CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer Diyanet’in çocuk evliliklerine yönelik yayınladığı fetvaya sert tepki gösterdi. Yüceer, Daha önce de ‘babası öz kızına şehvet duyabilir’ yönünde sapkın bir fetva yayınlanmakta sakınca görmeyen Diyanet’in kız çocuklarının 9, erkek çocuklarının 12 yaşında evlenebileceği ve çocuk sahibi olabileceği tanımlaması her şeyden önce insanlık dışıdır. Sistematik olarak belli aralıklarla yapılan bu açıklamaların nedeni erken yaşta evliliklerin önünü açmak, çocuk evliliklerini meşru kılmaktır. Çocuğu çocuk olarak görmeyen bu zihniyetle sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

“DİYANET İKTİDARIN AMAÇLARINA HİZMET EDEN BİR KURUM HALİNE GELMİŞTİR”
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Diyanet’in çocuk evliliklerine yönelik yayınladığı fetvalar ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Yüceer açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“ Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevi laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirmektir. Ancak Diyanet, bugün geldiğimiz noktada amacının dışına çıkmış, toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran, infial yaratan fetvalar veren, iktidarın amaçlarına hizmet eden bir kurum haline gelmiştir.
“İNSANLIK DIŞIDIR”
Daha önce de “babası öz kızına şehvet duyabilir” yönünde sapkın bir fetva yayınlamakta sakınca görmeyen Diyanet’in kız çocuklarının 9, erkek çocuklarının 12 yaşında evlenebileceği ve çocuk sahibi olabileceği tanımlaması her şeyden önce insanlık dışıdır. Diyanet, ahlaka ve vicdana sığmayan bir anlayışla oyun oynama çağındaki çocukların evlendirilebileceğini kaydederek, utanç kaynağı olmuştur. Bu ifadelerle toplumun kanayan yarası çocuk evlilikleri, pedofili normalleştirilmekte, özendirilmekte, yasallaştırılmakta; bunda da herhangi bir beis görülmemektedir.
“EL KADAR ÇOCUKLARIN BU KARANLIĞA ÇEKİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
Her şeyden önce Türkiye, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Tecavüzlere, kadına şiddete, çocuk cinsel istismarına, rüşvete, yolsuzluklara, hırsızlıklara ses çıkarmayan Diyanet’in üzerine vazife olmayan son derece hassas bir konuda görüş bildirmesi laik hukuk devleti ilkesiyle de bağdaşmamaktadır. Evlenmenin yaşı Medeni Kanun’da 18 olarak belirtilmiştir. Diyanet’in bu ifadeleri yasalara göre de suç kapsamındadır. Sistematik bir şekilde belirli aralıklarla yapılan bu açıklamaların nedeni erken yaşta evliliklerin önünü açmak, çocuk evliliklerini meşru kılmaktır. Bundan böyle istismar edilen her bir çocuğunun vebali Diyanet’in boynunadır. Çocuğu çocuk olarak göremeyen bu zihniyetle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu sapkın düşüncelerin toplumda filizlenmesine, el kadar çocukların bu karanlığa çekilmesine, istismar edilmesine izin vermeyeceğiz. İktidarın payandası haline gelen Diyanet İşleri Başkanlığı, bir an önce kuruluş amacına geri dönmelidir.”