26.7 C
Saray

Trakya’nın asırlık eğlencesi Pavli Panayırı başladı

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin en eski panayırlarından biri olan ve bu yıl 9- 12 Eylül tarihleri arasında 111’incisi düzenlenen Pavli Panayırı törenle başladı

Pehlivanköy ilçesinde düzenlenen Türkiye’nin en eski panayırlarından biri olan Pavli Panayırı’nın 111’incisi düzenlenen törenle başladı. Zübeyde Hanım Meydanı’ndaki açılış törenine Kırklareli Valisi Osman Bilgin, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, çevre belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.
111 YILLIK GELENEK
Osmanlı Padişahlarından II. Abdülhamid döneminde Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde yapılmasına karar verilen ve bu yıl 111’incisi düzenlenen panayır, Osmanlı döneminde hayvan satışı için başlatılan, sonraki yıllarda eğlencelerin düzenlenip bölge halkının kumaş ve diğer ihtiyaçlarının karşıladığı pazar ve panayır havasına büründü. Osmanlı döneminden kalma geleneklerin hala yaşatıldığı panayıra gelenler alışverişlerini yapmaların ardından kurulan lunaparkta gönüllerince eğleniyor. Şenlik havasında geçen panayıra bölge halkı geleneklerine uygun şekilde yaşatıyor. Bunun için sabahlara kadar gezip eğlendikleri panayırda traktör römorklarını, karavana çevirip kalıyorlar. Yemeklerini pişirip barındıkları römorkların renkli görüntülere sahne olduğu panayıra gelenler bu geleneği çok uzun zamandır yaşattıklarını söyledi.

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler