CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

“ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ ÇALINMAKTADIR”
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Yüceer mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Çocuk haklarının korunması açısından çok önemli bir kilometre taşı olan Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Birleşmiş Milletler’de kabulünden bugüne kadar geçen sürede, hak ihlalleri ne yazık ki devam etmektedir. Neredeyse ülke nüfusunun üçte birini oluşturan çocuklar, yaşam, barınma, sağlık, eğitim gibi en temel haklarından mahrum kalmaktadır. Devlet çocukları korumak zorundadır ve bundan sorumludur. Ancak AKP iktidarı çocuk haklarına duyarsız kalmakta, çocuklarımızın geleceği çalınmaktadır.
“ÜLKEMİZDE UTANDIRAN, YÜZLEŞİLMESİ GEREKEN BİR ÇOCUK KARNESİ OLDUĞU AÇIKTIR”
Ülkemizde çocuk emeği sömürüsü yaygınlaşmakta, oyun oynama çağındaki çocuklar asgari ücretin dahi altında, güvencesiz ve kuralsız koşullarda ucuz iş gücü olarak çalıştırılmaktadır. Çocuk işçiliği Türkiye’nin en önemli toplumsal sorunlardan biri haline gelmiştir. Çalışma hayatında 2 milyona yakın çocuk işçinin olduğu ülkemizde, bunun yüzde 80’i kayıt dışıdır.2016 yılı boyunca en az 56 çocuk iş cinayetine kurban gitmiştir. Çocuk cinsel istismarı her geçen gün katlanarak arttığı ülkemizde her 3 evlilikten biri çocuk evliliğidir. Yaklaşık 2 milyon çocuk örgün eğitimin dışındadır. Her 4 çocuktan 1’i yoksuldur. Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü çocuk sayısı 2 bin 800’e yükselmiştir. Bu istatistikler ışığında ülkemizde utandıran, yüzleşilmesi gereken bir çocuk karnesi olduğu açıktır.
“ÇOCUKLARIMIZA AYDINLIK BİR ÜLKE BIRAKMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Çocuklar insanlığın ortak umududur. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının, çocukluklarını tam olarak yaşayacağı, bir Dünya özlemimizi bir kez dile getiriyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımıza özgürce yaşayabilecekleri, aydınlık bir ülke bırakmak için var gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz.”