23.7 C
Saray

Viyana’dan İstanbul’a bir serüven: “Sultanlar Yolu”

En Çok Okunanlar


Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Viyana kuşatması sırasında kullandığı güzergah, son yılların ilgi çeken yürüyüş rotaları arasına girmeye başladı. Avusturya’nın başkenti Viyana’dan başlayan 2 bin 100 kilometrelik Sultanlar Yolu rotası, İstanbul Süleymaniye Camisi’nde bitiyor. Sultanlar Yolu’ndan rotasını Saray’a çeviren
Sufi Yolu Vakfı Başkanı Sedat Çakır ile Hollandalı İris Bezuijen Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü Başkanı Fevzi Çoban’ı ziyaret etti.

SARAY BELEDİYESPOR BİSİKLET KULÜBÜ’NDEN SULTAN YOLU’NA DESTEK
Avusturya’nın başkenti Viyana’dan başlayan 2 bin 100 kilometrelik Sultanlar Yolu rotası İstanbul Süleymaniye Camisi’nde bitiyor. Sultanlar Yolu, 2010 yılında Sufi Yolu Vakfı Başkanı Sedat Çakır’ın işaretlemeleriyle aktif hale geldi. 390 kilometrelik Edirne, Kırklareli ve İstanbul işaretlemesine Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü de destek sağlayacak. Viyana’dan çıkan bir turist, Avrupa ülkelerini geçtikten sonra Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye kısmına giriş yapıyor.
SULTANLAR YOLU’NDAN SARAY BELEDİYESPOR BİSİKLET KULÜBÜ BAŞKANI FEVZİ ÇOBAN’A ZİYARET
Sufi Yolu Vakfı Başkanı Sedat Çakır ile Hollandalı İris Bezuijen Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü Başkanı Fevzi Çoban’ı ziyaret etti. Ziyarette Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü Başkanı Fevzi Çoban ve eşi Nazan Çoban, Özel Saray Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Duygu Sultan Çetintaş, TEMA Vakfı Saray İlçe Sorumluları Hasret Özel ve Selinay Durmaz yer aldı.
“AVRUPA’DAN GELEN MİSAFİRLERİMİZ İÇİN TABELALANDIRMA YAPACAĞIZ”
Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü olarak Sultan Yolu projesine katkı sunmaktan mutluluk duyacaklarını belirten Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü Başkanı Fevzi Çoban, “ Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü’nü uluslararası düzeye taşıyoruz. Bölgemizde Avrupa’dan gelen bisikletçilerimiz, misafirlerimiz için yön tabelalandırma yapacağız. Tabelalandırma ile bölgemize gelen misafirler tarihi turistik yerleri ve yöresel lezzetleri tatma imkanı bulacak. Tabelalandırma projemize desteklerini esirgemeyen Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’a, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.
BAŞKAN ÇOBAN’A TEŞEKKÜR ETTİ
Sultanlar Yolu hakkında bilgi veren Sufi Yolu Vakfı Başkanı Sedat Çakır, “Viyana kuşatmasında kullanılan güzergâhtan oluştuğu için adı ‘Sultanlar Yolu’ olarak geçiyor. Viyana’dan başlayan rotayı takip edenler 9 ülkeden geçiyor. Sultanlar Yolu güzergahı Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye. Sultan Yürüyüş Yolu için Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’a 9 yıldır verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
ATATÜRK ALANI’NDA GÜNÜ ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİLER
Ziyaret sonunda Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü Başkanı Fevzi Çoban eşi Nazan Çoban ile birlikte Sufi Yolu Vakfı Başkanı Sedat Çakır ve Hollandalı İris Bezuijen ile günün anısına Atatürk Alanı’nda fotoğraf çekildi. Hollandalı İris Bezuijen ve Sufi Yolu Vakfı Başkanı Sedat Çakır misafirperverliklerinden dolayı Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü Başkanı Fevzi Çoban ve eşi Nazan Çoban’a teşekkür etti.
Haber: Kübra Yavuz

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- DentArtika -spot_img

Saray'dan Haberler