Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü(TESKİ) tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığı katkılarıyla Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Yayabaşı Mahallesi Yazır Göleti İçme Suyu Havzası’na 4 bin 500 fidan dikildi.

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü (TESKİ) tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığı katkılarıyla Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Yayabaşı Mahallesi Yazır Göleti İçme Suyu Havzasına 4 bin 500 fidan dikildi. Süleymanpaşa Yayabaşı Mahallesi Yazır Göleti İçme Suyu Havzası’nda gerçekleşen törende Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Tekirdağ Orman İşletme Müdürü Ali Şen, Süleymanpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Berkay Çakır, Yayabaşı Mahalle Muhtarı Sabahattin Oruç, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, TESKİ şube müdürleri ve çok sayıda vatandaş da yer aldı.
“4 BİN 500 FİDAN DİKİLECEK”
Fidan Dikim töreninde ilk konuşmayı TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa gerçekleştirdi. Başa konuşmasında “TESKİ Genel Müdürlüğü olarak birçok faaliyet yürütüyoruz. İçme suyu, kanalizasyon, atık su arıtma tesisleri, bunlarla ilgili bugüne kadar birçok açılış ve temel atmada bir araya geldik. Ama bugün farklı bir faaliyet ile bir aradayız. TESKİ olarak, en önemli görevimiz vatandaşlara sağlıklı içme suyu sağlamak. Bu suyu da önemli ölçüde yer altı kaynaklarımızdan karşılıyoruz. Bir bölümünü de barajlar ve içme suyu göletlerimizden karşılıyoruz. Bu noktada, Süleymanpaşa ilçemize içme suyu sağlayan Yazır Göleti bizim en önemli su kaynaklarımızdan bir tanesidir. Bu su kaynaklarımızın korunması noktasında, TESKİ Genel Müdürlüğü’müz kurulduktan sonra mevzuat konularımızı tamamladık. Baraj ve havzalarımızın korunmasına yönelik olarak da yönetmeliklerimizi çıkardık. Bu anlamda kaçak yapılanmalara ve diğer müdahalelere elimizden geldiğince mani oluyoruz. Ayrıca bir görevimiz de su havzalarını ağaçlandırmak. Bu ağaçlandırma faaliyetleri neticesinde daha kaliteli, daha nitelikli, daha sağlıklı içme suyunu vatandaşlarımıza ulaştırabiliyoruz. Bu alandaki çalışmamızı da Tekirdağ Orman İşletme Şube Müdürlüğümüz ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Proje kapsamında bu alana 4 bin 500 adet fidan dikilmesini kararlaştırdık. Bunun büyük çoğunluğu da dikildi. Bugün ise sembolik olarak son fidanları sizlerle beraber, hep birlikte dikmiş olacağız. Bu çalışmaları TESKİ olarak yürüteceğiz. Bu tür çalışmalara destek olacağız. Ben TESKİ Genel Müdürü olarak, bu faaliyetin herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Dr. Şafak Başa’nın ardından konuşmasını yapan Yayabaşı Mahalle Muhtarı Sabahattin Oruç ise doğayı sevmek gerektiğini belirtti.
“TRAKYA’DA EN FAZLA AĞAÇLANDIRMA YAPILAN İL TEKİRDAĞ”
Törende bir diğer konuşmayı gerçekleştiren Orman İşletme Müdürü Ali Şen Tekirdağ genelinde 110 bin hektar orman alanı bulunduğunu belirterek “Tekirdağ genelinde arazi sınıflandırması bulunduğundan boş alan yok ve bu nedenle orman alanları arttırmak mümkün değil. Biz de teşkilat olarak bu alanın yüzde 15’ini oluşturan verimsiz ve bozuk alanları verimli hale getirmek için ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. Tekirdağ, Trakya’da en fazla ağaçlandırma çalışması yapılan il. 2017 yılında bu kapsamda 3 bin 720 dönümde saha hazırlığı yaptık ve yaklaşık 1 milyona yakın fidan dikeceğiz. Bu sahada da TESKİ ile ortak bir çalışma gerçekleştirdik. Yağız Göleti İçme Suyu Havzasını ağaçlandırma çalışması yapmak sureti ile gölete toprağın taşınmasını, su teminini sağlayacağız. Ayrıca fıstık çamı ekimi dikmemiz ile de buradaki vatandaşların gelirlerine katkı sağlayacağız. Genel Müdürümüz Şafak Başa’nın da dediği gibi TESKİ ile ortak çalışmalarımız devam edecek. Değişik gölet havzalarında da toprağı korumak ve sağlıklı içme suyu temin etmek amacıyla çalışacağız.” şeklinde konuştu.
“YAYABAŞI VERİMLİ TOPRAKLARA SAHİP”
Ali Şen’den sonra konuşmasını yapan Çevre Gönüllüsü Hakan Dedeoğlu ise ” Fidan dikme, benim gönüllülük temelinde 30 yıldır bir fiil içinde olduğum, olmaya çalıştığım ya da yapan kuruma bir şekilde destek verdiğim bir faaliyet. Özellikle, Tekirdağ hızla sanayileşen bir kent olarak böyle bir faaliyetin gerçekleşmesi çok önemli ve nefes aldırıcı. Bakanlık ve temsilcisi il başkanlığımız ile Büyükşehir Belediyemizin bu konudaki yetkinleri bugünün ilk adım olacağını düşünerek daha geniş alanlara kaydıracağını görüyorum. Bu mahalle çok şirin ve toprakları çok verimli. Su havzasının mutlaka korunması gerekiyor. Suyun önemi çok iyi bilen insanlar burada bulunuyor. Ancak Tekirdağ bölgesinde sanayileşmeyi düşündüğümüzde yeraltından her gün 4 milyon küp su çekilmekte, tüketilmekte ya da kirletilmektedir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ’nin bu konuda gösterdiği duyarlılık, çaba değerli. Tekirdağ’ın merkezindeki su ihtiyacı su havzalarından arıtılarak sağlanacağını yeni öğrendim. Bu önemli bir konudur. Bu Trakya’da bir ilktir. Mustafa Kemal Atatürk’ün `Vatan bir bütündür, parçalanamaz.’ söylemine de uygun bir harekettir. Ben bir vatandaş ve yurttaş olarak bunun devamını diliyorum. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak olmak üzere TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa ve bu konuda emeği geçen herkese başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.
“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ORMANINI KURMAK İSTİYORUZ”
Fidan Dikim Töreninde konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise ” Ben Yayabaşı muhtarımızdan önce oğlu Eymen’i tanıdım. Bir gün benim yolumu kesti ve mahallesine oyun sahası istediğini söyledi. Biz de 1 hafta sonra o sahayı yaptık. Ve o gün dedim ki Yayabaşı Mahallesi bir talepte bulunduğunda önce Eymen’e söyleyecek.  Değerli arkadaşlarım, Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ olarak ciddi yatırımlara imza attık. Bugün de 112’nci temel atma ve açılışı yapıyoruz. Bugünkü etkinlik hepsinden farklı. Çevreye vereceğimiz katkı, çocuklarımıza bırakacağımız miras bir nevi temel atmalarından biri oluyor. Benim için çok farklı bir anlamı var bu etkinliğin.  Bu işi başlatan sevgili Şafak Başa’ya ve ekibine çok teşekkür ediyor, kendilerini kutluyorum. Nüfus arttıkça yüzey sularını kullanmak daha da önemli hale geliyor. Tekirdağ’da yıllık 60 milyon metre küp su kullanıyoruz.  Bunun yüzde 90’nını da kuyulardan, yer altı sularından temin ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde derinliği 350 metre olan iki kuyu açtık. Yıllar önce 50 metreden su çıkarıyorduk. Bu çok düşündürücüdür. Umarım Naip Barajı’nın devreye girmesiyle, Yazır Göleti ve diğer göletlerin kullanımı ile yüzde 90 oranını 60’lara indirebilirsen Tekirdağ’a ciddi katkı yapmış olacağız. Önce bu çevrenin ağaçlandırılması gerekiyor. Dinimizde `Kıyametin kopacağını bilseniz bile ağaç dikiniz’ diye bir hadis var. Böyle bir dinin mensubuyuz. Bu nedenle çevre katliamı bizim dışımızdadır. Bu katliamları yapanları şiddetle kınıyorum. Çevre bizim için çok önemli. Büyükşehir Belediyesi olarak Tekirdağ’da altyapıları tamamlayarak, denize yıllar yılı akan kanalizasyonu tersine çevirip, arıtıp, Marmara Denizi’ne Tekirdağlılar atık vermiyor dedirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Çocuklarımız, torunlarımız tertemiz denizden balık yiyecek, o denizde yüzecekler. Benim en büyük idealim Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ormanını kurmak, bu konuda orman işletme müdürümden bir ricam var. Bize bir yer tahsis edin, Büyükşehir Belediyesi Ormanını kuralım. İşin maddi boyutunu da biz üstlenelim. Bugün dikeceğimiz fidanlar ile temiz çevreyi yaşamayı, çocuklarımıza yaşatmayı bunu sağlayan insanlar ve kurumlar olmak duygusu ile hepinize sevgilerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.  Konuşmaların ardından içme suyu havzasında fidan dikimi gerçekleşti.
VATANDAŞLARIN TALEP VE ÖNERİLERİNİ DİNLEDİ
Ayrıca, tören öncesinde Yayabaşı Mahallesinde vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Kadir Albayrak, kendilerinin öneri ve taleplerini dinledi ve kendilerine Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları hakkında bilgi verdi.