Ekonomik krizden kaynaklı kur farkı nedeniyle kağıt almakta bile zorlanan ve adeta iflas noktasına gelen yerel basına iktidar tarafından dayatılan ‘Borcu yoktur yazısı’ uygulaması başlıyor. Bu kapsamda yayınladığı ilanlara karşılık Basın İlan Kurumu’ndan ödeme almayı bekleyen mahalli basın kuruluşlarının, ödeme alabilmek için bağlı bulundukları vergi dairelerinden alacakları ‘Borcu yoktur yazısını’ Basın İlan Kurumu’na beyan etmeleri gerekecek. Aksi taktirde Basın İlan Kurumu, ‘Borcu yoktur yazısı’ beyan etmeyen basın kuruluşlarına ödeme yapmayacak.
Basın İlan Kurumu, kuruma bağlı gazetelere gönderdiği mailde, ilan alan gazetelere ödeme yapılabilmesi için ‘Borcu yoktur yazısı’ beyan etmeleri gerektiğini, aksi taktirde gazetelere ödeme yapılmayacağını bildirdi.
MAİLDE ŞU İFADELERE YER VERİLDİ
“Merhaba, Bilindiği üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Gazete ve Dergilere 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yapılacak ödemelerde alınması gereken Borcu Yoktur Belgesi aranması zorunluluğu 1 Temmuz 2019 tarihine kadar ertelenmişti. Şu ana kadar herhangi bir erteleme yazısının Kurumumuza intikal etmemesi sebebi ile 01.07.2019 tarihinden itibaren Gazetelere ait hak ediş ödemeleri için Kurumumuzca sorgulama yapılarak vadesi geçmiş borç yazısının alınarak buna göre ödemelerin yapılacağını bilginize sunarız. İyi Çalışmalar…”