Çorlu’daki tren faciasının sorumlusunun ‘yağmur’ olduğunu söyleyen TCDD Genel Müdürü Apaydın’a kazada dört yakınını kaybeden Bilgin tepki gösterdi: “Sorumlu yağmur değil, bu açıklamayı yapanlar”

8 Temmuz’da Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde meydana gelen ve 25 kişinin yaşamını yitirdiği, 317 kişinin de yaralandığı tren faciasına ilişkin TCDD Genel Müdürü’nün açıklaması tepki çekti.
APAYDIN TCDD’NİN İHMALİ YOK DEMİŞTİ
Sosyal medya üzerinden katliamda yakınlarını kaybeden yurttaşları “engellemesi” ile gündeme gelen TCDD Genel Müdür İsa Apaydın, kazanın “aşırı yağış” nedeniyle yaşandığını söyledi ve TCDD’nin herhangi bir ihmalinin olmadığını öne sürdü. TBMM KİT Komisyonu’nda konuşan ve muhalefet milletvekillerinin kazaya neden olan menfeze dikkat çekmesine değinen Apaydın, kazanın bu nedenle gerçekleşmediğini iddia ederek, “Meteorolojiden yağış bilgisi alamadık. Kazanın yaşandığı bölgeye 70 kilogram yağış düşmüş” dedi.
Apaydın’ın açıklamalarına, mağdurlar tepki gösterdi. Faciada 14 yaşındaki kızını, iki kardeşini ve altı yaşındaki yeğenini kaybeden Zeliha Bilgin ile kızı Sena’yı ve yeğenleri Gülce ve Özge Dikmen’i yitiren Aysun Köse, BirGün Gazetesi’nden Hüseyin Şimşek’e konuştu.
‘SORUMLULUK TCDD’DE’
Faciada yağmurun “en az suçlu” olduğunu ifade eden Bilgin, sorumluluğun TCDD’de olduğunu dile getirdi. Gerekli bakım ve onarım çalışmalarının yapılmadığının güvenlik kamerası görüntüleri ile ortaya çıktığını hatırlatan Bilgin, “Kazanın sorumlusunu yağmura atanlar asıl büyük sorumlulardır. Kaybettiğimiz 25 kişinin hesabını sordurtmadan sorumluluğu üstlerinden atmaya çalışıyorlar” diye konuştu.
Soruşturmanın açılmasından sonra üç ay boyunca bilirkişi raporunu beklediklerini ancak raporu hazırlayan Mustafa Karaşahin’in güvenilir olmadığını ifade eden Bilgin, “Bu kurumla ticari bir ilişkisi bulunan şahsın aklayıcı raporunu mahkemenin de kabul etmemesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
“ALDIKLARI EKMEĞİ RAHATLIKLA YUTABİLİYORLAR MI?”
Aysun Köse ise “Olayın bu raddeye gelişi, sonrasında yapılanlar her biri canımı gerçekten çok acıtıyor. Ve bir gün gelecek ki herkes özür dileyecek diyorum. Ben o günü bekleyerek yaşıyorum ve yaşarken de bunu göreceğim” dedi.
Köse, şunları söyledi: “Ben eminim artık çoğu bundan şüpheleniyordu, yolda bir sorun çıkacağını biliyordu. Sadece İsa Apaydın değil, diğer çalışanlar da. Vicdanlarına bırakıyorum. Gönül rahatlığıyla devam edebiliyorlar mı işlerine? Aldıkları ekmeği rahatlıkla yutabiliyorlar mı? Bazen çalışanlara denk geliyorum soruyorum: madem yol yetersizdi neden hızlandırıldı tren? Kimse düzgün bir cevap veremiyor.”