REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

“Trakya Termiği durdurdu, sen de ÇED’i iptal et!”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Trakya Termiği durdurdu, sen de ÇED’i iptal et!”
651
21 Ocak 2019 - 8:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


Kuzey Ormanları Savunması, geçtiğimiz Aralık ayında iptal edildiği duyurulan, ancak iptal hakkında resmi olarak bir açıklama yapılmayan Çerkezköy termik santral projesine yönelik bir kapanış töreni mizanseni düzenledi.

Kuzey Ormanları Savunması aktivistleri Tekirdağ – Çerkezköy’de, teknik sebeplerle iptal edildiği AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in sosyal medya hesabından duyurulan ancak resmi bir açıklama yapılmayan Çerkezköy termik santral projesine yönelik olarak bir kapanış töreni mizanseni düzenledi. Çerkezköy’de kurdukları termik santral bacası maketi önünde bir araya gelen yaşam savunucuları, “Trakya termiği durdurdu, sen de ÇED’i iptal et” pankartını açtılar.
Kurulan kürsüde bir konuşma yapan Kuzey Ormanları Savunması’ndan Oruç Karacık, “Ömründe hiç kömürlü termik santral kurmak istememiş insanlar, hoşgeldiniz!” diyerek kapanış törenini başlattı. Yaşam savunucularının bölgede termik santral kurulmaması gerektiğini daha önce de dile getirdiğinin altını çizen Karacık yaptığı konuşmada Trakya’dan vazgeçmeyeceklerini belirterek “Kömüre kader demeyeceğiz” dedi. Karacık’ın konuşması ardından alkışlar eşliğinde baca maketi yıkıldı.
TERMİK SANTRAL KANSERE VE ERKEN ÖLÜMLERE SEBEP OLACAK
Daha sonra burada bir açıklama yapan yaşam savunucuları Trakya’da termik santral projelerinin başlangıcının Ekim 2016’da Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 Ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planı Değişikliği ile başlandığının altı çizilerek, böylece bölgede bulunan tarım ve orman alanlarının enerji üretim alanı olarak yeniden tanımlandığını ve bunun sonucunda bölgede Çerkezköy, Vize ve Kırklareli’nde olmak üzere toplam 3 termik santral projesi olduğu belirtildi.
Tüm Türkiye’de buğdayın yüzde 12’sini, ayçiçeğinin yüzde 61’ini Trakya’nın ürettiği belirtilen açıklamada, bölgede bulunan kirleticiler sebebiyle Trakya’nın ve Kuzey Ormanları’nın hali hazırda tehdit altında olduğu vurgulandı, termik santrallerin bölgedeki kümülatif etkisinin yaşanmaz bir Trakya yaratacağı açıklandı. Termik santraller için bölgeden çıkarılarak santrallerde kullanılacak linyitin de hava kirliliği, solunum yolları sorunları, kanser, çocuklarda gelişim engeli ve erken ölümlere sebep olacağı belirtilen açıklamada, “Ergene Havzası hali hazırda can cekişirken, Kuzey Ormanları mega ve yancı projelerle talan edilirken, iklim krizi kapımızdayken bölgenin ihtiyacı olan Trakya’ya yıkım getirecek tüm projelerin bir an önce iptal edilmesidir” denildi.
TERMİK SANTRAL PROJELERİ DERHAL DURDURULMALI
Yapılan açıklamada talepler şöyle sıralandı:
Çerkezköy termik santral projesinin tamamen iptal edildiği resmi olarak duyurulmalı,
Bölgedeki diğer iki termik santral projesi bir an önce askıya alınmalı,
Projelerin önünü açan Çevre Düzeni Planı değişiklikleri ivedilikle iptal edilmelidir.
Eylem, yıkılan termik santral baca maketi önünde “Trakya termik istemiyor”, ve “zehir solumak istemiyoruz” sloganlarıyla son buldu.

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.