CHP PM Üyesi
Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ Çerkezköyde öğrencilerine ezberlemeleri için verdiği Cumhuriyet ve Atatürk temalı şiir ezberlettiği için anaokulu öğretmenine soruşturma açılmasını Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, Okullarda Atatürk ve Cumhuriyet’in övülmesi ne zamandan beri suç oldu?” sorusunu yöneltti.

SKANDAL SORUŞTURMAYI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ Çerkezköy’de anaokulunda yaşanan skandal soruşturmayı Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde Çerkezköy’de bir anaokulunda görev yapan öğretmen hakkında, öğrencilerine ezberlemeleri için verdiği İ. Hakkı Talas’ın ‘Cumhuriyet Bayramı’ başlıklı şiir gerekçesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldığını kaydetti.
CUMHURİYETİ VE ATATÜRK’Ü ÖVMEK SUÇ MU?
Soruşturmanın nedeninin şiirde bir yönetim şekli olarak Cumhuriyet’in övülmesi, saltanatın eleştirilmesi olduğunun iddia edildiğini belirten Yüceer, “Bir anaokulu öğretmenine içerisinde Cumhuriyet ve Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk geçen bir şiir nedeniyle soruşturma açılması asla kabul edilemez. Cumhuriyet şiiri okumak ne zamandan beri suç oldu? AKP iktidarı 15 yıldır bilinçli ve sistematik bir şekilde Cumhuriyetin kazanımlarına saldırıyor, Atatürk’ü unutturmaya çalışıyor. Atatürk’ün manevi şahsına yönelik hakaretlere karşı yargı parmağını bile oynatmazken, içinde Atatürk ve Cumhuriyet geçen bir şiir için soruşturma açılması Cumhuriyetimize ve Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e olan tahammülsüzlüğü bir kez daha ortaya koymaktadır” dedi
BAKAN’A SORULAR
CHP’li Yüceer, Bakan Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
-Çerkezköy’de ‘Cumhuriyet Bayramı’ başlıklı şiiri çocuklara ezberlettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan öğretmen var mıdır?
-Öğretmene hangi gerekçeyle soruşturma açılmıştır? Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle soruşturmanın sonucu ne olmuştur?
-Söz konusu şiirin hangi dizeleri soruşturmanın nedenini teşkil etmektedir?
-Okullarda ‘Atatürk ve Cumhuriyet’in övülmesi suç mudur?
-Tekirdağ’da ilçelere göre ayrı belirtilmek üzere son 3 yılda kaç öğretmen hakkında soruşturma açılmıştır? Soruşturmaların konuları nedir? Sonuçları ne olmuştur?
CUMHURİYET BAYRAMI
Bir zamanlar yurdumuzda
Bir başka devlet varmış,
Başındaki padişah
Ne isterse yaparmış.
Millet onun yanında
Köle imiş, kul imiş,
Türklerin vatanında
Yıllar sürmüş bu gidiş.
Vatan kalmış bakımsız,
Millet fakir perişan
Sönüp gitmiş eski hız
Yurda saldırmış düşman.
Atatürk padişaha
Düşmana karşı durmuş,
Yurdumuzu kurtarmış
Cumhuriyeti kurmuş