Saray Tapu Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 172. Kuruluş yıl dönümünü kutladı.
KURUM MÜDÜRLERİNDEN TAPU MÜDÜRÜ GÖDEKOĞLU’NA ZİYARET
Saray Tapu Müdürlüğü, Salı günü Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 172. Kuruluş yıl dönümünü kutladı.  Saray İlçe Emniyet Müdür V. Oğuz Günhan, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, Saray İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu, Saray İlçe Nüfus Müdür V. Birhan Demiralp ve kaymakamlık daire amirleri Saray Tapu Müdürü Ali Gödekoğlu’nu ziyaret ederek, Tapu ve Kadastronun 172.yılını kutladı.
“172. YILDIR EN KALİTELİ HİZMETİ SUNMAYA DEVAM EDİYORUZ”
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgi veren Saray Tapu Müdürü Ali Gödekoğlu şunları ifade etti:
“ Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 973 Tapu Müdürlüğü, 81 Kadastro Müdürlüğü ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde yılda 9 milyon işlem hacmi ile yılda yaklaşık 25 milyon vatandaşımıza hizmet sunan ve bugün 172. Kuruluş yıldönümünü kutlayan köklü bir kurumdur. Taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etme, güncelleme, taşınmazlara yönelik politikalar belirleme ve yönetme konularında lider kurum olma vizyonumuzla vatandaşlarımıza 172. Yılımızda da en kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Bilgi teknolojilerini en iyi kullanan kurum ödülüne sahip genel müdürlüğümüz web tapu, tapu takas, E-Haciz, E- terkin, parsel sorgulama, E-randevu gibi projelerle vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet sunmak için altyapısını geliştirmeye devam etmektedir. Kurumumuzun Tapu Sistemi ve Mülkiyet belirleme alanındaki çalışmaları uluslar arası arenaya da taşınmış olup, Berlin Büyükelçiliğinde kurulan tapu ataşeliğiyle Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın tapu işlemleri de yapılabilmekte olup, ayrıca 12 ülkede daha açılacak temsilciliklerle de yurtdışında yaşayanların da tapu kadastro işlemlerini kolay yapabilecekleri bir sistem oluşturulacaktır. Tugasa- Aktif(CORS) projesi ile, harita ve kadastro çalışmalarında coğrafi konum bilgileri hassas ve güvenilir biçimde toplanarak, Türkiye ve K.K.T.C. genelinde 24 saat gerçek zamanda konumu 3-4 cm duyarlılığında belirleyen bir sistem kurulmuştur. Toplamda 158 adet istasyon ile 10 binin üzerinde kamu ve özel sektör kullanıcısına hizmet verilmektedir. Ortofoto haritalar coğrafi bilgi sistemleri, kentsel dönüşüm, afet yönetimi, kent bilgi sistemleri gibi mühendislik projeleri için önemli bir altlık oluşturmaktadır.
“ARŞİVDEKİ BELGELER 26 ÜLKENİN KAYITLARINI KAPSAMAKTADIR”
Osmanlı Devleti, resmi belgeleri muhafazaya büyük önem vermiştir. Arşivimizdeki belgeler sadece Türkiye’nin değil geçmişte Osmanlı toprağı olup günümüzde bağımsızlığını kazanan 26 ülkenin de kayıtlarını kapsamaktadır. Arşivimizde yaklaşık 700.000 cilt defter, 27.000 fasikül ve 32.000 belge bulunmaktadır. Yılda yaklaşık 25.000 eski harfli tapu kaydının çevirisi yapılmaktadır. Bugün, kuruluşunun 172. Yıldönümünü kutlayan Tapu ve Kadastro teşkilatımızın gelişimine ve büyümesine katkı sunan tüm çalışanlarımıza ve halkımıza şükranlarımızı sunarız.”