10.7 C
Saray

TKP’den adil seçim çağrısı

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin seçim hilelerini tartıştığı, kuralsızlığın kural haline getirildiği bir süreçte Türkiye Komünist Partisi (TKP) adaletsiz ve keyfi seçim sisteminin değişmesi gerektiğini vurgulayan bir imza kampanyası başlattı.

“Adaletsiz ve Keyfi Seçim Sistemi Değişmelidir” başlığıyla yayımlanan çağrı şu şekilde:
1- YSK’ya keyfi davranma olanağı tanıyan uygulama değiştirilmeli, seçime ilişkin kurallar anayasal güvence altına alınmalıdır.
Anayasa ve yasalarla tanımlanmış olan seçme ve seçilme hakkının YSK ve ilgili kurulların yorumu üzerinden gaspı anlamına gelecek yorum ve uygulamalara olanak tanıyan tüm yollar kapatılmalıdır.
2-  Seçime katılan tüm partiler sandık ve seçim kurullarında temsil edilmelidir.
Seçime katılan partiler büyüklükleri ve güçleriyle ayrıma tabi tutulmuş; seçime katılma kararı belirlendikten sonra da sandık ve seçim kurullarında temsiliyet sınırlaması getirilmiştir. Bu sınırlama kaldırılmalı, seçime katılan tüm partiler sandık ve seçim kurullarında temsil edilme hakkına sahip olmalıdır.
3- YSK’nın hükümete bağlı kuralsız işleyişini engellemek için yargı sistemi yeniden düzenlenmelidir.
Yargı yürütmenin güdümünden kurtarılmalı, bağımsızlığı sağlanmalıdır. YSK buna bağlı olarak yürütmenin emirlerinden bağımsızlaşmalı, seçime katılan tüm siyasi partilerin temsiliyetleri ve savunma hakkının örgütsel sahibi Barolar Birliği sürece dâhil olmalıdır.
4-Hükümetin seçmen kütükleri ile oynamasının önüne geçilmelidir.
Seçimin varlığı seçmene ve genel oya dayanır. Seçmen kütüklerinin oluşturulma yöntemi değiştirilmelidir. “Adrese dayalı nüfus kaydı” örneğinde olduğu gibi keyfiliğe ve üzerinde rahatça oynamaya izin veren uygulamalar kesinlikle değiştirilmelidir.
5-KHK ile görevi sonlandırılanların seçme-seçilme hakkı meşrudur.
KHK sürecinin kendisi hukuk dışıyken KHK ile ihraç edilenlerin seçme-seçilme hakkı ellerinden alınamaz.
6-Devlet yardımı eşit dağıtılmayacaksa kaldırılmalıdır.
Halktan toplanan paraların seçime katılan tüm partilere eşit dağıtılması esas olmalı ya da devlet yardımı kaldırılmalıdır.
7-Devlet memurlarının siyasi parti üyeliğine dair yasak kaldırılmalıdır.
Siyaset yapma hakkı tüm devlet memurlarına tanınmalıdır.
8- Seçim barajı kaldırılmalıdır.
Yönetimde istikrar için temsilde adalet ilkesinin tali olmaya itildiği %10 seçim barajı kaldırılmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, sıfır ya da düşürülmüş seçim barajlarında, iktidar partisine ve büyük partilere yarayan “daraltılmış bölge” ya da “dar bölge” tercihleri tuzağına düşmemektir.
İmza kampanyasına http://tkp.org.tr/adilsecim adresinden destek verilebiliyor.

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler