Tekirdağ’da sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Tekirdağ İşçi Filmleri Girişimi adına bir açıklama yayınlandı.

“TEKİRDAĞ’DA İŞÇİ FİLMLERİ RÜZGARI ESTİRECEĞİZ”
Aralarında DİSK/Güvenlik-Sen, Umut-Sen, DEV-Tekstil, DAYKO Vakfı, Namık Kemal Üniversitesi Sinema Topluluğu, Politika Gazetesi Trakya Temsilciliği’nin de bulunduğu onlarca sendika, sivil toplum örgütü, oda ve kent konseyi temsilcileri işçi filmleri festivali düzenlenmesi için bir araya geldi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bizler, Tekirdağ’da yaşayan işçiler olarak bizi anlatan filmleri ücretsiz izlemek, ailemizle yaz aylarını keyifle geçirmek istiyoruz. Sanıyoruz ki bu bizimde hakkımız. Biz emekçiler açık havada sinema ile buluşmak istiyoruz. Vergi verdiğimiz belediyeler işçi filmleri festivaline ön ayak olsunlar istiyoruz. Bunu talep etmeyi en doğal hakkımız olarak görüyoruz. Hali hazırda atıl durumda bulunan anfi tiyatrolar bu iş için uygundur diyoruz Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı, Ergene, Velimeşe ve Tekirdağ’ın işçi mahallelerinde yaşayan yüzbinlerce işçi adına bu talebi yükseltiyoruz. Kavel Belgeseli, GREİF Belgeseli, Tariş Belgeseli, Yeraltı Maden- iş Belgeseli ve daha pek çok işçi filmi ve belgeseli yapımcısı telif hakkı istemeden bu festivalde yer almaya hazır. Bu anlamda belediyelere bir külfette yok. Bizler şehrimizdeki belediye başkanlarına buradan bir çağrı yapıyoruz. Gelin işçi kenti Tekirdağ’da işçi filmleri festivali organize edelim. Gelin yüzbinlerce işçiye senede birkaç günde olsa belgesel ve film şöleni sunalım. Sendikalar ve sivil toplum örgütleri olarak taşın altına elimizi atmaya hazırız. Tekirdağ’da işçi filmleri rüzgarı estireceğiz.”