TürkAkım Açık Deniz Boru Hattı Projesi Sözcüsü Aslı Esen, gazetemizi ziyaret ederek projede gelinen son durum hakkında bilgi verdi.  Her büyük altyapı projesinin olduğu gibi TürkAkım’ın da kaçınılmaz çevresel etkileri olacağını kaydeden Aslı Esen “ TürkAkım bu olası etkileri asgariye indirmeye, bu mümkün değilse telafi etmeye çabalıyor” dedi. “TürkAkım projesini geliştirirken, çevreye karşı sorumluluklarımızı ön planda tutuyoruz” diyen Esen,  Kıyıköy halkı için iyi bir komşu olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

TürkAkım Açık Deniz Boru Hattı Proje Sözcüsü Aslı Esen 14 Ağustos Salı günü saat 15.00’da gazetemizi ziyaret etti. TürkAkım Proje Sözcüsü Aslı Esen TürkAkım Açık Deniz Boru Hattı Projesinde gelinen son durum hakkında bilgiler verdi.
“OLUMSUZ ETKİLERİ EN AZA İNDİRMEK İÇİN TİTİZLİKLE ÇALIŞIYORUZ”
Kıyıköy’de doğayı korumak ve TürkAkımı’nın çevre üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek adına titizlikle bir çalışma yürüttüklerini belirtenTürkAkım Proje Sözcüsü Aslı Esen,“TürkAkım projesini geliştirirken, çevreye karşı sorumluluklarımızı ön planda tutuyoruz. Projenin tüm aşamalarında sağlık, güvenlik, emniyet ve çevre standartlarına uygun hareket ediyoruz. Rusya ve Türkiye’de ÇED gerçekleştirilerek çevre ve bölge halkı üzerindeki olası etkiler ile bu etkilerin bertaraf edilebilmesi için gerekli önlemleri belirledik. Projenin bölgedeki ormanlık alan üzerindeki etkilerini asgariye indirme amacı güdüyoruz. Proje sahası, Longoz ormanları ve koruma sahalarıyla etkilemeyecek şekilde belirlendi. TürkAkım ÇED’inde ifade edildiği gibi, Longoz Ormanları proje alanının 15 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Türkiye mevzuatı uyarınca yeniden ağaçlandırma maliyetlerini de kapsayan orman izin harçları ödendi. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi akademisyenlerince yeniden ağaçlandırma konusunda bağımsız bir araştırma yapıldı. Ardından ağaç kaybının telafisi için öngörülen ağaçlandırma planımızı hayata geçirmek üzere Orman Genel Müdürlüğü ve BOTAŞ ile bir anlaşma imzaladık. Orijinal tasarımı mühendislik optimizasyonuyla küçültülen proje sahamız, 57,5 hektarlık bir alanı kapsıyor” dedi.
“KAYBEDİLEN HER AĞAÇ İÇİN EN AZ 5 AĞAÇ DİKİLECEK”
Her büyük altyapı projesinin olduğu gibi TürkAkım’ın da kaçınılmaz çevresel etkileri olacağını kaydeden TürkAkım Proje Sözcüsü Aslı Esen “TürkAkım bu olası etkileri asgariye indirmeye, bu mümkün değilse telafi etmeye çabalıyor. Bunun için alım terminalinin kapladığı alan mümkün olduğunca küçültüldü. Ayrıca ortaya çıkan ağaç kaybını telafi etmek için gönüllü bir yeniden ağaçlandırma çalışması başlatıldı. Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesince hazırlanan bağımsız raporun bulgularından yararlanıyor. Gönüllü yeniden ağaçlandırma çalışması kapsamında, kaybedilen her ağaç için en az 5 ağaç dikilecek. Yine çevre koruma çalışmaları kapsamında inşaat alanındaki hayvan türleri başka alanlara taşındı. İnşaat tamamlandıktan sonra boru hattı koridoru çitle çevrili olmayacağı için, hayvanlar bu alanlara dönüp serbestçe dolaşabilecek. Bölgeye özgü bitki türleri tohumları Ankara’daki tohum bankasında saklanmak ve inşaat sonrasında yeniden ekilmek üzere toplandı.” ifadelerini kullandı.
“KIYIKÖY’ÜN GELECEĞİNE YATIRIM YAPIYORUZ”
Kıyıköy halkı için iyi bir komşu olmayı hedeflediklerini ifade eden TürkAkım Proje Sözcüsü Aslı Esen, “Gönüllü olarak hayata geçirdiğimiz Yerel Yatırım Programı çerçevesinde Kıyıköy’ün ekonomik ve sosyal gelişimine destek oluyoruz. Verdiğimiz rahatsızlığı asgariye indirmeye çabalıyor, projeden kaynaklanan etkileri ortadan kaldıramadığımızda telafi veya tazmin etme sözü veriyoruz. Kıyıköy’deki balıkçılık, hayvancılık, arıcılık gibi gelir kaynakları üzerindeki olası etkilere, projemizin tazminat mekanizması aracılığıyla çözüm arıyoruz. TürkAkım olarak Kıyıköy halkının refahına ve geleceğine de yatırım yapıyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirilen 12 projeye ek olarak 2018-2019 döneminde de yirmiden fazla proje hayata geçireceğiz. TürkAkım inşaatı bitene dek balıkçılık, turizm, sağlık, eğitim-öğretim ve belediye hizmetlerinde iyileştirme alanlarında başka yatırımlar planlıyoruz” dedi.
TÜRKAKIM’IN İKİNCİ HATTINDA BORU DÖŞEME İŞİ DEVAM EDİYOR
Esen, projenin ikinci hattında dev inşaat gemisi Pioneering Spirit’in boru döşeme işine devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:
“7 Ağustos itibarıyla Pioneering Spirit gemisi, projenin Avrupa’ya gaz taşıması planlanan ikinci hattında 435 kilometre boru döşemeyi tamamladı. İki hat üzerinden hesaplanınca bin 369 kilometrelik boru döşenmiş oldu. Türkiye’de ayrıca karada inşaat operasyonu bu yıl başladı, burada alım terminali yapımı ve kıyı geçişi işleri devam ediyor. Alım terminali Kıyıköy’de inşa ediliyor. Burada doğalgaz depolanmayacak. Ölçümleme ve regülasyon istasyonu olarak düşünebiliriz. Bu terminal şirketimizin sorumlu olduğu açık deniz kesiminin sona erdiği nokta olacak.”