REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

Tekirdağ Barosu da Saray’a gitmiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tekirdağ Barosu da Saray’a gitmiyor
569
19 Ağustos 2019 - 13:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


Yargıtay’ın 2 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak yeni adli yıl açılış töreni davetine barolardan ret cevabı gelmeye devam ediyor. Tekirdağ Barosu da Yargıtay Başkanlığı’nın 2019-2020 Yargı Yılı açılışı için yolladığı davete olumsuz yanıt verdi.

Tekirdağ Barosu Yargıtay’ın 2 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak yeni adli yıl açılış töreni davetine olumsuz yanıt verdi. Tekirdağ Barosu tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Tekirdağ Barosu olarak 2 Eylül 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak olan 2019/2020 Adli Yıl Açılış törenine Yargıtay Başkanlığı tarafından davet edilmiş bulunmaktayız.
Bilindiği üzere 12 Eylül 2010 yılında yapılan halkoylaması ile Anayasa Mahkemesi’nin ve Hakimler Kurulunun yapısı değiştirilerek Cumhurbaşkanı’na HSK üyelerini seçme yetkisi güçlendirilmiştir. Bu süreç yargının yapısının değiştirilmesine ve bizi 15 Temmuz hain darbe girişimi ne kadar götürmüştür. Bu süreçten ders alınmış olunmamalı ki Hakim ve Savcı adaylığı sınavlarında başarılı olmalarına rağmen 1 dakikalık mülakatlarla başarılı adaylar elenmiş ve hiçbir gerekçe sunulmadan başkaca adaylar hakim ve savcı yapılmıştır. Daha girişte başarı ve liyakatın aranmadığı sistemden bağımsızlık ve tarafsızlık beklemek ne kadar doğrudur. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın adalete güvenin %20 değil %38 demesi dahi yargı sisteminin çöktüğünün itirafıdır. Olağanüstü hal koşulları içinde 16 Nisan 2017’de yapılan referandumla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilerek, kuvvetler ayrılığı ilkesine, denge ve denetleme mekanizmasına, parlamenter demokratik sisteme son verilmiştir. Toplumu bir arada tutan birçok değer vardır, bunun başında da ‘Adalet Mülkün Temelidir’ sözünde ifade edildiği gibi adalettir. Adalet duygusu ise bağımsızlık, tarafsızlık, doğruluk, dürüstlük, eşitlik, ehliyet, liyakat ve uygulama ile olur.
Sayılan bu hususlar gözetilmeden yargının adli yıl açılışının yürütmenin simgesi haline gelen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasına karşı olduğumuzu bu nedenle davete icabet etmeyeceğimizi bildiriyoruz.
Cumhuriyetin kurucu değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine gönülden bağlı olan Tekirdağ Barosu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da avukatlık kanunun verdiği yetki ve sorumlulukla hukukun üstünlüğü demokrasi, bağımsız ve tarafsız yargı konusunda taviz vermeden duruşunu sürdürecektir.”

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.