Saray’a bağlı Ayvacık Mahallesi’nde hatların zarar görmesi nedeniyle telefon ve internet kullanılamıyor. 1 yıldır Ayvacık Mahallesi’nin telefon ve internet sorununu çözmeyen Türk Telekom, vermediği hizmetin faturalarını mahalle sakinlerine düzenli olarak gönderiyor. Sorunu Türk Telekom Genel Müdürlüğüne taşıyan mahalle sakinlerine verilen cevap ise bir hayli şaşırtıcı: Kabloyu biz verelim hattı çekme işini siz yapın!

Saray’a bağlı Ayvacık Mahallesi sakinleri yaklaşık 1 yıldır telefon ve internet hizmeti alamamalarına rağmen fatura ödediklerini ileri sürerek yetkililerden yardım istedi.
DSİ TELEFON HATTINI PARÇALADI
Geçtiğimiz yıl Devlet Su İşleri Müdürlüğü çalışanları Ayvacık Göleti çalışmaları sırasında Güngörmez Mahallesi’nden Ayvacık Mahallesi’ne gelen telefon hattını kopardı. Hattın zarar görmesi üzerine Türk Telekom yetkililerine başvuran mahalle sakinleri bir yıldır sorunun çözülmesini bekliyor. Bugüne kadar 200 haneli Ayvacık Mahallesi’nin telefon ve internet sorununu çözmeyen Türk Telekom, vermediği hizmetin faturalarını mahalle sakinlerine düzenli olarak gönderiyor.
TELOKOMDAN AKILLARA ZARAR ÖNERİ!
Son olarak Türk Telekom yetkilileri ile görüşen mahalle sakinlerine, eski hattın kullanılamayacağı, Saray-Ayvacık yolu boyunca 4 kilometrelik yeni bir hattın çekilmesi gerektiği ifade edildi. Bu görüşme sonrası yeni hattın çekilmesi bekleyen Mahalle sakinlerine Türk Telekom’dan akıllara zarar bir öneri geldi: “Kabloyu biz verelim hattı çekme işini siz yapın!”
VALİLİKTEN HABER BEKLİYORLAR
Ne hat çekme işinden anlayan ne de hattı çekebilecek ekonomik gücü olan Ayvacık Mahallesi sakinleri son umut olarak sorunu Tekirdağ Valiliğine taşıdı. 1 yıldır kullanmadığı telefon ve internetin faturasını ödeyen mahalle sakinleri şimdilerde valilikten gelecek güzel haberleri bekliyor.