REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

Termik Santraller arasında kalan Saray can çekişecek!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Termik Santraller arasında kalan Saray can çekişecek!
4.946
12 Aralık 2016 - 8:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trakya Bölgesi’ni tehdit eden termik santrallerin kurulması halinde, Saray’ı büyük bir çevre felaketi bekliyor. Doğal güzellikleri, turizm, tarım ve hayvancılık potansiyeli ile bölgede öne çıkan Saray, Çerkezköy ve Vize’ye kurulacak iki termik santralin arasında kalması durumda zehirli hava ve yoğun kül parçacıkları altında kalacak. Bu süreçte Saray’ı bekleyen bir diğer tehlike ise santrallerde kullanılacak linyitin Saray’dan çıkarılacak olması. Çerkezköy’de termik santral projesini hayata geçirmek isteyen Elektrik Üretim A.Ş., termik santrallerde yakılacak linyiti Saray’dan sağlamak için arama çalışmalarına başladı. Termik Santrallerin neden olacağı kirliliğin yanında, santrallerde kullanılacak linyitin Saray’dan çıkarılması durumda, ilçemizdeki tarım, orman ve mera alanları talan edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

termik-santraller-arasinda-kalan-saray-can-cekisecekTRAKYA’YA İKİ YENİ TERMİK SANTRAL, BİRİ VİZE’DE DİĞERİ ÇERKEZKÖY’DE
Vize ve Çerkezköy ilçelerinde yapılması planlanan iki ayrı termik santral için bölgenin verimli tarım arazileri, orman ve yeraltı suları besleme alanlarının niteliği değiştirilerek yıkımın önü açıldı. Vize’ye bağlı Okçular ve Akpınar köyleri arasındaki 146 hektarlık arazide kurulması planlanan Vize Termik Santrali, ilçe merkezine ise yalnızca 3 kilometre mesafede yer alacak.
ÇERKEZKÖY TERMİK SANTRALİNİN BÜYÜK KISMI İSTANBUL SINIRINDA
Çerkezköy’de kurulması planlanan EÜAŞ Çerkezköy Termik Santralının kapsayacağı alan ise 545 hektar büyüklüğünde. Santralin kapsayacağı alanın 485 hektarlık kısmı ise İstanbul’un Silivri ilçesi sınırlarında kalıyor. Silivri’ye bağlı Çayırdere köyünün 5 kilometre batısında kurulması planlanan termik santralin Çerkezköy ilçe merkezine uzaklığı ise 7 kilometre. Çerkezköy Termik Santrali için seçilen arazi de yürürlükteki çevre düzeni planında tıpkı Vize’de olduğu gibi, tarım arazisi, orman ve yeraltı suyu besleme alanı kapsamında bulunuyor.
ÇEVRE YIKIMI YARATACAK PROJELER İÇİN PLANLAR DEĞİŞTİRİLDİ
Her iki termik santralin yapılmasına olanak tanımayan yürürlükteki çevre düzeni planlarında değişikliğe gidilerek bölgenin verimli tarım arazileriyle yeraltı sularını tehdit altında bırakacak kömürlü termik santrallerin önü açıldı. Dünyanın hızla terk ettiği kömürlü termik santraller için bölgenin seçilme nedeni, su ihtiyacı ve enerjide dışa bağımlılığı azaltacağı iddiası.
SARAY ZEHİRLİ HAVA VE KÜL ALTINDA KALACAK
Termik Santrallerin Çerkezköy ve Vize’ye kurulması durumunda iki termik santral arasında kalacak Saray büyük bir çevre felaketi yaşayacak. İki termik santral arasında kalacak Saray, yılın büyük bir bölümü rüzgâr aldığı için zehirli hava ve yoğun kül parçacıkları altında kalacak. Termik santralden çıkan gazlar insanlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakacaktır. Termik santrallerden çıkan maddeler, içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkileyerek,  anormal doğumlara sebep olacak, gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltacak ve çıkan küllerde var olan radon gazı kanser vakalarında büyük bir artışa neden olacaktır.  Yine santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturduğu için yağmurla birlikte suyun ve toprağın kimyasal yapısı da bozulacaktır.  Bu nedenle termik santrallerin olduğu bölgelerde tarım ve hayvancılıkla ilgili tüm faaliyetler zarar görecek ve zamanla bitme noktasına gelecektir.
SANTRALLERDE YAKILACAK LİNYİT SARAY’DAN SAĞLANACAK
Çerkezköy ve Vize’ye yapılması planlanan termik santraller girişiminde Saray’ı bekleyen bir diğer tehdit ise tarım alanlarının, meraların ve ormanların yağmalanacak olması. Çerkezköy’de termik santral projesini hayata geçirmek isteyen Elektrik Üretim A.Ş., termik santrallerde yakılacak linyiti Saray’dan sağlamak için arama çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz ay Saray ve Çerkezköy’de Sondaj yöntemiyle linyit aramak için Tekirdağ İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvuran Elektrik Üretim A.Ş, Valilikten “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı aldı. Santrallerde kullanılacak linyitin Saray’dan çıkarılması durumda, ilçemiz çevre kirliliğinin yanında, tarım, orman ve mera arazilerinin talan edilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Haber: Alper Karahan

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.