İlçe merkezinin en büyük yeşil alan parklarından olan Uğur Mumcu Parkı heykeline kavuştu. Uğur Mumcu heykelinin açılışın ilgi yoğun olurken katılımcılar duygusal anlar yaşadı. Açılış sonrasında pilav ayran ve tatlı ikramında bulunuldu.

Ramazan FİŞEK – Saray Gazetesi

UĞUR MUMCU HEYKELİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ 2KATILIM YOĞUN OLDU

Türk Basın Tarihinin önemli kilometre taşlarından olan Şehit Gazeteci Uğur Mumcu’nun heykelinin açılışı Atatürk’ün Saray’a gelişinin 79. Yıl dönümünde gerçekleştirildi. Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban önderliğinde Belediye Başkan Yardımcıları Arif Naci Öngören ve Dilaver Perçin başta olmak üzere Belediye Birim Amir ve Müdürleri, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, Saray Yaz Spor Okulu Öğrencileri, CHP İlçe Parti yönetimi, STK temsilcileri ve vatandaşlar Uğur Mumcu Heykeli açılışı törenine katıldı.

“KALEMİ HİÇ EĞİLMEDİ, BÜKÜLMEDİ”

Saray Belediye Başkanı açılış öncesinde bir konuşma gerçekleştirerek “Uğur Mumcu ülkenin tam bağımsızlığından yanaydı. İnsan haklarının savunucusu bir devrimciydi. Kalemi hiç eğilmedi, bükülmedi. O zamanlarda ne yazdıysa bugünümüzde bir bir doğru olduğu ortaya çıktı. Cemaatlerin ve gerici odakların ülkemizde yuvalanmalarına karşı yılmadan, korkusuzca mücadele etti. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında FETÖ terörünü hep birlikte yaşadık, Uğur Mumcu o günleri önceden gördü ve bize anlattı.” dedi.

“ASLA UNUTMAYACAĞIZ, IŞIKLAR İÇİNDE UYU”

Konuşmalarını her türlü darbenin kötü olduğunu belirterek sürdüren Başkan Nazmi Çoban “Darbenin iyisi olmaz. Darbe hep kan ve gözyaşı getirmiştir. Mustafa Kemal ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan aydınlığın, ilericiliğin yılmaz savaşçısı Uğur Mumcu’nun heykelini bu anlamla günde Saray’a kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçemizi ziyaretinin 79. Yıl dönümünde Mustafa Kemal Devrimlerine bağlı ve bu devrimlerin savunucusu olan Uğur Mumcu’nun heykeli kazandırılmış oldu. Asla unutmayacağız, ışıklar içinde uyu Uğur Mumcu, Saray’ımıza ve Saraylı aydın Cumhuriyetçi vatandaşlarımıza sen yakışırsın. Sen Saray’a yakışırsın, hayırlı uğurlu olsun.” diyerek konuşmasını noktaladı. DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Gerçekleşen konuşmanın ardından Uğur Mumcu Parkı’nda bulunan katılımcılara Uğur Mumcu’nun sesinden konuşması dinletildi. Şarkılar eşliğinde açılışı yapılan Uğur Mumcu heykelinin kurdelesini Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban çözdü. Vatandaşlara belediye yetkililerince dağıtılan kırmızı karanfiller, Uğur Mumcu heykelinin üzerine bırakıldı. Duygusal anların yaşandığı açılıştı katılımcılar günün anısına heykelin önünde fotoğraf çekildiler. İKRAMDA BULUNULDU
Gerçekleşen Uğur Mumcu Heykeli açılışının ardından ise katılımcılara pilav, ayran ve tatlı ikramında bulunuldu.