Safaalan Mahallesi’nde 50 hektar ormanı talan etmek isteyen Koçer Madenciliğin başvurusu üzerine Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) kapsamında Halkın Katılımı Toplantısı düzenlendi. Safaalan Mahallesi sakinleri ve doğa savunucularının tepki göstermesi ve toplantıya katılım sağlamaması üzerine, Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri halkın taş ocağını istemediğine ve toplantıya katılım sağlamadığına dair hazırlanan tutanağı imza altına alarak mahalleden ayrıldı. Safaalan Mahallesi’nin doğasıyla ve yeşiliyle öne çıkan bir orman köyü olduğunu dile getiren Mahalle Muhtarı Mehmet Özmen, “Biz taş ocakları ile değil, kirazımız ve mantarımız ile anılmak istiyoruz” dedi. Saray Doğayı Koruma Derneği Başkanı Mustafa Kurtul Karabulutlar da hazırlanan ÇED dosyasında Safaalan’la ilgili en ufak bir bilginin dahi olmadığını belirterek, “5 gün içerisinde hazırladığımız tutanakla yetkili mercilere itirazlarımızı yapacağız. Ormanlarımızı, yaşam alanlarımızı ve su kaynaklarımızı korumak için her alanda mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Safaalan Mahallesi’nde ormanlık alan içindeki ruhsat sahasını 50 hektar daha genişletmek isteyen Koçer Madenciliğin talebiyle ÇED süreci kapsamında Halkın Katılımı toplantısı düzenledi.
Bugün saat 11.00’de Safaalan Mahallesi Kıraathanesi’nde gerçekleştiren toplantı öncesi Saray Doğa Koruma Derneği ve Kuzey Ormanları Savunması üyeleri, CHP Saray İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Salim Gündüz, Saray Belediye Başkan Aday Adayı Ergun Er, Safaalan Mahalle Muhtarı Mehmet Özmen ve mahalle sakinleri bir araya gelerek, 50 hektar ormanlık alanının talan edilmesine karşı tepkilerini dile getirdi. Safaalan Mahallesi sakinleri ve doğa savunucularının tepki göstermesi ve toplantıya katılım sağlamaması üzerine, Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri halkın taş ocağını istemediğine ve toplantıya katılım sağlamadığına dair hazırlanan tutanağı imza altına alarak mahalleden ayrıldı.