.’’
‘’NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRECEĞİZ’’
OSB Bölgesi’nde olduklarını ve nitelikli elemana ihtiyaç duyduklarını kaydeden Sözdinler, bölgede bu anlamda eğitim çalışmaları yürüttüklerini söyledi. Sözdinler, ‘’Bilindiği üzere, Çerkezköy OSB yönetimi olarak başta bölgemiz işletmelerine olmak üzere tüm sanayiye hizmet verecek şekilde teçhiz ederek açtığımız 1200 öğrenci kapasiteli bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz var. Endüstriyel Otomasyon, Elektrik – Elektronik, Tekstil Teknolojileri, Kimya Teknolojileri ve Makine Teknolojileri olmak üzere 5 farklı bölümden oluşan donanımlı nitelikte bir okul olan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrencilerimizin gelişimine katkı verecek farklı projeleri uyguluyoruz’’dedi.
‘’EN İYİ HİZMETİ VERMEK AMACINDAYIZ’’
Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevi hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Sözdinler, ‘’ÇOSB tarafından hayata geçirilen ve bölgede önemli bir ihtiyacı daha karşıladığımıza inandığımız projemiz Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevi’dir. Kısa sürede hayata geçirdiğimiz kreşimize gösterilen ilgi ise bizi oldukça memnun ediyor. 0-66 aylık çocuklara yönelik yapılan Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevi, çalışan anne ve babalara da büyük bir kolaylık sağlamanın yanı sıra kadın istihdamına da olumlu katkı sağlıyor. 240 çocuk kapasiteli Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde minik yavrularımız doğal ortamlarında, uygun materyallerle, kendine güvenen, değerlerine bağlı bireyler olarak yetiştiriliyorlar. Kreş ve Gündüz Bakımevi, çocukların en iyi eğitimi almaları yanında, güvenlik ve konforları açısından da bütün detaylar düşünülerek inşa edildi. Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevi, gerek fiziksel imkanları ve gerekse profesyonel kadrosu ve eğitim metodları ile en iyi hizmeti vermek amacındadır. Kreşimizde öğrencilerimize; müzik, İngilizce, drama ve spor derslerinin yanı sıra kodlama eğitimleri de vermeye başladık. Buradan yetişen öğrenciler hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişmiş olarak yetiştiriliyorlar.’’ dedi.
‘’DİJİTAL DÖNÜŞÜM ATÖLYESİ’NDE ÖNEMLİ PROJELER ÇIKIYOR’’
Teknoloji anlamında kurulan kurslar ile önemli gelişmelere zemin hazırladıklarını belirten Sözdinler, şunları söyledi; ‘’Bölgemiz ayrıca, örnek ve öncü OSB olma yolunda dijital dönüşüm ataklarını da hızla devam ettiriyor. ÇOSB Müdürlüğü çalışanlarından müteşekkil kurduğumuz ‘Dijital Dönüşüm Atölyesi’nde oldukça önemli projeler çıkıyor. Dijital Dönüşüm Atölyesi çalışmaları kapsamında akıllı OSB projelerini hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Çalışmalar kapsamında, ÇOSB Bölge Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü ekibi tarafından akıllı telefon uygulaması geliştirildi. Bu uygulamayla akıllı telefon kullanan kişiler uygulama kapsamında hizmetlerimize ulaşabilecekler.’’
‘’STRATEJİK PLANIMIZ HAZIR’’
Önümüzdeki 5 yıl için stratejik planlarının hazır olduğunu dile getiren Sözdinler, ‘’Ayrıca, ÇOSB 2018-2022 Stratejik Planı hazırlandı. ÇOSB açısından, kurumsallaşmanın bir gereği olarak, kaynakların etkin ve doğru kullanılması yanında, bölgesel ihtiyaçları doğru tespit ederek örnek ve öncü bir OSB olma yönünde bu stratejik planı hazırladık. Hazırlanan bu Stratejik Planımız 2022 yılında tekrar güncellenecektir. Çerkezköy OSB’yi farklı kılan ve ÇOSB yönetiminin farkındalık yaratan adımlardan diğerleri ise SCADA ve Kamera Takip Merkezi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ile Atıksu Online Takip Sistemi kurulumudur. Faaliyette bulunan; SCADA sistemiyle, bünyemizdeki katılımcılara önemli bir hizmet sunmaktayız. SCADA sistemiyle katılımcılarımıza ait elektrik, doğalgaz, kullanma suyu ve atık su sayaçları Bölgemiz yetkilileri, katılımcılarımız ve resmi kurumlar tarafından uzaktan okunarak takip ediliyor. Kayıp-kaçak takibi ve analizi, elektrik dağıtım sisteminin uzaktan kontrolü, enerji kalitesi ve arz güvenliği analizi, su terfi ve kuyuları otomasyon sistemi ile enerji verimliliğinin takibi sistem üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca proje kapsamında çekilen fiberoptik hatlar üzerinden tüm katılımcılarımızın fiber hizmetlerini alması sağlanıyor. SCADA sistemiyle bağlantılı şekilde kurulan IP tabanlı güvenlik kamerası yatırımımızla 1.250 hektarlık ÇOSB’de 7 gün 24 saat, 356 adet kamerayla denetim yapıyoruz.’’ İfadelerini kullandı.
’ATIK SULARIMIZI ONLİNE KONTROL EDECEĞİZ’’
Son zamanlarda yaşanan çevre kirliliklerine dikkat çeken ve OSB’nin bu anlamda gerekli önemleri aldığını söyleyen Sözdinler, ‘’Bu sistemle birlikte kurmayı planladığımız ve altyapı çalışmalarına başladığımız Atıksu Online Takip Sistemiyle, atıksuların kontrol işlemi 24 saat ve otomatik olarak yapılacak. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi (EYS) ile ilgili de belge alımı çalışmalarımız tamamlandı. ÇOSB Bölge Müdürlüğü bünyesinde enerji tüketiminin izlenmesi, mevcut cihaz ve ekipmanların kontrol altında tutulması, verimliliğin artırılması ve enerji bilincinin yükseltilmesinin hedeflendiği bu çalışma ile ÇOSB’nin örnek ve öncü bir OSB olması yönünde yeni bir adım atılmış oldu. Ülkemizin en büyük OSB’lerinden biri olan ÇOSB’de enerji kaynaklarının etkin kullanımı ve enerjinin kullanımının sistemli olarak takip edilmesinin bu çalışma ile daha üst bir düzeye taşınacağına inanıyoruz.’’ dedi.
‘’BU SONUÇLAR BİZLERİ GURURLANDIRDI’’
Son olarak kısa süre önce tamamlanan  “Kurumsal İtibar Araştırması-2018 Çalışması” sonuçlarına dair konuşan Sözdinler, ‘’Rapora ilişkin olarak şunları söyleyebilirim: Bu araştırma; çalışanlar, bölge firmaları yetkilileri, tedarikçiler, STK temsilcileri, yerel basın temsilcileri, kamu kuruluşları vb. paydaşlarımız arasında yapıldı. Sonuç olarak %88’lik bir beğeni düzeyi düzeyine eriştiğimiz tespit edildi. Bu da ÇOSB Yönetimi olarak bizlere gurur verdi, önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalar konusunda da ışık tuttu. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tekrar kutlar çalışmalarında başarılar dilerim.’’

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.