16.7 C
Saray

Türk Akımı’nda ilk hat tamamlandı

En Çok Okunanlar


Rus doğal gazını Kıyıköy üzerinden Türkiye’ye ve Avrupa’ya taşıyacak olan Türk Akımı’nın ilk hattı tamamlandı. Karadeniz’in zeminine döşenen boru hattından doğalgaz akışı ise 2019 Aralık ayını bulacak.

Rus doğalgazını Karadeniz’in altından Türkiye’ye ve Avrupa’ya taşıyacak olan Türk Akımı projesinin ilk hattı tamamlandı. Dünyanın en büyük inşaat gemisi Pioneering Spirit’in günde ortalama 4-5 kilometre boru döşediği 930 kilometre uzunluğundaki proje, Kırklareli’nin Kıyıköy bölgesine ulaştı. Türk Akımı’nda ilk doğalgazın ise önümüzdeki yılın aralık ayında pompalanması planlanıyor. Projeden Türkiye’nin yanı sıra Macaristan, Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan da doğalgaz alacak.
7 MİLYAR DOLAR YATIRIM
Güney Akımı projesinin iptal olması sonrası geliştirilen Türk Akımı, toplam 7 milyar dolarlık yatırımla hayata geçiriliyor. Pioneering Spirit’in Türk kara sularına ulaşması nedeniyle gemiye davet edilen Türk gazeteciler, inşaatın son aşamalarına tanıklık etti. Gemideki ziyaret sırasında Türk Akımı yetkililerinin verdiği bilgilere göre, transfer edilen gaz Rusya’nın kendi ana doğalgaz şebekesinden gelecek. Rusya tarafında kara kısmındaki tesislerin inşası bitmek üzere. Türkiye’deki hazırlıklar ise yer seçimi ve ÇED raporu nedeniyle beklenenden uzun sürdü. Hat, Kıyıköy iskelesine yaklaşık 2 kilometre uzaklıktan geçecek. Deniz kısmının inşası tamamlandığında Gazprom tarafının yükümlülüğü bitiyor. Hattın kara kısmından ise BOTAŞ sorumlu olacak.
2018’İN ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNDE KARADENİZ’E GERİ GELECEK
40 farklı milletten 562 kişinin görev yaptığı Pioneering Spirit, Karadeniz’deki görevine 2017 Haziran ayında başladı. Geçtiğimiz günlerde Kıyıköy yakınlarda çalışmalarını tamamlayan gemi, İstanbul Boğazını 5 saatte geçerek Hollanda’nın Rotterdam Limanı’na doğru yola çıktı. Daha sonra Norveç’te 22 bin tonluk bir petrol sondaj platformunun kurulumu için görev alacak gemi, Türk Akımı’nın ikinci hattını tamamlamak üzere 2018’in 3. çeyreğinde Karadeniz’e geri gelecek. Yetkililerin daha önce yaptığı açıklamalarda Türk Akımı’nın tam kapasitesinin 31.5 milyar metreküp olduğu ve bunun yarısını Türkiye’nin kullanılacağı ifade edildi. Geri kalan gaz ise Avrupa’ya satılacak.

 

 

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler