Çerkezköy ve Kapaklı Belediyeleri ile Çerkezköy ve Kapaklı Kent Konseyleri öncülüğünde Pınarça’da yapılması gündemde olan Kömürlü Termik Santrale karşı ‘sessiz ölüme dur de’ sloganıyla protesto eylemi düzenlendi.

Kapaklı Meydanı’nda düzenlenen eyleme binlerce kişi katılırken, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Çerkezköy eski Belediye Başkanı Mehmet Uz, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, meslek odaları da destek verdi.
BUNA BÖLGEDE YAŞAYAN 260 BİN KİŞİNİN DUR DEMESİ LAZIM
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Pınarça’da yapılması planlanan kömürlü termik santralin 500 hektarlık bir alan üzerine kurulacağını, 150 hektarının atık kömür depolama alan, 25 hektarının ise kömür depolama alanı olacağını belirterek, “Kömürlü termik santralin etki alanı 20-25 km. civarı olduğu ifade ediliyor. Pınarça santralin yapılacağı noktaya 1200 metre, Çerkezköy 1800, Kapaklı 3 bin metre uzaklıkta. Yani burnumuzun dibine yapılacak kömürlü termik santral. Buradan kalkacak toz ve küller çocuklarımızın ciğerine girecek. Buna bu bölgede yaşayan 260 bin kişinin dur demesi lazım” dedi.
“BÖLGEMİZE KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL YAPTIRMAYACAĞIZ”
Çerkezköy, Kapaklı bölgesinin 260 bin nüfusu barındırdığını ve bölgenin yıllık büyüme hızının %10 civarında olduğunu belirten Başkan Vahap Akay, kömürlü termik santralin bölgeye yapılması durumunda Çerkezköy ve Kapaklı’nın büyüme hızının düşeceğini, hiç kimsenin santral etki alanında yaşamak istemeyeceğini, imkanı olan, gücü olanların bölgeyi terk edeceğini belirterek, “Bizler bölgemizde kömürlü termik santral istemiyoruz. Bölgemize kömürlü termik santral yaptırmayacağız” ifadelerini kullandı.
“ÇOCUKLARIMIZIN CİĞERLERİNE KÖMÜR TOZU VE KÜLÜ DOLSUN MU?”
Bu işin siyasetinin olmadığını ısrarla ve şiddetle vurguladığını belirten Akay, “Termik santral konusunu siyasi malzeme haline getirenleri kınıyorum. Bu işin siyaseti olmaz. Eğer çocuklarınızın ciğerlerine kömür tozu ve külünün dolmasını istiyorsanız termik santrale ‘evet’ dersiniz, istemiyorsanız hep birlikte karşı çıkarız” açıklamasını yaptıktan sonra kömürlü termik santral yerine alternatif enerji kaynaklarına yönelinmesini, bu da olmuyorsa kömürlü termik santralin yerleşim yerlerinden en az 20-25 km. uzak bir mesafede yapılmasını istedi.
“TARIM VE HAYVANCILIK BİTECEK, SULARIMIZ KİRLENECEK”
Kömürlü termik santralin havamızı söndüreceğini, suyumuzu kirleteceğini, bölgede yaşayan 260 bin insanın ciğerine kömür tozu ve külünü dolduracağını, tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına geleceğini belirten Başkan Vahap Akay, “Şu anda su sondajı 350 metreler civarında. Bundan 15 yıl önce bu 150 metrelerdeydi. Kömürlü termik santral yapıldığı zaman yer altı sularını kullanacak. Bir günde Kapaklı ve Çerkezköy’ün kullandığı suyun yaklaşık iki katını çekecek. Kömür yıkandıktan sonra pis su tekrar derelerimize ve yer altı sularına karışacak. Bu nedenle ne ile karşı karşıya olduğumuzu iyi anlamak ve anlatmak zorundayız” dedi.
“YATAĞAN SANTRALİN ETRAFINDAKİ 3 KÖYDE HAYAT DURMUŞ”
Bundan kısa bir süre önce Yatağan’a bir ziyarette bulunduklarını ve inceleme yaptıklarını belirten Başkan Akay, “Yatağan’da 1000 dönümlük alanda kömür depolamışlar. Etrafındaki 3 köy toz duman olmuş ve buraları yerle bir etmişler, etkisi altına almışlar. Hayat durma noktasına gelmiş” dedikten sonra bazılarının kömürlü termik santrali iyi bir şeymiş gibi göstermeye çalıştığını, ballandıra ballandıra anlatmaya çalıştığını belirterek, vatandaşlardan bunlara inanmamalarını istedi.
“BU İŞİN PARTİSİ OLMAZ”
Miting’de söz alan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı şunları ifade etti:
“Bu işin partisi olmaz. Bu işin inancı olmaz, bu işin güveneni olmaz. Ya var olacaksın, ya yok olacaksın. O yüzden var olmak istiyorsan, bu meydanlarda olacaksın. Eğer sen çocuklarını, geleceğini düşünmüyorsan, geleceğinin teminatını almıyorsan bu iş olmaz. Biz burada ne yapıyoruz; Trakya’mızın ve Türkiye’mizin geleciğini tartışıyoruz. Bölgemizde yapılması planlan termik santral, 10 kilometrelik yeşil alanı tahrip edecek. Bölgemizin havası değişecek, tarım ve hayvancılık bitme noktasına gelecek, suyumuzu kirlenecek, kanser vakaları artacak ve erken ölümlere yol açacak.
“TÜM DÜNYA VAZGEÇİYOR, BİZ NEDEN ISRARCIYIZ”
Dünyada birçok ülke kömürlü termik santrallerden vazgeçmeye başladı. Avusturya, Hindistan, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Almanya bütün kömürlü termik santrallerini kapatmaya başladı ve 2030 yılına kadar kömürlü termik santrallerden vazgeçeceklerini açıkladılar. Bütün Avrupa ve dünya ülkeleri, kömürlü termik santrallerden vazgeçerken, biz neden halen kömürlü termik santrallerde ısrar ediyoruz.
“ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ ÇALMAMAK İÇİN TERMİK SANTRALE HAYIR DİYORUM”
Türkiye, ihtiyacı olan enerjinin tamamını güneşten elde edebilecek potansiyele sahip bir ülke. Eğer gerekli adımlar atılırsa, Türkiye enerji dönüşümünde öncü bir ülke olarak tüm dünyaya örnek olacaktır. Biz yerli ve temiz kaynak arıyorsak, yerin altına değil, üstüne bakmalıyız. Türkiye’nin sağlığını korumak, ekonomi ve enerji bağımsızlığını sağlamak için bir an önce temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın geleceğini çalmamak, havamızı, suyumuzu ve toprağımızı kirletmemek için Termik Santrale Hayır diyorum.”
HALKI BİLGİLENDİRDİLER
Kapaklı Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfice, Kapaklı Kent Konseyi Başkanı Arzu Özdemir, Miting Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Uz, sivil toplum örgütü temsilcileri ve meslek odaları temsilcileri de birer konuşma yaparak, termik santralin doğaya, çevreye ve insan sağlığına vereceği zararları anlattılar.