Tekirdağ, Halk Oyunları Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiye’nin tüm renklerinin Tekirdağ’da buluşacağı organizasyonda, 21 farklı il ve toplamda 25 ekip yarışacak.

Kübra YAVUZ-Saray Gazetesi

TÜRKİYE'NİN YILDIZLARI TEKİRDAĞ'DA BULUŞACAK3-4 EYLÜL TARİHLERİNDE SAHİL AMFİ TİYATRODA

Yıldızlar kategorisinde düzenlemeli ve düzenlemesiz olarak kıyasıya yarışacak olan halk oyunları ekipleri 3-4 Eylül tarihlerinde sahne alacaklar. 2 Eylül 2016 Cuma günü illerin de katılımıyla renkli bir kortej düzenlenecek.

21 FARKLI İL YARIŞACAK

Sahil Amfi Tiyatroda gerçekleşecek olan şampiyonada düzenlemeli dalda; Adana, Amasya, Ankara, Artvin, Aydın, Iğdır, Kastamonu, Kocaeli, Muğla, Tekirdağ ve Van illeri, düzenlemesiz dalda ise; Adıyaman, Ankara, Antalya, Artvin, Bitlis, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ illeri yarışacak.

“HALK OYUNLARI EKİPLERİNİ AĞIRLAMAKTAN MUTLULUK DUYACAĞIZ”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise şampiyona ile ilgili olarak, bu şampiyonaya ev sahipliği yapacak olmalarından dolayı oldukça gururlu olduklarını dile getirirken, “Mavi Gözlü kentimiz Tekirdağ’da Türkiye’nin dört bir yanından gelen halk oyunları ekiplerini ağırlayacak olmaktan dolayı oldukça mutluyuz.” şeklinde konuştu.

“KENTİMİZE RENK KATACAKLAR”

Ayrıca Türk halk oyunlarının çeşitlilik ve kapsam bakımından dünyada en dikkat çeken folklorik olgulardan birisi olduğuna değinen Albayrak, “Tüm iller Tekirdağ’da yöresel oyunları ve kostümleriyle yarışıp kentimize renk katacaklar. Heyecanla bekliyoruz. Tüm halk oyunları gruplarına başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.